![]() |
![]() |
Postać gen. bryg. Nikodema Sulika nie doczekała się szerszego opracowania biograficznego. Jest też stosukowo mało znana szerszym kręgom miłośników historii. Jako wojskowy zawsze pozostawał w cieniu wielkiej polityki. Nie miał też ambicji politycznych, aby znajdować się zawsze na czołówkach gazet i być osobą życia politycznego w okresie II wojny światowej i lat powojennej emigracji. Gen. Nikodem Sulik znany jest jako dowódca ZWZ-AK okręg... Болей »
Матэрыялы канфэрэнцыі «Геапалітычнае месца Беларусі ў Эўропе і сьвеце» – гэта збор спавешчаньняў грамадзка-палітычных дзеячоў і прадстаўнікоў сучаснай беларускай культуры, якія правялі двухдзённыя дэбаты за «круглым сталом», а таксама адбытую па іх дыскусію. Яны дазволяць чытачам – студэнтам і навукоўцам, а таксама супрацоўнікам міністэрстваў, адказных за кантакты зь Беларусьсю, – пазнаёміцца з досыць шырокай інтэрпрэтацыяй сучаснай пал... Болей »
XVIII wieku klasyk filozofii dziejów Johann Herder pisał: „Nie ma nic bardziej nieokreślonego niż słowo kultura”. Mimo rozwoju nauk społecznych i humanistycznych sytuacja się nie poprawiła, przeciwnie - różnorodność zjawisk i procesów społecznych, w których pojawia się pojęcie kultury znacznie się zwiększyła. Kultura to już nie tylko sfera wartości, norm, ale pewnego rodzaju dziedzictwo (materialne i duchowe), związane z integracją i... Болей »
Kiedy Karol Wojtyła pisał poemat „Myśląc Ojczyzna...”, w polu Jego refleksji pozostawała, jak wiadomo, Polska. Kiedy się jednak ów poemat czyta, zwłaszcza mając w pamięci niestrudzone pielgrzymki Jana Pawła II do wszystkich ludów Ziemi, dostrzega się uniwersalność tych prawd: jak ta o „strumieniu mowy / wzbierającym historią”, o „ludzie żyjącym w sercu własnej mowy”. Ojczyzna żyje w domu rodzinnym, historii i kulturze, a najpierw – ojcz... Болей »
Jeśli literatura w czasach maili, smartfonów, światłowodów, ma jeszcze jakikolwiek sens, to właśnie taki, by wytrącać nas z błogostanu i spokoju, w jakim wygodnie się umościliśmy, pozwalając sobie na myślenie, że to świat zwariował, lecz my z tym nie mamy nic wspólnego. Proza Aleny Brava wytrąca nas z tego błogostanu i spokoju, długo nie dając o sobie zapomnieć. Bohaterowie Godziny policyjnej dla jaskółek – członkowie barwnej, białorusk... Болей »
Oto bierzemy do ręki tom odzwierciedlający twórczość białoruskich poetów i prozaików z ugrupowania „Białowieża" mieszkających i tworzących w Polsce. Jest oczywiste, że prezentowana antologia stanowi zaledwie cząstkowe świadectwo tego, co napisali i piszą dzisiaj białoruscy twórcy, nie odżegnujący się od ojczystego słowa i zwracający się do własnych rodaków tu, w Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami, w sąsiedztwie. Болей »
W jakich czasach doszło do cudu? Do połowy dochodziła wtedy jedna z najdłuższych wojen Europy – Północna, przypomnijmy toczyła się ona w latach 1700-1721. Jak gradowe burze starły się wtedy ze sobą dwie potęgi, jedna stara, druga wschodząca. Stara potęga – Szwecja – objęła Bałtyk swym żelaznym uściskiem, zamieniając go w „szwedzkie jezioro”. Rosja Piotra I wiedziała, że nie zbuduje swej potęgi, jeśli nie dotknie choć jednego z mórz nie ... Болей »
Podlasie, podobnie jak większość obszarów północno-wschodniej Polski ma własną, niepowtarzalną specyfikę, wyróżniającą je względem innych regionów naszego kraju. Podobnie było również w odległej przeszłości - pod koniec epoki kamienia i w początkach epoki brązu. Tereny te, znajdujące się niejako na rubieżach „świata” neolitycznych rolników oraz hodowców były nadal zasiedlane przez zupełnie inne społeczności – ostatnich łowców-zbieraczy ... Болей »
Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów. Болей »
Gródek zawsze leżał w puszczy, której tylko nazwy się zmieniały. Najpierw Grodzieńską ją nazywano, potem Błudowską i Supraską, by wreszcie w XIX wieku nazwać Knyszyńską. Nad Gródkiem i polaną, na której się rozlokował, dominuje cerkiew. W całej historii miejscowości cerkiew wyznaczała jej punkt centralny. Kształtowała kulturowe oblicze tej ziemi, określała związki duchowe, nadawała Gródkowi znaczenie. Mało jest w Polsce miejscowości, na... Болей »