![]() |
![]() |
Rok 1976 był brzemienny w wydarzenia, których skutki wpłynęły na losy Polski. Badania nad tymi zagadnieniami nabrały tempa dopiero po 1989 roku, a w ostatnich latach powstało szereg publikacji przybliżających zwłaszcza wydarzenia Czerwca 1976. Od wyboru tekstów, pod redakcją Jerzego Eislera począwszy, poprzez monografię wydarzeń w Płocku, po opracowanie Pawła Sasanki, w którym autor opisał genezę, przebieg i konsekwencje Czerwca 1976 w ... Болей »
Przed rokiem 1939 Polska była jednym ze światowych centrów literatury' żydowskiej (hebrajskiej i w jidisz), był też, krótki co prawda, okres gdy - obok Berlina i Pragi - tu mieścił się jeden z naj silniej szych ośrodków emigracyjnej literatury rosyjskiej. Leon Gomolicki, znakomity polski prozaik, był wówczas Lwem Gomolickim, rosyjskim poetą. „Kolebką współczesnej poezji żydowskiej była Polska” - napisał Arnold Slucki, poeta polski, poma... Болей »
Postać Józefa Jodkowskiego, historyka, muzealnika, konserwatora sztuki jest niezwykle ważna dla dziejów kultury Polski I połowy XX wieku. Olbrzymie zasługi, które posiadał w gromadzeniu informacji o dziejach zabytków polskich, po rozbiorach wywiezionych do Moskwy i Petersburga, zebranie przez niego przed 1918 r/ służyły Komisji Rewidykacyjnej, która po 1921 r. odzyskiwała utracone dobra polskiej kultury. Болей »
Wyklęci — wiadomo kto. Chociaż w XX wieku potępionych formacji było w naszej części Europy wiele, nie ma wątpliwości, że to pojedyncze słowo odnosi się do tych, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu - obok nazizmu - zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora (i sowieckim, i peerelowskim), lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mog... Болей »
Prezentowana wystawa jest pokłosiem akcji, prowadzonej z inicjatywy dziennikarskiego małżeństwa z Grodna: Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika. Rzecz w tym, że od wielu lat Andrzej Pisalnik chciał opowiedzieć o swoim dziadku - Bronisławie Sienkiewiczu i upamiętnić go poprzez opublikowanie jego jedynego zdjęcia w polskim mundurze, zachowanego przez rodzinę. Zdjęcie to było jedną z nielicznych pamiątek po dziadku, która przetrwała w... Болей »
Główny Urząd Statystyczny oddaje do rąk czytelnika trzecie wydanie informatora o wyznaniach religijnych, stowarzyszeniach narodowościowych i etnicznych istniejących i działających w Polsce w ostatnich 3 latach. Jego głównym celem jest dostarczenie zobiektywizowanej wiedzy o zmianach liczebności i rozmieszczeniu terytorialnym struktur i instytucji życia religijnego oraz zorganizowanych grup etnicznych. Informacje na ten temat są ciągl... Болей »
Główny Urząd Statystyczny oddaje do rąk Czytelnika szóste wydanie informatora o wyznaniach religijnych, stowarzyszeniach narodowościowych i etnicznych, istniejących i działających w Polsce w latach 2006-2008 (pierwsze takie wydanie ukazało się w 1993 r.). Jego głównym celem jest dostarczenie zobiektywizowanej wiedzy o zmianach liczebności i rozmieszczeniu terytorialnym struktur i instytucji życia religijneg... Болей »
Чарговы, пяты том публікацыяў матэрыялаў міжнародных канфэрэнцыяў пад агульнай назвай “Супольная спадчына паўночна-усходніх земляў даўняй Рэчы Паспалітай”. Гэтым разам гісторыкі Беларусі, Польшчы і Літвы спрабавалі высьвятліць адносіны жыхароў розных нацыянальнасьцяў да зьмены ўладаў і межаў. Вынікі канфэрэнцыі паказалі, што па такім цяжкім для дасьледваньня пытаньнем нацыянальныя гістарычныя школы усё яшчэ ня могуць дайсьці да паразу... Болей »
Broszura jest efektem realizacji projektu pod nazwą „Dacza w nadbiebrzańskim stylu, czyli odtwarzanie tradycyjnej architektury dla potrzeb agroturystycznych i ochrony krajobrazu kulturowego", który był realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultur}' w Lipsku w okresie od 1 września 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. Projekt miał na celu wypracowanie metodologii ocalania ciekawych architektonicznie przykładów budownictwa lokalnego i jego po... Болей »
Kolejny z serii „Wzorników tradycyjnych haftów i koronek ręcznika ludowego” zawiera gotowe do wykorzystania schematy koronek szydełkowych, zaczerpnięte z ręczników ludowych z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Koronki zdobią krótsze brzegi ręczników i zazwyczaj zbudowane są z dwóch części: górnego pasa z ornamentem oraz zębów, w większości ostro zakończonych. Podobnie, jak w przypadku pozostały... Болей »