![]() |
![]() |
Pod koniec 2017 roku ukazał się pierwszy numer magazynu Muzeum Pamięci Sybiru "Sybir"! Jednym z zadań postawionych przed Muzeum Pamięci Sybiru jest upowszechnianie wiedzy związanej z losami obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir, osadnictwa Polaków w Rosji i Związku Sowieckim oraz dziejów dawnych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. Muzeum realizuje tę misję poprzez media tradycyjne, elektroniczne i społecznościowe, publi... Болей »
Autorami tomu są historycy, historycy sztuki, muzealnicy oraz literaturoznawcy. Reprezentują oni ośrodki naukowe, muzealnicze i archiwa z kilkunastu miejsc w Polsce. Wśród autorów znaleźli się także badacze z Litwy i Rosji. Wszystkie prace dotyczą szeroko rozumianej pamięci o Syberii - jako rzeczywistości historycznej, artystycznej, czy memuarystycznej. Celem zbioru jest jak najszersze spojrzenie na Sybir/Syberię jako katalizator pamięc... Болей »
Album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” to najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru, która zawiera niezwykłe rysunki Aliny Maliszewskiej, stanowiące wizualizację jej własnych przeżyć i doświadczeń innych Sybiraków. Jej promocja odbyła się w piątek (08.02) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Było to jedno z wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 79. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir. Alina Maliszewska jest ikoną polskie... Болей »
Po opracowaniu biografii Sylwestra Kossowa, Teodozego Wasilewicza, Józefa Nielubowicza Tukalskiego i Józefa Bobrykowicza1 przedstawiam sylwetkę kolejnego władyki białoruskiego Sylwestra Czetwertyńskiego. Wszystkie wymienione postacie łączy pobyt na katedrze białoruskiej (władyctwo mścisławsko-orszańsko-mohylewskie), tak ważnej w dziejach Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Z biskupstwa białoruskiego Sylwester Kossow i Józef Nielu... Болей »
Podejmuje próbę przedstawienia sylwetki kolejnego władyki białoruskiego, ordynariusza tak ważnej diecezji w dziejach Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Po opracowaniu biografii Teodozego Wasilewicza i Józefa Nielubowicza Tukalskiego[1] pragnę przybliżyć postać Sylwestra Kossowa. Wszystkie wymienione postacie łączy pobyt na katedrze białoruskiej (władyctwo mohylewsko-mścisławsko-orszańskie). Z biskupstwa białoruskiego Józef Nielu... Болей »
Niniejsza praca zawiera pełny opis fleksji wyrazów w starobiałoruskim zabytku z n połowy XVI w. zawierającym 174 karty po 33 wiersze. Przechowywany on jest w Bibliotece Eaczyńskich w Poznaniu pod niezbyt precyzyjnym tytułem: „Manuscript in kleinrussischer Sprache aug dem XVII Jahrhundert" (katalog Biblioteki Eaczyńskich, sygnatura nr 94). Jest to odpis tekstu tłumaczonego ze staroserbskiego oryginału na temat historii miłości Tristana i... Болей »
Выданне пабудавана на фактычным матэрыяле з прыцягненнем дакументаў і фотаздымкаў. Старонкі кнігі здзіўляюць глыбінёй даследвання жыцця вёскі, а часам выклікаюць настальгічны сум па далёкіх часах дзяцінства, якое цесна было звязана з вёскай. У чарговы раз аўтары пакараюць глыбінёй свайго розуму і чысцінёй памкненняў. Кранае іх любасць да мастацкага слова, нацыянальнай даўніны і гісторыі. Лішні раз пераконваешся ў тым, які добры вынік да... Болей »
Białystok miasto położone na zachodniej rubieży styku dwóch kultur od początku swojego istnienia było miejscem egzystencji wielu narodów. Bogata i różnorodna tradycja na trwale zapisała się w dzieje tego miasta. Białystok podobnie jak całe północno-wschodnie ziemie Rzeczypospolitej, kolejno funkcjonował w ramach różnych struktur państwowych, co nie bez znaczenia pozostało nie tylko na dzieje miasta, ale także na materiał źródłowy przech... Болей »
Problematyka oświaty cerkiewno-parafialnej zasługuje na zainteresowanie tak ze względu na wagę i znaczenie problemu, jak i długofalowe jego oddziaływanie. Pozornie drugorzędne, zagadnienie to mówi nam wiele nie tylko o rozwoju oświaty czy polityce rosyjskiej w guberniach zachodnich, ale przede wszystkim o sytuacji ludności prawosławnej na pograniczu etnicznym i szansach jej społecznego awansu. Praktyka dowiodła skuteczności działania s... Болей »
Zbliża się Jubileusz 200 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, który obchodzić będziemy w 1998 r. Życie i twórczość jego nierozerwalnie są związane z Nowogródczyzną i całym Poniemniem. Tutaj żyli jego przodkowie i tu on sam się urodził, spędził dzieciństwo, lata szkolne, a studiując na Uniwersytecie Wileńskim i później gdy uczył w szkole powiatowej w Kownie, często wracał w rodzinne strony. Stąd czerpał natchnienie wkraczając na swój wspa... Болей »