![]() |
![]() |
Tworzące zbiór artykuły były prezentowane w formie referatów na międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej w dniach 30 listopada - 1 grudnia 1998 roku przez historyków literatury z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Болей »
Кніга народнага пісьменьніка Беларусі Васіля Быкава «Сьцяна» складаецца з празаічных твораў апошніх гадоў. Беларуская гісторыя XX стагодзьдзя стаэрыла нямала сытуацыяў, калі характары розных людзей па-рознаму выяўпяліся на мяжы жыцьця і сьмерці. Слуцкае антыбальшавіцкае паўстаньне, Курапаты, другая сусьветная вайна, «хрушчоўская» адліга, перасьлед апанэнтаў з боку КГБ у застойныя часы... Адпаведна рознымі былі й паводзіны міжвольных удз... Болей »
Nazywam się Pietruczuk, a nie Pietryczuk, jak wszyscy we wsi mówili, i tak podałem w chwili wcielania mnie do wojska. Data urodzenia również budzi wątpliwości, ale mniejsza o drobnostki. Ważne, że rok się zgadza z tym, co mówiła wujenka i co zostało zapisane w księdze cerkiewnej. Gdybym był rasowym psem i nie mieszkał w Grabowcu, to na pewno zarejestrowano by mnie skrupulatnie. Ale że przyszedłem na świat ot tak sobie, to i pop mógł w k... Болей »
Wkrótce po zakończeniu wojny terytorium Polski po raz kolejny zalała wielotysięczna fala żołdactwa sowieckiego. Z Niemiec wracały do ZSRR jednostki frontowe. Ziemie Zachodnie i Północne w dużej części znajdowały się nadal pod panowaniem komendatur wojennych. Oprócz oddziałów regularnych w wielu miejscowościach pojawiły się spragnione łupów grupy maruderów i dezerterów,rabując co tylko się dało. Taki stan utrzymywał się przez kilka miesi... Болей »
Włodzimierz Naumiuk - rzeźbiarz ludowy. Rzeźbi od lat dziecięcych. Początkowo do swoich prac wykorzystywał korzenie znalezione na bagnach Doliny Narwi. Następnie zaczął rzeźbić w drewnie. Tematem jego prac jest codzienne życie wiejskich ludzi. Dużo miejsca poświęca rzeźbie sakralnej. Zajmuje się również tematyką baśniową. Na szczególne podkreślenie zasługuje prowadzona przez niego działalność edukacyjna. Od 1996 roku prowadzi Szkołę Rze... Болей »
Leidinyje aprašomi reikšmingiausi antrą šimtmetį veikiančios senosios Marijampolės gimnazijos gyvavimo įvykiai, pasakojama apie įžymius jos auklėtinius, dirbusius Tėvynei, garsinusius Lietuvos vardą pasaulyje. Knygos autorius — dabartinis šios mokyklos direktorius. Болей »
Przedstawiam sylwetkę kolejnego władyki białoruskiego, ordynariusza tak ważnej diecezji w dziejach Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Po opracowaniu biografii Sylwestra Kossowa, Teodozego Wasilewicza, Józefa Nielubowicza Tukalskiego, Józefa Bobrykowicza i Sylwestra Czetwertyńskiego chciałbym przybliżyć postać Serafiona Połchowskiego. Wszystkie wymienione postacie łączy pobyt na katedrze białoruskiej (władyctwie mścisławsko-orsza... Болей »
We present to you this new volume of Series Byzantina, in which we have introduced articles covering exhibitions and important scholarly events. This way, we wish to broaden the scope of the periodical. The present volume contains articles on post-Byzantine art, which enjoys great interest within the region. Research carried out in northern Poland by scholars associated with the Academy in Suprasl and the Warmia and Mazury University in... Болей »
Stowarzyszenie „Formacje Graniczne”, zrzeszające funkcjonariuszy i miłośników historii Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej im. gen. Henryka Minkiewicza oraz pracowników Muzeum Wojska w Białymstoku, zorganizowało w dniu 5 października 2004 roku konferencję naukową: „Obchody 65. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Samodzielna Grupa Operacyjna „Narew” i Grupa Operacyjna „Grodno” w wojnie obronnej 1939 roku.” Data konferencji została wy... Болей »
Dialekt północnokresowy od wielu lat znajduje się w kręgu zainteresowań językoznawców. „Mimo że problematykę kresową podejmuje się raz po raz w różnych ośrodkach naukowych, daleko jeszcze do całościowego obrazu dialektu, jak również uchwycenia jego geograficznych zróżnicowań. Wiele postulatów formułowanych w ciągu ostatnich dziesięcioleci czeka nadal na realizację”. Stosunkowo najlepiej poznany został wiek XVIII oraz język pisarzy roman... Болей »