![]() |
![]() |
Wakacyjny sierpień, podobnie jak wcześniejsze miesiące tego lata był słoneczny. Życie w Grodnie pozornie biegło normalnym trybem. Niektórzy mieszkańcy szeptali najnowsze wieści i opinie, a na ich twarzach objawiał się frasunek. Urlopowicze wracali do domów rodzinnych. Co sprytniejsze gospodynie robiły znaczniejsze zakupy żywności. Harcerze i pozostała młodzież już nie wyjechała na wakacyjne obozy i kolonie. Wielu kręciło się wśród koleg... Болей »
Najstarsze dzieje Łosic, podobnie jak większości podlaskich miast, z powodu braków źródłowych giną w mrokach dziejów. W X i początkach XI wieku na obszarze, na którym dziś leży miasto, ścierały się wpływy państwa Polan i Rusi. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszli Rusini i od połowy XI wieku ziemie te przez prawie trzysta lat znajdowały się niemal nieprzerwanie pod wpływem księstw ruskich. Dopiero bezpotomne wymarcie książąt z rodu Romanow... Болей »
Uroczyste obchody 600-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem na polach dawnej bitwy trwały od 12 do 18 lip-ca. Dokładnie w rocznicę zmagań, 15 lipca, przyjechali tam między innymi prezydent-elekt Bronisław Komorowski w towarzystwie prezydentów Litwy, Rumunii i Mołdowy oraz wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, niewielkiego stowarzyszenia charytatywnego, uważanego za spadkobiercę zakonu średniowiecznego. W oficjalnych mowach wskazywano na Grun... Болей »
Człowiek jest tylko jednym z elementów świata przyrody. Jego życie nie jest możliwe w oderwaniu od natury. Dlatego też przez wiele tysiącleci ludzie doskonalili swoje umiejętności - poprawiali techniki uprawy roli, uczyli się hodować zwierzęta, chronić środowisko, w którym żyli. Różnorodność biologiczna czyniła życie ludzi bogatszym, pozwalała zaspokajać szereg potrzeb. Człowiek poprzez świadome działania, oparte na pogłębianej wciąż wi... Болей »
Oryginał wspomnień Łarysy Geniusz w języku białoruskim, sporządzony cyrylicą, w wersji maszynopisowej jest zdeponowany w Dziale Rękopisów i Unikatowej Książki w Bibliotece im. Jakuba Kołasa Białoruskiej Akademii Nauk w Mińsku. Ów oryginał stanowił podstawę do przygotowania tłumaczenia w języku polskim. Polskiemu czytelnikowi osobliwa może wydawać się pisownia nazwisk białoruskich. Nazwisko samej Autorki wspomnień pojawia się w książce w... Болей »
Od zarania dziejów ptaki zwracały uwagę przede wszystkim swą niedostępną dla ludzi umiejętnością lotu. Pragnienie pokonania tego ludzkiego ograniczenia od zawsze pobudzało wyobraźnię człowieka. W wielu mitach i opowieściach różnych ludów świata występował motyw zdobycia w niezwykły sposób przez człowieka umiejętności latania, wystarczy tu przypomnieć choćby powszechnie znany grecki mit o Dedalu i Ikarze. Ta pradawna tęsknota do szybowan... Болей »
Ėmėmės nelenguo darbo - parengti Punsko lietuuių kultūros namų 60-ies metų istorijos knygą, kurioje nerasite naujų faktų, sukurtų istorijų ar įuykių. joje bandėme įamžinti uisa, ką suradome uisų pirma Lietuuių kultūros namų rašytose kronikose, mūsų neįkainojamame žinių lobyne, t. y. Lenkijos lietuuių leidinyje „Aušra" ar žmonių prisiminimuose. Stengėmės kuo plačiau pristatyti Punsko lietuuių kultūros namų ueiklos gaires. Nebuuo tai nei ... Болей »
Białowieżę łączy bezpośrednie połączenie kolejowe z Białym-stokiem — przez Bielsk Podlaski i Hajnówkę (105 km), z Czeremchą — przez Hajnówkę (55 km) i z Hajnówką (25 km). Z Warszawą istnieje połączenie pośrednie: przez Białystok (277 km), lub przez Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Czeremchę, Hajnówkę (244 km). Z innymi miastami — również połączenia pośrednie (przez Warszawę lub Białystok). Podróż z Białegostoku trwa ok. 5 godz. z Warszawy — o... Болей »
“Чорнае на белым” – фотаальбом чорна-белых фотаздымкаў, прадстаўляючых апошні дзікі і першабытны нізінны лес на тэрыторыі Еўропы – Белавежскую пушчу. Януш Корбэль адкрывае нам таямнічыя месцы старажытнай пушчы, ціхія закуткі прыроды, пакінутай чалавекам самой сабе. Тут няма выразных слядоў чалавечай дзейнасці, а калі і былі, дык прырода пастаралася поўнасцю завалодаць абшарам, сцерці прысутнасць чалавека, кіравацца толькі і выключна сва... Болей »
Puszcza Białowieska w swej obecnej postaci jest już tylko resztką lasów naturalnych, jednak ciągle jeszcze „sercem lasów", pozostałym po wspaniałych ongi puszczach pierwotnych z czasów, gdy „puszcza szumiała od ptactwa i zwierza i z Bogiem jeszcze nie było przymierza, nie było także puszczą żadnej drogi". Jest ona ostatnim tego rodzaju kompleksem leśnym na Niżu Środkowoeuropejskim i szczególnie z tego względu ma nieocenione wartości... Болей »