![]() |
![]() |
Solidna praca zbiorowa, zawierająca rozmaite opracowania historyczne dotyczące problematyki stosunków białorusko-polskich w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Przedstawione wyniki badań autorów, zarówno białoruskich jak i polskich, powstały za sprawą wieloletnich prac archiwalnych. Zestawienie tekstów badaczy, wychowanych na odmiennych tradycjach historiograficznych, jest niezmiernie ważne dla wspólnego ukazania dziejów obydwu narodów w okr... Болей »
Praca składa się z artykułów o charakterze problemowym lub syntetycznym, co w pełni zostało odzwierciedlone w tytułach poszczególnych rozdziałów. Taką strukturę książki należy uznać za całkowicie odpowiadającą celom postawionym przez redakcję, która w spisie treści idzie jeszcze dalej w procesie systematyzacji problematyki badawczej. Nie jest to tylko zabieg czysto techniczny, mający ułatwić czytelnikowi szybkie dotarcie do interesujące... Болей »
„Za panowania króla Stanisława mieszkał ubogi szlachcic na Podolu”. Ilu ogółem mieszkało tam wtedy szlachciców, ubogich i majętnych? Nie wiem. Zapewne mniej więcej tyluż, co w dobie Powstania Listopadowego: 140 tysięcy. Dalszych 270 tysięcy mieszkało na Wołyniu i na Kijowszczyźnie. Trzydzieści lat później, wiek niespełna po czasach Beniowskiego, ostała się z tego na prawobrzeżnej Ukrainie tylko jedna szósta — około 70 tysięcy — a na Pod... Болей »
Słowami Edmunda Osmańczyka: „I nie ustaniem w walce, silę słuszności mamy, i mocą tej słuszności - wytrwamy i wygramy” można trafnie określić oblicze emigracji polskiej w Niemczech. Wyjątkowość tego środowiska sprowadza się do jego nieprzerwanej walki o słuszne prawa na rzecz Polaków zamieszkałych w Niemczech. Walce tej towarzyszy przez cały czas siła wytrwania i nadzieja zwycięstwa. Emigracja polska w Niemczech, choć doczekała się wiel... Болей »
Pogranicze i stosunki etniczne na tym obszarze są częstym tematem badań i analiz socjologicznych. Pogranicze jest specyficzną przestrzenią, w której kształtują się stosunki etniczne między grupami dominującymi kulturowo a mniejszościami narodowymi. Niniejsza praca stanowi próbę nakreślenia ogólnych tendencji zmian, jakie następują na północno-wschodnim pograniczu Polski w stosunkach etnicznych po 1989 r. Koncentruje się na dwóch pograni... Болей »
Oddajemy do rąk Czytelników trzeci już tom studiów, poświęcony tym razem radzieckiej polityce narodowościowej wobec Polaków, Białorusinów, Litwinów i Żydów oraz wzajemnym stereotypom, jakie - także w wyniku tej polityki - pojawiły się we wzajemnych stosunkach pomiędzy tymi narodami. Jest to pokłosie badań autorów piszących do poprzednich tomów, zaprezentowane m.in. na międzynarodowej konferencji zorganizowanej w 2004 r. staraniem Instyt... Болей »
Dzieje województw wschodnich II Rzeczypospolitej stanowią bez wątpienia ważny aspekt historii dwudziestolecia międzywojennego. O ich znaczeniu decyduje przede wszystkim miejsce zagadnienia narodowościowego w polityce ówczesnych polskich władz, a także problem skomplikowanych relacji pomiędzy zamieszkującymi je grupami etnicznymi. Nie można wreszcie zapominać, że tzw. Kresy - właśnie w kształcie z lat 1918-1939 - stanowią bardzo ist... Болей »
Wydaje się, iż można byłoby sporządzić dwie biografie artysty, dwie prawdziwe, a mimo to zupełnie różne historie jego życia. Pierwsza dziejąca się w świecie rzeczywistym, druga to historia twórczej wyobraźni Mistrza. I właściwie ta druga wydaje się być jedyną prawdziwą i ważną dla nas, jako odbiorców jego sztuki. Pierwsza zaś, mimo pozorów realności, jest tak naprawdę drugoplanowa. Drugoplanowa poprzez swój dramatyzm, który sprawił, iż ... Болей »
Pierwsze organizacje o charakterze policyjnym powstały na terenie Białegostoku w grudniu 1918 roku. Na polecenie urzędującego w mieńcie cywilnego komisarza rządowego, Ignacego Mrozowskiego, przeszły one niezbędną reorganizację strukturalną, dostosowując prowizoryczne organa milicji miejskiej do nowoczesnych form działania i obowiązujących przepisów służbowych. Dla poprawy efektywności ich działania dokonano kilku istotnych zmian persona... Болей »
"Politeja" jest pismem naukowym Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie publikującym artykuły naukowe z dziedziny szeroko pojętych nauk politycznych, stosunków międzynarodowych oraz kulturoznawstwa. Zapraszamy Autorów - pracowników naukowych i doktorantów, z ośrodków naukowych w kraju i za granicą do składnia oryginalnych, dotąd niepublikowanych i nierozpatrywanych w tym samy czasie przez... Болей »