![]() |
![]() |
W październiku 1946 r. na terenie województwa białostockiego przeprowadzany był spis ludności, z uwzględnieniem narodowości i wyznania. Do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku wpłynęło pismo Ministerstwa Administracji Publicznej z dnia 25 września 1946 r. w sprawie przeprowadzenia spisu, zawierające polecenie, aby dane z województwa zostały przesłane do 31 października 1946 r. Zarządzeniem wojewody, dane z powiatów do Urzędu Wojewódzkiego... Болей »
Zew Itaki - to zbiór reportaży, w którym autor przedstawia m.in. szokujące epizody z życia Andy Warhola, nieznane szczegóły romansu Wassilija Kandińsky'ego ze swoją uczennicą, życiorys człowieka, który we śnie przeczytał Ewangelie, artystyczne credo malarza-rzeźnika, historię chłopca z getta, tropiącego przez pół wieku swojego zdrajcę, idzie śladami ocalałych z czasów pogardy i z nieludzkiej ziemi. Książka jest poświęcona ludziom, którz... Болей »
Wśród wielu problemów 17 września 1939 r., daty symbolizującej początek narodowej martyrologii na wschodzie, wybory do Zgromadzenia Ludowego (Narodowego) Zachodniej Białorusi oraz rola zgromadzenia w procesie aneksji północno-wschodnich ziem Polski należą do tematów ważnych lecz jeszcze niedostatecznie zbadanych i opracowanych. Wybory i decyzje zgromadzenia miały dalekosiężne skutki, to na ich wyniki i decyzje zgromadzeń powoływał si... Болей »
Dla Brańska II wojna światowa rozpoczęła się tragicznie w końcu pierwszego tygodnia walk. 7 września 1939 r., o godz. 17:05 południowo-zachodnia część miasta została zrównana z ziemią po niespodziewanym i niczym nie uzasadnionym ataku hitlerowskiej Luftwaffe (dwa naloty). Zginęło wówczas 15 osób, a rannych było kilkadziesiąt, całkowicie zniszczono zabudowę miasta między Rynkiem a mostem na rzece Nurzec (zamieszkaną przede wszystkim prz... Болей »
Ucztelnica od Niemca uciekaje. - Gnała z więścią przez całe Rowiska babka Harytonicha. Trafiła do chaty Kamińskich. Jedli właśnie obiad. Starych los polskiej nauczycielki, teraz, kiedy własnej doli byli niepewni, ani zięił - ani parzył. Tylko Wasia nie wytrzymał. Cisnął łyżkę, poderwał się i wybiegł na szeroką, wioskową ulicę, zalaną łagodnym wrześniowym słońcem. Болей »
Pogranicze - obszar położony blisko jakiejś granicy oddzielającej terytoria różniące się pod pewnym cechami. Najczęściej chodzi tu o granice państwowe. Na obszarze pogranicza obserwuje się przemieszanie pewnych cech z obu sąsiadujących ze sobą ziem. Jerzy Nikitorowicz - profesor pedagogiki, rektor Uniwersytetu w Białymstoku (ur. 19 sierpnia 1951 w Mielniku), odznaczony 30 czerwca 2009 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wy... Болей »
Bug - nasza rzeka i nasza miłość. Bura wstęga przecinająca zielony krajobraz. Rzeka wabiąca wędkarzy, spacerowiczów i artystów. Nadająca charakter całej gminie Mielnik. Rzeka, bez której bylibyśmy kolejnym bezładnie zagospodarowanym kawałkiem ziemi. Tym bardziej i mocniej bolało, gdy przyszło nam patrzeć jak zamiera w niej życie. Bezsilnie zaciskać pięści i złorzeczyć na tych, którzy powinni rzucić wszystkie środki i siły by ratować ją,... Болей »
Obecny numer zawiera materiały poświęcone osobom duchownym, które pochodzą z naszej Ziemi Mielnickiej lub były z nią związane, Historia Bolesława Hołubickiego i Eugeniusza Naumowa jest tak wyjątkowa, że przedstawiam ją z ogromna radością. Spotkałem wielu duchownych obu wyznań. Historia przyjaźni tamtych duchownych oraz postawy niektórych duchownych współczesnych potwierdzają, że można, pomimo różnic, wspólnie realizować chrześcijańską m... Болей »
Tokary w dawnych wiekach graniczące z powiatem mielnickim na trwałe związane z gminą Mielnik zostały dopiero po II wojnie światowej. Historia tej miejscowości, bardzo bogata w różnorodne wydarzenia, niemożliwa jest do wyczerpującego przedstawienia na łamach jednego wydania naszego kwartalnika. To, co przedstawiamy czytelnikom, jest wyborem spośród wielu wydarzeń jakie miały miejsce w Tokarach w XX wieku. Pozostałe tematy takie jak m.in.... Болей »
Podlasie należy do najsłabiej zbadanych pod względem historycznym i archeologicznym regionów kraju. Spośród trzech ziem, które złożyły się na ostateczny kształt województwa podlaskiego utworzonego w 1513 roku, najlepiej poznana jest ziemia bielska. Znacznie słabsze są efekty badań historyków nad ziemią drohicką. Nawet stolica dawnego województwa podlaskiego — Drohiczyn nie ma wyczerpującego opracowania. Najgorzej przedstawia się stan wi... Болей »