![]() |
![]() |
Przy doborze polskich haseł górowały przesłanki praktyczne. Mając na uwadze szerszy krąg użytkowników, uwzględniono przede wszystkim współczesne słownictwo języka literackiego. W węższym zakresie ujęto wyrazy potoczne, przestarzałe oraz o zabarwieniu regionalnym. Ze słownictwa specjalistycznego różnych dziedzin nauki i techniki ograniczono się do terminów będących w powszechnym użyciu. Obok wyrazów rodzimych uwzględniono także wyrazy za... Болей »
Prezentowana książka zawiera utwory literackie Tatarów polskich, które pod względem gatunkowym można zakwalifikować do szeroko rozumianego reportażu. Do publikacji wybrano dzieła czterech autorów: Leona Kryczyńskiego, Edigego Szynkiewicza, Alego Woronowicza i Mustafy Aleksandrowicza. Obok Sprawozdań z podróży muftiego Jakuba Szynkiewicza są to najważniejsze teksty reportażowo-podróżnicze napisane przez polskich wyznawców islamu w dwudzi... Болей »
W krajobrazie Podlasia bardzo ważną rolę odgrywa budownictwo drewniane. Stanowi ono specyficzny element wiejskiego i małomiasteczkowego pejzażu. Ze względu na swoją skalę i walory architektoniczne jest dziedzictwem, które wyróżnia go na tle innych regionów. Upowszechnianie wiedzy na temat wartości i wyjątkowości drewnianej wiejskiej architektury, a także potrzeby jej ochrony to cel, który przyświeca organizatorom Konkursu na Najlepiej Z... Болей »
Pakiety edukacyjne przygotowywane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN nie są dostępne w sprzedaży. Przekazywane są bezpłatnie nauczycielom i przedstawicielom innych placówek oświatowych, uczestniczących w okołopakietowych kursach metodycznych organizowanych przez Wydział Edukacyjny BEP IPN. W sprawie kursów prosimy kontaktować się z Centralą BEP w Warszawie lub właściwym terytorialnie Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej. Oddziałow... Болей »
Elity Narodowej Demokracji – zwłaszcza prawnicy, ziemianie, księża katoliccy – prezentowały program polityczny podczas pracy parlamentarnej, na łamach prasy i publicystyki oraz podczas pracy w terenie. Działalność polityczna i poglądy dotyczące ładu wewnętrznego państwa polskiego i polityki międzynarodowej zostały ukazane na tle wpływów politycznych endecji na terenie województwa białostockiego. Болей »
Plan byt taki: rozmawiamy z tymi, którzy na Litwie sześćset lat po Grunwaldzie najwięcej znaczą, z tymi, którzy są po prostu najbardziej wyraziści, z tymi, czasem anonimowymi, którzy rozsławiają ten niewielki kraj. Niektóre spotkania wydawały się oczywiste - z panią prezydent, z premierem. Inne zależały już tylko od naszej inwencji - prosiliśmy o rozmowę wybranych artystów, historyków, naukowców, polityków, dziennikarzy... Święte zaś by... Болей »
Andrzej Sadowski urodził się w Tyniewiczach Dużych na pograniczu - jakby to ujął Włodzimierz Pawluczuk - dwóch cywilizacji: euroamerykańskiej i euroazjatyckiej, z wszelkimi tego konsekwencjami, przede wszystkim z indoktrynacją i próbami pozyskania pogranicza dla jednej lub drugiej „strony". W miejscu, gdzie nakładają się na siebie granice językowe i wyznaniowe: dziś katolicyzmu i prawosławia, a nieco ponad pół wieku temu dodatkowo judai... Болей »
Publikacja została przygotowana na podstawie referatów wygłoszonych na międzynarodowej konferencji Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku: Pogranicza etnicme w Europie: Harmonia i konflikty, która odbyła się w Supraślu koło Białegostoku od 15 dół 7 września 2000 roku. Jest to trzecia międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku poświecona problematyce socjo- logii pogranicz... Болей »
Wschód, pogranicza, Kresy, obrzeża i krańce, peryferie i prowincja to miejsca o szczególnej mocy kulturotwórczej. Równocześnie jest to przestrzeń oddziaływania odmiennych centrów cywilizacyjnych, religijnych, językowych, symbolicznych i literackich. Białystok i Podlasie, dawne ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego i całej jagiellońskiej Rzeczypospolitej to miejsce i dynamiczna przestrzeń pograniczna w głębokim znaczeniu: stykają się tut... Болей »
Dlaczego, właściwie, nie zajęliście się tematem „pogranicza”? Po co przywoływać ten „Wschód”? I jeszcze te „Kresy”? - Kiedy latem 2010 roku zgłosiłem pomysł „pogranicznej” konferencji w tak pogranicznym mieście, jak Białystok, pytania takie powtarzały się często. Nie dość jednej i modnej kategorii „pogranicza”, by badać i wyjaśniać fenomen Europy Środkowo-Wschodniej? Otóż - nie dość! Nie potrafimy się nawet - my, Europejczycy z tej częś... Болей »