![]() |
![]() |
Wiele współczesnych publikacji optymistycznie podkreśla wielość powiązań pomiędzy myślq Wschodu i Zachodu. Tymczasem pomiędzy samym buddyzmem a współczesną zachodnią filozofią istnieją zasadnicze różnice. Przede wszystkim filozofia buddyjska jest filozofią podmiotu. Buddyzm jest w pewnym sensie zbiorem metod pracy z umysłem. Tymczasem na Zachodzie philosophy ofmind to tylko jedna z gałęzi myśli filozoficznej obok filozofii języka czy fi... Болей »
Prezentowany tom zawiera materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Komparatystycznej „Wschód muzułmański w literaturze polskiej. Idee i obrazy”, która odbyła się w Białymstoku w dniach 20-21 listopada 2015 roku pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Komparatystyki Literackiej. Zorganizowana sesja oraz niniejsza publikacja wpisują się w cykl spotkań naukowych, który od dwóch lat funkcjonuje dzięki współpracy Katedry Badań Filologicznych „W... Болей »
„My wszyscy, Europo, jesteśmy tak głęboko zmartwieni, / że niektórzy nawet martwi. Czyść częściej youtuby / żeby tutejsze okrucieństwo nie raziło twoich obywateli”. To słowa Hałyny Kruk, ukraińskiej poetki. Są sprzed kilku lat, ale dzisiaj mogłyby wyjść spod pióra poetki białoruskiej. W kraju rządzonym przez dyktatora, który w sierpniu tego roku sfałszował wybory, trwa biała rewolucja. Ma twarz kobiety, a jej symbolami są kwiaty i „po p... Болей »
Polska literatura obyczajowa ma dawne początki. Dość wspomnieć Jędrzeja Kitowicza. Nawiązuję do niej w swoim opracowaniu przedstawiającym życie codzienne ludności kilku wsi na pograniczu Mazowsza i Podlasia oraz jej zwyczaje i obyczaje w okresie międzywojennym. Białe - to wspólna nazwa tych ośmiu wsi znajdujących się, warto tu dodać, w dawnej Ziemi Nurskiej. Życie codzienne to pojecie jak morze: szerokie i głębokie. Również i życie codz... Болей »
Oddajemy w Państwa ręce poradnik przygotowany w ramach realizacji projektu Współpracujemy. Podniesienie efektywności przekazywania polskich doświadczeń finansowanego ze środków Polsko-merykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Rita. Przemiany w Regionie. W ramach projektu w dniach 24-28 października 2011 r. gościliśmy w Krakowie dwoje ukraińskich ekspertów (przedstawiciel organizacji pozarządowej i samorządu terytorialnego), k... Болей »
Była niespokojna jesień 1919 roku. Białe armie, wspierane przez interwentów, zagrażały ze wszystkich stron młodej Republice Rad. Lecz życie brało górę. Wbrew spiskom kontrrewolucyjnym, blokadom i wojnie szkoły rozpoczęły normalną pracę, teatry były przepełnione, a w parkach pełno zakochanych. Gubernialny Wydział Oświaty Ludowej (Gubono) w Mohylewie białoruskim poszukiwał polskich nauczycieli dla założenia pierwszej polskiej szkoły w mia... Болей »
Jazep Najdziuk, biał. Язэп Найдзюк (ur. 12 lub 15 maja 1909 r. we wsi Bojdaty powiatu wołkowyskiego, zm. 14 lutego 1984 r. w Inowrocławiu) – białoruski działacz, pisarz i publicysta niepodległościowy, drukarz, członek Rady Głównej Białoruskiej Samopomocy Ludowej podczas II wojny światowej Ukończył seminarium nauczycielskie w Wołkowysku, a następnie gimnazjum białoruskie w Wilnie. Pracował w drukarni białoruskiej im. Franciszka Skaryna w... Болей »
Urodziłem się 16 grudnia 1933 roku w wolnej i niepodległej Polsce. Jako niespełna sześcioletni chłopiec z dniem 1 września 1939 roku przepełniony grozą strachu rzucony zostałem w wir II wojny światowej. Wojny, której cały przebieg z prawdziwym jej obliczem zmartwień, okrucieństwa i ludobójstwa, wynikających z wdrażania w życie marksistowsko-leninowskiej teorii komunizmu (17 września 1939 roku do 22 czerwca 1941 roku) i rasistowskiego na... Болей »
Mieszkałem z rodzicami przy ulicy Batorego nr 5. Dom nowy, lokatorski, z dwoma mieszkaniami — dwa pokoje z kuchnią z jednej strony i dwa pokoje z kuchnią z drugiej. Lokatorzy do swoich mieszkań mieli po dwa wejścia: od ulicy i od podwórka, korytarz wspólny, a od korytarza drzwi do schodów, prowadzących na strych. Właścicielem domu był pan Rubinsztejn. Mieszkał w podwórzu, zajmował cały domek. Między domem pana Rubinsztejna a domem loka... Болей »
Piotr Popławski z Narwi nie był święty. Ten nie święty, ale bardzo lubiany duchowny wyrusza rankiem 15 czerwca 1985 r. ze swojego domu samochodem marki „Polonez” w podróż, z której nigdy nie powróci. Siedem dni później grupka grzybiarzy znajduje go powieszonego w lesie niedaleko wsi Koźliki. Śledztwo przejmuje Rejonowy Urząd Spraw Wewnętrznych w Białymstoku. Na miejsce zdarzenia udaje się grupa operacyjno-dochodzeniowa. Niedługo potem s... Болей »