![]() |
![]() |
To pierwszy w Polsce tak obszerny wybór wierszy Uładzimira Niaklajewa, jednego z najgłośniejszych współczesnych poetów białoruskich. Urodzony w 1946 roku, debiutował tomem wierszy w ojczystym języku w 1976 roku. Był redaktorem naczelnym głównych czasopism literackich kraju, prezesem Związku Pisarzy, prezesem białoruskiego PEN Clubu. W latach 1999-2004 zmuszony do emigracji przebywał w Polsce, później w Finlandii. W 2010 roku zdobył znac... Болей »
Poniższy tekst został napisany w odpowiedzi na zapotrzebowanie, nie tylko wśród uczestników Ruchu "WiP" na całościowe opracowanie, które obrazowałoby sytuację mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Szczególne zainteresowanie budzą aspekty związane z poszanowaniem praw człowieka, represje jakimi władza w PRL-ut "obdarza” mniejszości, oraz postulaty rewindykacyjne. Takiego szczegółowego opracowania nie jestem w stanie niestety napi... Болей »
Aż do śmierć, Stalina w marca 1953 roku, linia polityki ideologicznej zmierzała do wyplenienia wszelkich zachodnich wpływów w sztuce i nauce, w szkolnictwie i literaturze oraz w innych dziedzinach. Polityka ta została ogłoszona przez bliskiego współpracownika Stalina, Andrieja Żdanowa zaraz po II wojnie światowej i przybrała nazwę "żdanowszczyzny". Chociaż Żdanow zmarł w 1948 roku, kierunek jaki wytyczył utrzymywany był do śmierci Stali... Болей »
Перад тым, як аналізаваць палітыку Польскай Народнай Рэспублікі (ПНР) у справе нацыянальных мяншыняў, аўтар робіць агляд польскай палітычнай думкі ў папярэдні пэрыяд (1900—1944). Выснова гісторыка несуцяшальная: “Адной зь нявырашаных праблемаў ІІ Рэчы Паспалітай была справа нацыянальных мяншыняў”. Эпоху ПНР Яўген Мірановіч разглядае праз наступныя храналягічныя пэрыяды: “Польшча як этнічна аднародная дзяржава” (1944—1947); “Саветызацыя ... Болей »
Konferencja Polityka rozszerzonej Unii Europejskiej wobec nowych sąsiadów, zorganizowana w Warszawie 20 i 21 lutego 2003, świadczy o tym, jak wielką wagę przywiązujemy w Polsce do stosunków z krajami, które w najbliższej przyszłości pozostaną poza Unią. Członkostwo w UE nie oznacza odwrócenia się Polski od jej wschodnich sąsiadów, przeciwnie – stwarza wielką szansę na bardziej skuteczne wspieranie pozytywnych przemian w krajach Europy W... Болей »
Białoruś jako stosunkowo młode państwo nie miała bogatych tradycji dyplomatycznych. W XX wieku próbowała je budować Białoruska Republika Ludowa powstała w marcu 1918 r., lecz państwowość ta nigdy nie osiągnęła statusu powszechnie uznanego podmiotu prawa międzynarodowego i przetrwała zaledwie półtora roku, stale okupowana przez obce wojska. Rząd BRL nigdy nie pełnił suwerennej władzy na terytorium, które zostało zdefiniowane jako etnogra... Болей »
Prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz, kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w badaniach problemów narodowościowych i stosunków międzynarodowych w Europie Wschodniej oraz najnowszej historii Białorusi. Autor ponad stu publikacji naukowych, w tym m.in. książek: Historia państw świata XX wieku. Białoruś, Warszawa 1999 (2007); Polityka narodowościowa PRL,... Болей »
Žinomo baltarusių poeto knyga, kurioje spausdinami rinktiniai eilėraščiai ir poema „Polonezas" prisodrinta Baltarusiją, Lietuvą ir Lenkiją siejančių istorinių realijų. Talentingas nacionalinių aspiracijų kupinas poetas stebina pilietinio aktyvumo užmoju, - yra kandidatavęs į Baltarusijos prezidento postą ir dėl to nukentėjęs. Болей »
Stosunki między narodami polskim i białoruskim maję długą historię. Niezwykle ważną częścią tej historii jest koegzystencja obu narodów w państwowych ramach I Rzeczypospolitej. W historiografii - zarówno sowieckiej, jak i dostrojonej do niej polskiej okresu komunistycznego - pokutował pogląd, iż stosunki polsko- białoruskie na ogół wypełniały opisy wyzysku chłopa białoruskiego przez polskiego obszarnika. Zanikały przy tym takie fakty, j... Болей »
Z wdzięcznością witam Państwa teraz - tutaj, a trochę później uczynię to w domu moich rodziców. Mimo pięćdziesięciu lat spędzonych poza krajem, temat dzisiejszej konferencji dotyka mnie blisko. Rodzice mojej matki pochodzę z Białorusi. Moja matka urodzona była w Samarze (Kujbyszew), gdzie nikt nie stanął na przeszkodzie ani jej, ani mym dziadkom, by żyli w duchu kultury polskiej. Polonistyka i twórczość mej matki były rezultatem tego, i... Болей »