pdf
Echa Polesia, 1 (73) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (73) 2022

Od kilku lat Narodowe Muzeum Historyczne w Mińsku organizuje wystawy z prywatnych kolekcji fotograficznych, odkrywając współczesnym odbiorcom dziedzictwo kulturowe wybitnych mistrzów fotografiki początku XX wieku Isaka Serbowa, Jana Bułhaka, Józefa Szymańczyka, Zofii Chomętowskiej, Luizy Boyd. 1 lutego w Narodowym Muzeum Historycznym odbyło się otwarcie nowej wystawy pt. Poleski Album z prywatnego archiwum pińskiego krajoznawcy i hist... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (72) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (72) 2021

Muzeum Napoleona Ordy otwarto w Worocewiczach w 2016 roku, z okazji zbliżającego się wówczas jubileuszu – 210-lecia urodzin artysty w 2017 roku. Wydarzenie to stało się kolejnym uwieńczonym sukcesem krokiem, zainicjowanym przez grupę entuzjastów – ziomków N. Ordy przedsięwzięciem, mającym na celu przywrócenie pamięci o nim nie tylko w stronach rodzinnych, lecz dla ogółu społeczeństwa na Białorusi. Ulica imienia Napoleona Ordy w Janowi... Болей »


pdf
Echa Polesia, 3 (71) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (71) 2021

Muzeum «Prużański Pałacyk» znajduje się w unikatowym miejscu – w dworku szlacheckim, wybudowanym przez marszałka szlachty powiatu prużańskiego Walentego Szwykowskiego w połowie XIX wieku wg projektu mieszkającego wówczas w Warszawie włoskiego architekty Franciszka Marii Lanciego. Dworek przypomina włoską willę o nieregularnym kształcie, z jedno – i dwukondygnacyjnymi korpusami, licznymi tarasami i balkonami, półokrągłą werandą i dominuj... Болей »


pdf
Echa Polesia, 2 (70) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (70) 2021

22 maja b.r. nuncjusz Apostolski na Białorusi abp Ante Jozić odwiedził katolicką parafię Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Prużanie, gdzie podczas Mszy Św. dokonał poświęcenia obrazu Matki Boskiej Opiekunki lasów. Autorem i wykonawcą tego unikatowego obrazu jestzasłużony działacz kultury na Białorusi Mikołaj Kużmicz, który m.in. jest znany z tego, że wykonał współczesną replikę cennej relikwii – utraconego podczas II WŚ Krzyż... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (69) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (69) 2021

Co roku w lutym redakcja kwartalnika polskiego «Echa Polesia» odwiedza ojczyste strony Tadeusza Kościuszki i dworek w Mereczowszczyźnie. To tutaj 4 lutego 1746 r. urodził się bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał armii USA oraz Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794 r. Tadeusz Kościuszko. W Polsce za zasługi w wojnie z Rosją ( zwycięstwa pod Zielencami i Dubienką, 1792 r., w obronie Konstytucji 3 maja ... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (68) 2020

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (68) 2020

W roku bieżącym Brzeski Obwodowy Oddział ZS ZPB we współpracy z Fundacją «Pomoc Polakom na Wschodzie» realizował kolejną – już III Edycję projektu «Strażnicy Pamięci». Na przebieg realizacji projektu, który zakłada m.in. masowe uczestnictwo wolontariuszy – członków ZPB oraz uczniów polskich szkół społecznych brzeskiego obwodu w akcjach sprzątania cmentarzy, objazdach miejsc pamięci narodowej i in., niewątpliwie niekorzystny wpływ wywoł... Болей »


pdf
Echa Polesia, 3 (67) 2020

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (67) 2020

W 25 kilometrach od Baranowicz, w pobliżu wsi Brzozówka znajduje się ważny zabytek opowiadający o bohaterskich czynach 78. PP Strzelców Słuckich w czasie wojny polskobolszewickiej. Jest to pomnik poległym podczas boju stoczonego przez batalion zapasowy z oddziałami sowieckiej piechoty i jazdy 19 lipca 1920 roku. Polscy żołnierze mieli wówczas wycofać się na linię rzeki Szczary, aby tam zatrzymać nieprzyjacielską ofensywę, ale podczas p... Болей »


pdf
Echa Polesia, 2 (66) 2020

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (66) 2020

Drodzy Czytelnicy, Wkrótce Polacy w Polsce i na świecie będą obchodzić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Senat RP przyjął uchwalę ustanawiającą rok 2020 rokiem Bitwy Warszawskiej. My, Polacy na Białorusi dołączymy do obchodów. Od kilku lat prowadzimy też renowacje grobów polskich, kwater wojskowych z wojny polsko -bolszewickiej. 15 sierpnia zapalimy znicze na wszystkich grobach żołnierskich na ziemi brzeskiej. Trzeba stwierdzić, że woj... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (65) 2020

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (65) 2020

Dwudziestolecie międzywojenne... Międzywojnie. O tym okresie będziemy opowiadali Państwu w naszym kwartalniku w roku bieżącym. To jest czas szczególny dla każdego Kresowiaka, gdyż był czasem szczęśliwego dzieciństwa naszych rodziców i młodości naszych dziadków. «To było za polskim czasem» – tak nostalgicznie mówili i mówią o tamtym okresie w naszych stronach. My, potomkowie dzieci II RP, starannie szukamy śladów tych lat w naszych miast... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (64) 2019

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (64) 2019

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Juliana Bielskiego, dziennikarza i tłumacza, pracującego obecnie w Moskwie, we współpracy z panią prezes oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej w Pińsku Heleną Jaruticz oraz wiceprezesem brzeskiego oddziału obwodowego Białoruskiego Związku Weteranów Marynarki Wojennej Mikołajem Czarnookim. W wydarzeniu wzięli udział krajoznawcy, historycy, przedstawiciele lokalnych mediów, liczna reprezentacja od... Болей »


Першая   Папярэдняя   [1-7]   Наступная   Апошняя