![]() |
![]() |
Osiedle „Błonie”, było jednym z ostatnich, budowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Czuby”. Powstało w okresie, kiedy Spółdzielnia traciła rozmach inwestycyjny. W dzielnicy „Czuby” jest to najdalej na zachód wysunięty zespół budynków. Prace budowlane ustały wraz z oddaniem do użytku ostatnich mieszkań, dojść i dojazdów, administracji osiedla i dwóch niewielkich pawilonów handlowych. Nie udało się zrealizować przewidywanego w planie z... Болей »
Пад вокладку з назваю PLAY.BY сабраны ў адзіную кампазіцыю тры кнігі літаратара Адама Глобуса. Тут ёсць: апавяданні і эсэ, напісаныя для інфармацыйнага сайта "Белорусские Новости" (naviny.by), назіранні за рускай культурай, партрэты вялікага пісьменніка Мікалая Гогаля і вялікай рускай перакладчыцы японскай літаратуры Веры Маркакай, занатоўкі пра характары людзей нашага часу і людзей з далёкага мінулага. Такім чынам, PLAY.BY - зборнік са... Болей »
Publikacja „Po rewolucji pomarańczowej. Relacje UE-Ukraina do wiosny 2006 roku” jest kolejnym raportem powstałym w ramach projektu Fundacji im. Stefana Batorego „Nowa Unia Europejska i Ukraina”. Raport analizuje politykę Unii wobec Ukrainy i politykę Ukrainy wobec UE po pomarańczowej rewolucji oraz przedstawia możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń w stosunkach unijno-ukraińskich w 2005 roku i na początku 2006 roku. Ważną częścią prezento... Болей »
Piotr Łossowski urodził się w 1925 roku w Kaliszu. We wrześniu 1939, jako uchodźca wojenny, trafił na Litwę. Mieszkał na wsi w powiecie wiłkomierskim i kiejdańskim. Fascynacja obyczajami i kulturq tego kraju stały się bodźcem do poznania języka litewskiego i trwałego zainteresowania się dziejami Litwy. W sierpniu 1944 roku został powołany do wojska i szlakiem wojennym wrócił do Polski. Prof. dr hab. Piotr Łossowski jest pracownikiem Ins... Болей »
Przy doborze polskich haseł górowały przesłanki praktyczne. Mając na uwadze szerszy krąg użytkowników, uwzględniono przede wszystkim współczesne słownictwo języka literackiego. W węższym zakresie ujęto wyrazy potoczne, przestarzałe oraz o zabarwieniu regionalnym. Ze słownictwa specjalistycznego różnych dziedzin nauki i techniki ograniczono się do terminów będących w powszechnym użyciu. Obok wyrazów rodzimych uwzględniono także wyrazy za... Болей »
Nie ma wśród nas chyba nikogo, kto nie uczestniczyłby w jakimś zebraniu. Bierzemy udział w zebraniach spółdzielni mieszkaniowej, rady pedagogicznej, związku zawodowego. Rady Szkoły, samorządu uczniowskiego czy lokalnego, stowarzyszenia. Uczestnicząc w najrozmaitszych zebraniach chcielibyśmy (a czasem jesteśmy zmuszeni) zabrać głos, przedstawić własny punkt widzenia czy zaproponować podjęcie konkretnych decyzji. Niestety, często okazuje ... Болей »
Książka Andrzeja Sadowskiego jest pierwszą pracą o pograniczu polsko-białoruskim napisaną w oparciu o reprezentacyjne badania socjologiczne. (...) Przedstawia bardzo skrupulatną, dobrze udokumentowaną naukowo analizę świadomości etnicznej północno-wschodniego pogranicza. (...) Jej dodatkową zaletą jest to, iż bada ona pogranicze niejako "z dwóch stron" - również po białoruskiej stronie granicy. Otrzymujemy w ten sposób kompleksowy obraz... Болей »
Polacy są pod względem liczebności drugą po Rosjanach mniejszością narodową Białorusi. Ich prawa i swobody gwarantuje szereg umów międzynarodowych podpisanych przez Republikę Białorusi. Zbiór ten jest pomyślany jako swoistego rodzaju podręcznik praw przysługujących Polakom (a często jednocześnie przedstawicielom innych mniejszości narodowych), mieszkających na Białorusi. A także pomoc dla skupiających je organizacji. Болей »
Stereotyp - jak pisze znany socjolog Andrzej Kapiszewski - to wyobrażenie o danej grapie etnicznej istniejące w świadomości członków innej grupy w postaci powiązanych ze sobą sądów przekonaniowych. Myślenie w kategoriach stereotypu było i jest obecne przy przedstawianiu stosunków między narodami Polski i Ukrainy, prz czym z reguły przeważały i nadal dominują przekonania o negatywnych cechach Polaków wśród Ukraińców i Ukraińców wśród Pol... Болей »
Materiały zawarte w wydanym przez nas tomie "Polacy i Ukraińcy” pochodzą z polskiej edycji emigracyjnego pisma Сучасність. Jak dowiadujemy się z noty odredakcyjnej wydawnictwo Сучасність istnieje od 28 lat, w swoim dorobku wydawniczym ma ponad 200 pozycji książkowych, od 1961 wydaje miesięcznik o tej samej nazwie. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre poglądy zebrane w niniejszym tomie mogą wydawać się polskiemu czytelnikowi kontrowersyjne.... Болей »