![]() |
![]() |
Trzynasty tom niniejszej serii wydawniczej Instytutu Słowianoznawstwa PAN -przygotowany tradycyjnie w Pracowni Literatur Wschodniosłowiańskich - tym razem został w całości poświęcony szeroko rozumianym polsko-białoruskim powiązaniom literackim i kulturalnym. Na jego treść - zgodnie z profilem serii -złożyły się różnorodne prace z punktu widzenia formalnego. Stąd obok studiów, rozprawek i artykułów, sąsiadują prace o charakterze przyczyn... Болей »
Moja znajomość z Szostakowiczem zaczęła się w roku 1960, kiedy to w leningradzkiej gazecie ukazała się, jako pierwsza, moja recenzja z premiery jego VIII Kwartetu. Szostakowicz miał wówczas pięćdziesiąt cztery lata, a ja szesnaście, i byłem jego fanatycznym wielbicielem. Nie sposób zostać w Rosji badaczem muzyki i nie zetknąć się z nazwiskiem Szostakowicza. Pamiętam, jak w 1955 roku moi rodzince wrócili ogromnie podekscytowani z koncert... Болей »
„Wojna w Kosowie oznaczała zderzenie dwóch wartości: suwerenności narodowej, zasady, która leżała u podstaw porządku międzynarodowego wywodzącego się z czasów pokoju westfalskiego sprzed ponad 350 lat; oraz praw człowieka i pokoju w stosunkach międzynarodowych. (...) Uniwersalistyczne wartości, którym hołdujemy i które nakazują bronić praw człowieka, nieść wolność, zwalczać dyktatorów zderzyły się z naturalną obawą i niechęcią do płacen... Болей »
Kilkanaście lat temu na pytanie włoskiej dziennikarki, dlaczego swego czasu, pozdrawiając parafian w Krakowie, kardynał Wojtyła wyciągał ręce przed sobą, a teraz oto zwykłym ruchem zdejmuje je do góry z łagodnym uśmiechem Jan Paweł II odpowiedział: - Bo teraz obejmuję więcej! Talent poety z łaski Bożej dołączył Go do nieustannego pilnowania świata znacznie wcześniej, - przez całe swoje świadome życie Karol Wojtyła modlił się, tworzył w ... Болей »
Na ogół życie dyktuje taką kolejność rzeczy: czytam wiersz, albo tom wierszy i zastanawiam się - jeśli sprawa nie dotyczy duchów umarłych - kim jest autor? Czy w ogóle chciałbym go poznać, ujrzeć, porozmawiać o poezji, seksie, podróżach, polityce, piłce nożnej, czy ja wiem jeszcze - no tak, co sądzi o stałej Plancka, czyli rozmiarach filigranowej kulki materii przed Wielkim Wybuchem? Tym razem jednak los spłatał mi figla: pewnego razu p... Болей »
Po opracowaniu biografii Sylwestra Kossowa, Teodozego Wasilewicza, Józefa Nielubowicza Tukalskiego i Józefa Bobrykowicza1 przedstawiam sylwetkę kolejnego władyki białoruskiego Sylwestra Czetwertyńskiego. Wszystkie wymienione postacie łączy pobyt na katedrze białoruskiej (władyctwo mścisławsko-orszańsko-mohylewskie), tak ważnej w dziejach Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Z biskupstwa białoruskiego Sylwester Kossow i Józef Nielu... Болей »
Выданне пабудавана на фактычным матэрыяле з прыцягненнем дакументаў і фотаздымкаў. Старонкі кнігі здзіўляюць глыбінёй даследвання жыцця вёскі, а часам выклікаюць настальгічны сум па далёкіх часах дзяцінства, якое цесна было звязана з вёскай. У чарговы раз аўтары пакараюць глыбінёй свайго розуму і чысцінёй памкненняў. Кранае іх любасць да мастацкага слова, нацыянальнай даўніны і гісторыі. Лішні раз пераконваешся ў тым, які добры вынік да... Болей »
Wspólne malowanie Sobczyka i Modzelewskiego to proces, w którym tworzenie łączy się z poznawaniem. Obaj artyści mogli osiągnąć porozumienie, gdyż poruszają się na obszarze dobrze rozpoznanych konwencji, co ułatwiło im zobiektywizowanie tego, co subiektywne. Intensywność widzenia, która charakteryzuje obu artystów, potączona z głęboką świadomością formy, dały w rezultacie malarstwo, nie tylko w sensie rozmiarów, monumentalne. Болей »
Studiując rozległy i złożony system szkolnictwa, musimy naświetlić go z różnych stron. Pięć rozdziałów poświęcimy szkolnictwu średniemu, aby zbadać po kolei jego aspekty administracyjne, ekonomiczne, polityczne, socjologiczne i pedagogiczne. W osobnym rozdziale zajmiemy się szkolnictwem elementarnym, mającym własną specyfikę. Najpierw jednak wypada pokrótce przypomnieć, jak wyglądały różne systemy szkolnictwa pod koniec XVIII w. U schył... Болей »
Z roku na rok, z tygodnia na tydzień jesteśmy coraz bliżej celu, jaki wyznaczyliśmy sobie dziesięć lat temu. Polska jest już krajem demokratycznym, w którym idee społeczeństwa obywatelskiego odgrywają bardzo istotną rolę. Może zabrzmi to nieskromnie, ale mamy w tym swój duży udział. Szkoła Liderów powstała latem 1994 roku z inicjatywy profesora Uniwersytetu Oxfordzkiego Zbigniewa Pełczyńskiego, jako autonomiczny program Fundacji im. Ste... Болей »