![]() |
![]() |
Publikacja ta, to zarazem wyznanie miłości do Polski, jak i opowieść o licznych prześladowaniach, poniesionych właśnie za tę miłość do Ojczyzny, to opisanie Polaków, którzy zrządzeniem losu znaleźli się daleko od swojego kraju, jednak nigdy o nim nie zapomnieli. Na zawsze zapamiętałem słowa, wydrapane na ścianie celi więziennej przez jednego z Polaków, tuż przed jego rozstrzelaniem: "Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować... Болей »
W bieżącym, 2016 roku, przypada 420. rocznica podpisania unii brzeskiej. Mija też 350. rocznica błogosławionego momentu kanonizacji św. Atanazego Ihumena Brzeskiego - symbolu przelewu męczeńskiej krwi naszych przodków w obronie Świętego Prawosławia. Są to wydarzenia kontrowersyjne dla struktury eklezjalnej na naszych ziemiach. Kościół Prawosławny przez wieki trwa w nauce Chrystusa, świadcząc o Trójjedynym Bogu. Wyznawanie prawdziwej wia... Болей »
Zamieszczone w niniejszym tomie materiały są plonem sesji naukowej, zorganizowanej przez Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniach 28-29 marca 1996 r. Zamiarem organizatorów sesji było w miarę wszechstronne przedstawienie genezy traktatu pokojowego w Rydze, scharakteryzowanie stosunku różnych ugrupowań politycznych do rokowań pokojowych i samego traktatu na tle oczekiwań społeczeństwa polskiego.... Болей »
Park Pałacowy. Zabytkowe, urokliwe miejsce spacerowe z pozostałościami zabudowań carskich: bramą pałacową, domem szoferów, stajniami kozackimi, dworkiem gubernatora grodzieńskiego, w którym mieści się obecnie siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, organizującego zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. Spragniony odpoczynku turysta może liczyć tutaj na chwilę relaksu nad malowniczymi stawami, pomiędzy którymi znajduje się obelisk u... Болей »
Knygos viršelyje vaizduojamas Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Zigmantas Vaza, 1611 m. birželio 13 d. atgavęs Smolenską, kuris beveik šimtą metų priklausė Maskvos Didžiajai Kunigaikštystei. Pergalingas valdovo karinis žygis vainikuotas triumfo diena, iškilmingai švęsta Vilniuje 1611 m. liepos 24 d. Tai liudija išlikęs unikalus, aukso raidėmis išmargintas ir poetiškais posmais triumfo arkas atkuriantis, specialiai v... Болей »
W państwach o systemach totalitarnych, jakimi były Związek Radziecki i III Rzesza, propaganda była bardzo ważnym elementem funkcjonowania aparatu państwowego. Oba systemy - komunistyczny i nazistowski - przywiązywały ogromną wagę do kontroli stanu świadomości i postaw politycznych obywateli. Niemiecki i radzieckie elity władzy dysponowały sporym doświadczeniem w manipulowaniu nastrojami społecznymi. Wojna niemiecko-radziecka stworzyła o... Болей »
Як празаік С. Яновіч дэбютаваў у 1956 г. на старонках беларускага штотыднёвіка „Ніва”. Аўтар зборніка апавяданняўі мініяцюр „Загоны” (Беласток, 1969), аповесціпра К. Каліноўскага „Сярэбраны яздок” (Мн., 1978), кніг „Думкі пра аўтаномію” (Беласток, 1981), „Праваслаўная царква ў Беластоцкім краі і беларуская мова ў ім” (Нью-Йорк, 1984), „Самасей” (Мн., 1992), „Доўгая сьмерць Крынак” (Беласток; Бельск, 1993), „Лістоўе — лістове” (Беласток,... Болей »
Sto lat temu, w soborze Isaakijewskim w petersburgu student Włodzimierz Zakrzewski z Bielska Podlaskiego oraz studentka Eustolia Burmakina z Matigorów koło Archangielska wzięli ślub. Wielka miłość, której nic nie było w stanie zniszczyć - wojna, lata rozłąki, wielkie rozstanie, już na zawsze. Włodzimierz - wrażliwy i nieustępliwie wierny swoim wartościom. Eustolia - nieustraszona, zapobiegliwa strażniczka ogniska domowego. To od niej Au... Болей »
Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych z roku na rok nadaje się coraz mniejszy rozgłos. Okazjonalne uroczystości sprowadzają się - jak ostatnio - tylko do złożenia wieńców pod pomnikiem Stoczniowców i krótkich wzmianek w prasie, radiu i telewizji. Zatem ostry skręt w dziejach Polski, jakim niewątpliwie był Sierpień ’80, dziś ma już tylko wymiar historyczny, podręcznikowy. Co prawda niezadowoleni politycy, głównie ci z ugrupowań pra... Болей »
Książka składa się z trzech części. W pierwszej autorzy przedstawiają zmiany w strukturach lokalnego aparatu bezpieczeństwa w latach 1944–1990. Na część drugą składają się zestawienia kadry kierowniczej UB/SB w Białymstoku w rozbiciu na trzy okresy (1944–1956, 1957–1975 i 1975–1990). Część trzecią stanowią biogramy 239 funkcjonariuszy zajmujących stanowiska kierownicze w pionie UB i SB w okresie od 1944 do 1990 roku. Болей »