![]() |
![]() |
Wizualny świat wokół nas został zdominowany przez światła lightboxów, reklam oraz codzienną obecność ekranu telewizyjnego czy komputerowego. Realny pejzaż przyrody zanika bardzo szybko wraz ze światłem dziennym, w którym jesteśmy coraz mniej obecni. Nasze aktywne życie przenosi się na godziny popołudniowe i nocne, dlatego poniekąd dzień staje się dla nas nocą, a noc dniem. A jednak światło było i nadal pozostaje dla nas tajemnicą niewyt... Болей »
Trudno sobie wyobrazić pisarza białoruskiego wyglądającego naturalnie w wieńcu laurowym. Może z wyjątkiem Alesia Razanaua, który pewnie urodził się już jako klasyk. [...] Razanau jest prawdopodobnie największym projektem kultury białoruskiej. Projektem nie we współczesnym znaczeniu tego słowa, które utożsamiane jest z finansami i sukcesem, a w pierwotnym. Bo słowo „projekt" wywodzi się z łacińskiego projectere, co znaczy „rzucać do pr... Болей »
Марыя жыве ў правінцыйным постсавецкім горадзе, насельнікі якога ізаляваныя ў сваіх камерах-адзіночках – разам з успамінамі, траўмамі мінулага і штучнымі каханкамі. Недзе на перыферыі іх свядомасці паступова распальваецца грамадзянскі канфлікт, але пакуль ніхто на яго не зважае. Марыя прадчувае: нешта неўзабаве павінна адбыцца… Гэта першая кніга Ільлі Сіна, у якой ёсць такія ўласцівасці прозы, як герой і сюжэт. Болей »
Załącznik nr 7 mógł być dołączony do „Odpowiedzi...” MSWiA tylko w sytuacji, gdy: (1) MSWiA identyfikuje się z poglądami w nim zawartymi i dlatego je reprezentuje, lub (2) MSWiA nie identyfikuje się z nimi, ale uważa, że musi je reprezentować, skoro się one pojawiają stanowią presję na Ministerstwo. Ponieważ działanie pod presją nie zaś wskutek uznania takiej a nie innej argumentacji byłoby dla urzędu niedopuszczalne, mamy t... Болей »
Карл Шэрман, Los puntos cardinales = Накірункі свету = Cardinal Points = Стороны света Болей »
Gdy rozpoczynaliśmy opracowywać niniejszą publikację, naszym zamierzeniem było ukazanie historii parafii prawosławnej w Łosince oraz dwudziestu miejscowości do niej należących. Było to wyzwanie bardzo duże, chociaż wiele miejscowości posiada tu niedługą metrykę. Cały czas rodziły się jednak pytania, natrafialiśmy na obiektywne braki źródłowe. Dlatego też niniejsza monografia nie może w żaden sposób wyczerpywać tematu. Przedstawiamy tu r... Болей »
Podlasie jest płaskie. Nad równiną Podlasia unosi się melancholia. Przy samej granicy,na tak zwanej ścianie wschodniej, gęsta niczym mgła jesienią. A przy tym pełna powabnego smutku, który skłania do refleksji i zadumy. Trudno jej nie ulec. Jest bowiem zaborcza i przywabia do siebie pięknem ukrytym, którego nie widać okiem ani nie słychać uchem, ale wiadomo, że jest na pewno. Żeby do niego dotrzeć, trzeba uwikłać się w czas i przestrzeń... Болей »
Трэці том альманаху Metricana працягвае запачаткаваную ў 2001 годзе традыцыю навуковага выдання, прысвечанага унікальнаму корпусу крыніцаў па гісторыі нашага рэгіёну Еўропы - Метрыцы Вялікага Княства Літоўскага Болей »
Новае навуковае выданне Metricana ёсць плёнам супрацоўніцтва альмнаха Athenaeum і Аддзела спецыяльных гістарычных навук Інстытута гісторыі НАНБ. Уся разнастайнасць праблемаў Метрыкі Вялікага Княства Літоўскага - гэтага ўнікальнага корпусу крыніцаў па гісторыі нашага рэгіёну Еўропы, знойдзе адлюстраванне на старонках альманаха Metricana. Болей »
Wiek XVII był okresem istotnych rozstrzygnięć w sprawach Kościoła prawosławnego. Siedemnastowieczne dzieje Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej są w znacznym stopniu znane a ostatnie lata przyniosły wiele cennych opracowań historycznych. W niewielkim stopniu wiemy o postawie społeczeństwa ruskiego wobec zachodzących polityczno-religijnych zmian w kraju i zagranicą. Problematyka dotyczy różnych grup społecznych: duchowieństwa, magnater... Болей »