![]() |
![]() |
Jerzy Osiennik nie jest zawodowym fotografikiem. Jego kontakt z fotografią ma charakter sporadyczny i tym samym jest pozbawiony wszelkich podtekstów komercyjnych. Owa okazjonalność fotografowania bywa wymuszona koniecznością osobistej refleksji Jurka nad sytuacjami nadzwyczaj banalnymi i oczywistymi, które jednak w jego spojrzeniu takie banalne i oczywiste nie są i jednocześnie zdają się odsyłać do takiej rzeczywistości, jakiej w żaden ... Болей »
„Był rzeczy polskich miłośnikiem" Tak o prof. Jerzym Wisniefuskim powiedział w mowie pogrzebowej prof. Emanuel Rostworowski i dodał następnie, ie zmarły uczony pasję umiłowania polskich i polsko-litewskich rzeczy połączył „ze znakomitym warsztatem nowoczesnej krytyki naukowej". Tom, który prezentujemy, składa się z artykułów pokazujących wkład ^of. Jerzego Wiśniewskiego w badania dziejów ojczystych, zwłaszcza ziem pólnocno-wschodni... Болей »
Gmina Czyże położona jest na obszarze krainy historycznej zwanej Podlasiem. Na tych terenach nastąpiło zetkniecie się Rusinów i Mazowszan kolonizujących ten obszar od X wieku. Obie narodowości mieszkały i mieszkają obok siebie, z tym że obszar gminy Czyże jest w ponad 90 % zamieszkały przez ludność pochodzenia białoruskiego, wyznania prawosławnego. Болей »
Liceum Ogólnokształcące w Michałowie jest swoistym fenomenem w systemie oświaty na Białostocczyźnie. Istnieje już 70 lat! Po raz pierwszy historię jego powstania opowiedział mi w połowie lat 90. XX w. Mikołaj Hajduk, rodem z Kobylanki, absolwent z pierwszego rocznika tej szkoły, znany publicysta i pisarz. Wyglądało to mniej więcej tak: 1947 r. - wokół mroczna rzeczywistość powojenna, a tu nagle oddolnie pojawia się nowa inicjatywa eduka... Болей »
Ponad sto lat temu rozpoczął się tragiczny okres w dziejach naszych ziem. Przerwanie frontu przez wojska niemieckie podczas I wojny światowej i związana z tym propaganda spowodowały, że setki tysięcy wiernych prawosławnych opuściło swą ojcowiznę i udało się w głąb Rosji. Wielu z nich zostało tam na zawsze. Mocna i niewzruszona wiara pozwoliła naszym przodkom przetrwać ten trudny okres. Ich modlitwy wznoszone przed ikonami, zabranymi ze... Болей »
Tom studiów "Język a tożsamość na pograniczu kultur" otwiera serię wydawniczą "Prace Katedry Kultury Białoruskiej Uniwersytetu w Białymstoku". Jest on dokumentacją międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji naukowej, zorganizowanej przez KKB w 1998 roku. Prezentuje różne poglądy na rolę języka w kształtowaniu się tożsamości jednostki i grupy na różnych pograniczach etniczno-kulturowych: przede wszystkim polsko-białoruskim, a także ... Болей »
Postać Józefa Bobrykowicza ma charakter wyjątkowy, ponieważ był on pierwszym biskupem białoruskim. Władyka nie był biernym obserwatorem wielkich wydarzeń w pierwszej połowie XVII w., ale sam w istotny sposób kreował ówczesną rzeczywistość. Bobrykowicz jako mnich i archimandryta wileńskiego monasteru Św. Ducha, nauczyciel i rektor tamtejszej szkoły brackiej, biskup białoruski posiadał duże możliwości oddziaływania na sytuację wyznaniową ... Болей »
Autorzy publikacji w przestępny a jednocześnie niepozbawiony walorów naukowy sposób poddają analizie zachowany zbiór rysunków Józefa Ignacego Krasickiego i podejmują próbę rekonstrukcji ich powstania. Owe rysunki pozwalają podpatrzeć tajniki warsztatu dziewiętnastowiecznego pisarza wychowanego w tradycji romantycznej, utrwalającego na papierze obserwacje otaczającego świata. (opis: www.kubon-sagner.de) Болей »
Książki mają swoje losy i ta jest potwierdzeniem tej maksymy. W pierwszej wersji była gotowa w 1972 r. Maszynopis znalazł się w wydawnictwie, a fragmenty opublikowałem w tygodniku „Kultura”. Był to błąd. Publikowane fragmenty wywołały bowiem zainteresowanie czynników politycznych, czego rezultatem było polecenie dla wydawnictwa, by rozwiązało umowę. Jednym z cenniejszych dokumentów mojego prywatnego archiwum jest list dyrektora wydawnic... Болей »
Nazwałem siebie socjalistą w roku 1884-ym. Mówię — nazwałem, bo nie oznaczało to wcale nabycia niezłomnych i utrwalonych przekonań o słuszności idei socjalistycznej. Byłem wówczas w gimnazjum wileńskiem, należałem cło kółka "Spójnia", zawiązanego kilka lat przedtem i razem ze swymi kolegami uległem modzie socjalistycznej, którą nam przywieźli starsi koledzy, studenci uniwersytetu petersburskiego. Otwarcie wyznaję, że było to modą, bo in... Болей »