Mironowicz Antoni, Parafia Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim

Parafia Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim

w związku z 450 rocznicą przeniesienia świątyni

Mironowicz Antoni

Bielsk, położony nad rzeka Białą, należał do głównych ośrodków prawosławnych na Podlasiu. Według latopisów ruskich gród bielski został założony w 1038 roku przez księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Obok Drohiczyna, Mielnika, Brześcia i Grodna zalicza się do najstarszych miejscowości w tym regionie. Pierwsza wzmianka pisana o grodzie pochodzi z 1253 roku z latopisu halicko-wołyńskiego. Wówczas to, przebywający w Bielsku książę halicko... Болей »


pdf
Jaroszewicz Józef Ярашэвіч Юзэф, Miasto Bielsk Горад Бельск

Miasto Bielsk Горад Бельск

Jaroszewicz Józef Ярашэвіч Юзэф

Józef Jaroszewicz był magistrem prawa, profesorem Uniwersytetu Wileńskiego na katedrze prawa litewsko-polskiego, dyplomacji i statystyki, świetnym historykiem Podlasia, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Urodził się w 1793 r. w rodzinie bielszczanina Benedykta Jaroszewicza, tytułującego się prawami szlacheckimi. Od kilku już lat Benedykt pełnił funkcję pisarza bielskich ksiąg radzieckich, a od 1796 r. był pisarzem miejskim sądowym. Oprócz sweg... Болей »


Karpiuk Aleksiej, Raj w Wierszalinie

Raj w Wierszalinie

czyli przypadki Eliasza

Karpiuk Aleksiej

We wsi Grzybowszczyzna prawosławni mieszkali wspólnie z katolikami. Jedni i drudzy mówili tym samym, jak i w moim Straszewie, dialektem białoruskim z widocznymi w nim wpływami ukraińskimi i polskimi oraz nader częstymi germanizmami. Pytającemu o ich narodowość — białoruską czy polską — odpowiadali bez wahania: — Nie-e, tutejsi jesteśmy! Nawet nie potrafimy rozmawiać po polsku ani po białorusku! Rozmawiamy po prostu! Za króla przypisywa... Болей »


Klucz do raju

Klucz do raju

Księga Tatarów litewsko-polskich z XVIII wieku

Klucz do raju to słowa z pierwszego zdania rękopiśmiennej księgi Tatarów litewsko-polskich z XVIII wieku. Księgi te, zwane kitabami, nie miały zazwyczaj tytułów, a pisano je niegdyś pismem arabskim po polsku i białorusku, dodając liczne fragmenty arabskie, rzadziej starotureckie i tureckie z literatury muzułmańskiej. Zawierają one wątki kanonicznej literatury muzułmańskiej, słowiańskie tłumaczenia i adaptacje literatury obrzędowej i pod... Болей »


Kochański Antoni, ks., 560 lat dziejów miasta Tykocina

560 lat dziejów miasta Tykocina

na tle dziejów historii Polski

Kochański Antoni, ks.

Ksiądz Kochański Antoni urodził się 2 listopada 1906 roku na kolonii Lipniki kolo Jasionówki. W latach 1916-1918 uczęszcza! do szkoły elementarnej w Jasionówce, potem do gimnazjów w Goniądzu, Białymstoku i Suwałkach. W 1927 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 roku z rąk księdza biskupa ordynariusza, Stanisława Kostki Łukomskiego. W czasie swojej posługi kapłańskiej pracował jako wikariusz ... Болей »


Bałut Monika, Tokajuk Jerzy, Wielokulturowe Milejczyce

Wielokulturowe Milejczyce

wczoraj i dziś

Bałut Monika, Tokajuk Jerzy

Zapraszamy Państwa do malowniczej krainy na Podlasiu, krainy wielokulturowej, gdzie oprócz katolików i prawosławnych, mieszkali dawniej Żydzi. Zapraszamy do miejsc, gdzie usłyszeć można gwarę ukraińską i czasem białoruską, gdzie przeszłość miesza się ze współczesnością, a to wszystko otulone jest przepięknym krajobrazem, ciekawymi zabytkami, czystym powietrzem i dziką roślinnością. Zapraszamy Państwa do miejsc oddalonych od hałaśliwej c... Болей »


Józefowicz Joanna, Milejczyce

Milejczyce

Józefowicz Joanna

Milejczyce są dużą. wsią gminną, położoną na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej nad rzeczką Krupą (dopływ Nurczyka) i - jak podaje słownik geograficzny z XIX wieku - są „otoczone borami i bagnami, powierzchnia niska, grunt zły, piaszczysty”. Na południe rozciągają się rozległe kompleksy Puszczy Mielnickiej. Miejscowość położona jest przy trasie Siemiatycze—Białowieża, oddalona o kilkanaście kilometrów od Świętej Góry Grabarki - prawosławnego sa... Болей »


pdf
Jodkowski Józef, Świątynia warowna na Kałoży w Grodnie

Świątynia warowna na Kałoży w Grodnie

w świetle badań archiwalnych i archeologicznych, dokonanych w 1935 r.

Jodkowski Józef

...Jednym z najdawniejszych i najbardziej osobliwych zabytkуw budownictwa koscielnego na ziemiach pуłnoco-wschodnich Rzeczypospolitej, sięgąjacych wczesnego średniowiecza, jest świątynia po-bazyljańska na Kołoży — przedmieściu Grodna. Usytuowana nad urwistym niegdyś a wysokim brzegu prawym Niemna, pomiędzy dwoma wąwozami, najbliższe otoczenie ma połączone z lekko podnoszącym się terenem od strony pуłnocnej, użytkowanym dziś jako ogrody ... Болей »


pdf
Грудзіна Аляксандр, І родныя сэрцу мясціны…

І родныя сэрцу мясціны…

некалькі нарысаў па гісторыі горада Шклова

Грудзіна Аляксандр

Бадай кожны горад на Беларусі цяпер мае кнігу "Памяць", дзе сабраны гістарычныя звесткі пра дадзеную мясцовасць. Але, на жаль, гэтыя выданні характарызуюцца вялізнай увагай выключна да падзей Вялікай Айчыннай вайны (бо нават не Другой сусветнай). Таму, з'яўленне гістарычнага нарысу горад Шклова, пад аўтарствам Аляксандра Грудзіна - даволі значная падзея ў краязнаўстве. На жаль, апошнім часам вельмі рэдка з'яўляюцца гістарычныя нарысы пэ... Болей »


Mordań Michał, Chrześcijańskie dziedzictwo imiennicze utrwalone w nazwiskach mieszkańców Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz

Chrześcijańskie dziedzictwo imiennicze utrwal...

Mordań Michał

Przedmiotem analizy w niniejszej pracy są współczesne nazwiska Podlasian utworzone od imion posiadających motywację chrześcijańską. Materiał badawczy obejmuje antroponimy identyfikujące mieszkańców Bielska Podlaskiego , Hajnówki i Siemiatycz - centrów powiatów południowej i południowo-wschodniej części województwa podlaskiego. Charakterystyczną cechą nazwisk, które funkcjonują w przestrzeni społecznej tych trzech miast jest ich zróżnico... Болей »


Першая   Папярэдняя   [1-119]   Наступная   Апошняя