![]() |
![]() |
Postanowieniami horodelskimi 1413 roku zapoczątkowany został w Wielkim Księstwie Litewskim proces wykształcania nowoczesnego zarządu wewnętrznego. Proces ten uwieńczyły reformy administracyjne połowy XVI wieku, zmieniając podziały terytorialne i wprowadzając nowe formy zarządu lokalnego W ciągu półtora stulecia dokonała się symbioza elementów rodzimych — litewskich i ruskich — z wzorami przejętymi z zewnątrz. W tym to czasie strukturę w... Болей »
Prawnuczka Chagalla. Niewiele osób pamięta, że w okresie największej świetności naszego państwa Polacy byli w nim mniejszością. Patrząc na dzisiejszą Amerykę można oto dojść do wniosku, że społeczeństwo sukcesu powinno być wieloetniczne - o ile narody żyją razem z własnej woli. W stołecznym Krakowie, na dworze króla z Litwy, językiem urzędowym był białoruski! I nikomu to nie przeszkadzało. Kultury przenikały się nawzajem, inspirowały i ... Болей »
Te parafie już nie istnieją. Ślady po nich - zarośnięte cmentarze, kępy drzew na dawnych cerkiewnych placach, nazwy uroczysk, nietypowa architektura niektórych katolickich świątyni - nie dla wszystkich są czytelne. Stanowią jednak część prawosławnego dziedzictwa, tyle że - zapomnianą. Książka księdza doktora Grzegorza Sosny i matuszki Antoniny Troc-Sosny pamięć o nim przywraca. Jest ona, swoistą, uporządkowaną alfabetycznie encyklopedią... Болей »
Kiedy zdarza się nam myśleć o sprawach najważniejszych, podstawowych i elementarnych — zapominamy o naszym uwikłaniu w czasie i przestrzeni. Myśli nasze zdają się być skrysztaleniem treści, tak, jak dla pewnego poety świat był skrysztaleniem zieleni. Nic nie mają wspólnego z ziemią, z potem, krwią, zmartwieniami czy chwilami szczęścia. Są. Same w sobie i same dla siebie. Nasycone ważnością, która obezwładnia i podnieca. Myślenie to bywa... Болей »
Nabożeństwo prawosławne jest publiczną i zbiorową formą służby Bożej. Celem liturgiki, czyli nauki o nabożeństwach prawosławnych, jest zgłębienie wiedzy o osobach, miejscach i rzeczach, czasach i czynnościach, świętych sakramentach. Teksty liturgiczne zawarte w księgach, stanowiące wielki skarb duchowy, pilnie pomnażany w ciągu wieków, można studiować przez całe życie i zawsze można znajdować dużo nowego, pocieszającego i pouczającego. Болей »
Wojska Ochrony Pogranicza – utworzone na podstawie rozkazu Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego nr 0245 z dnia 13 września 1945 roku w celu ochrony granicy państwowej. Do głównych zadań Wojsk Ochrony Pogranicza należało zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości granicznej, zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w pasie granicznym, nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących obrony granicy państwowej, obo... Болей »
Dzikie formy koni, które dały początek koniowi udomowionemu występowały na terenie Eurazji klimacie umiarkowanym, głównie na obszarach stepowych. Nie wykazywały terytorializmu, za to silne więzy stadne i prowadziły koczowniczy tryb życia. Człowiek początkowo traktował je na równi z innymi dużymi ssakami jako potencjalne źródło mięsa. Na dzikie konie polowano jeszcze w czasach historycznych. Koń po udomowieniu nie podlegał tak znaczącym ... Болей »
W powiacie hajnowskim, w krajobrazie wiejskim dominuje budownictwo drewniane. Wiele miejscowości położonych w okolicach Hajnówki, Narewki, Narwi, czy Kleszczel posiada niemal wyłącznie zabudowę drewnianą. W zdecydowanej większości zabudowania te zostały wzniesione w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat, starsze należą do rzadkości. Drewno mimo wielu swoich zalet, takich jak na przykład łatwe poddawanie się obróbce ciesielskiej, nie jest ... Болей »
Артур Гавэл, кіраўнік Музея Вёскі Падляскага акружнога музея ў Беластоку, аб’ехаў усе нават найменшыя вёскі Беласточчыны, фатаграфуючы і апісваючы драўляную архітэктуру, аздобы дамоў і асобных элементаў. Пад- і надваконнікі, аканніцы, шчыты, аздобленыя ажурнай разьбой навугольнікі, веранды і дзьверы. Каваныя клямкі, замкі, сцяжкі – розныя формы і ўзоры аздобаў. На аздобах – раслінныя і жывёльныя матывы. Можна прасачыць дзе ў якіх вёсках... Болей »
Celem niniejsze] pracy jest próba odpowiedzi na pytanie, jaką politykę zdrowotną prowadzono w wybranych miastach magnackich na terenie przedrozbiorowego województwa podlaskiego i graniczących z nim ziem litewskich, a także porównanie badanych miast pod względem sanitarnym I zdrowotnym z miastami leżącymi na innych obszarach Korony. [...] Nie powstała dotąd monografia, która przedstawiałaby zaplanowane i wszechstronne działania właścicie... Болей »