![]() |
![]() |
Monografia historyczno-statystyczna Kościół prawosławny w Polsce. Dawniej i dziś. Jest to pierwsza w dziejach próba przedstawienia w miarę możliwości całościowego obrazu statystycznego Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej na tle jego historii. Kościół prawosławny w Polsce, będący drugim co do wielkości wyznaniem w kraju, nie doczekał się dotychczas żadnego wydawnictwa przedstawiającego na przestrzeni stuleci jego obraz statystyczny... Болей »
Czwarty tom serii Wspólne dziedzictwo ziem północno-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej jest pokłosiem międzynarodowej konferencji odbywającej się w dniach 25-26 listopada 2004 roku zatytułowanej Kościoły a państwo na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim. Źródła i stan badań. Współorganizatorami byli: Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych w Warszawie, Katedra Ekonomii i Nauk Społecznych Po... Болей »
Tom 2. części V obejmuje obiekty sakralne kolejnych miejscowości z zachodniej części województwa brzeskolitewskiego, tym razem są to: Bereza Kartuska, Bogdziuki, Czernawczcyce, Dołhe, Drohiczyn Poleski, Dziady, Kamieniec Litewski, Linowo, Peliszcze, Prużana, Siehniewicze, Słobódka pod Prużaną, Szereszów. Болей »
Publikacja inauguruje nową, piątą część wydawanej przez MCK w Krakowie serii Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej na Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, poświęconą województwu brzeskolitewskiemu. Została ona opracowana w ramach dwóch projektów naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez zespół pracowników naukowych Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. W niniejszym tomie czytelnik zn... Болей »
Kolejny tom serii Materiałów do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, poświęcony obiektom d. woj. brzesko-litewskiego zawiera 29 monografii, począwszy od dużych założeń kościelno-klasztomych, po skromne cmentarne i przydrożne kapliczki. Zostały w nim uwzględnione zespoły sakralne Pińska, zarówno istniejące, jak i te znane jedynie z archiwaliów bądź przekazów ikonograficznych, świątynie będące filiami l... Болей »
Publikacja prezentuje monografie zabytków z dawnego powiatu wołkowyskiego, znajdujące się w miejscowościach: Izabelin, Krzemienica, Łysków, Międzyrzecz, Mścibów, Pieski, Porozów, Rohoźnica, Strubica, Szydłowice, Świsłocz Wielka, Werejki, Wierdomicze, Zelwa. Болей »
Nowo wydany tom 4, zawiera autorskie monografie świątyń parafialnych w 10 miejscowościach: Dereczynie (wraz z klasztorem OO. Dominikanów), Łukonicy Kościelnej, Mołczadzi, Nowojelni, Rędzinowszczyźnie, Rohotnej, Rudzie Jaworskiej, Sielawiczach, Skrundziach i Zdzięciole (z osobnym omówieniem miejscowej kaplicy cmentarnej). Stanowi kontynuację opracowania dawnego dekanatu słonimskiego (w poprzednim tomie 3. znalazły się opracowania świątyń... Болей »
W piątym tomie serii, obejmującej zabytki sztuki sakralnej na terenach dawnego województwa nowogródzkiego, przedstawione zostały kościoły Nowogródka. Niniejszy tom zawiera opracowanie 6 obiektów sakralnych: kościoła rektoralnego pw. Przemienienia Pańskiego (dawna fara) i domu zakonnego ss. Nazaretanek pw. Chrystusa Króla, kościoła pw. św. Michała Archanioła i klasztoru Dominikanów, kościoła pw. imienia Marii i klasztoru Dominikanek, daw... Болей »
Najwcześniejsze wzmianki o Słonimiu (wówczas z nazwą Usłonim lub Wsłonim) pochodzą z połowy w. XIII, choć należy sądzić, że istniał już wcześniej. Jego lokalizacja na prawym brzegu Szczary wskazuje, że służył obronie przed niebezpieczeństwem nadciągającym od przeciwległego brzegu, a to świadczy, że należał do grodów strzegących zachodniej rubieży księstwa turowskiego, jednego z księstw dzielnicowych na terenie tzw. Rusi Czarnej. Rozdrob... Болей »
Publikacja zawiera monografie kościołów, klasztorów i kaplic rzymskokatolickich w Białobożnicy, Białym Potoku, Boryczówce, Budzanowie, Byczkowcach, Chomiakówce, Chorostkowie, Czortkowie, Darachowie, Hleszczawie, Horodnicy, Iwanówce Trembowelskiej, Jabłonowie, Janowie Trembowelskim, Kluwińcach, Kobyłowłokach, Kociubińcach, Kopyczyńcach, Krowince, Liczkowcach, Ładyczynie, Łoszniowie, Majdanie, Młyniskach, Mogilnicy, Myszkowicach, Nastasow... Болей »