![]() |
![]() |
Z radością prezentujemy najnowszą publikację Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, album pt. Muhiry. Tatarskie obrazy religijne opracowany przez Barbarę Pawlic-Miśkiewicz. Najważniejszą część albumu stanowi prezentacja pięćdziesięciu czterech muhirów, podzielonych według kategorii: Bohoniki, Kruszyniany, Białystok, Suchowola, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Ziemi Sokólskiej, zbiory prywat... Болей »
Кніга „30 гадоў Беларускага музея ў Гайнаўцы", якую аддаем у Вашыя рукі з'яўляецца першай манаграфіяй нашага Беларускага Музея. Гэта доўгія гады будовы, бо, насамрэч, Музей дзейнічае каля 10 гадоў. Неведамым дагэтуль фактам з'яўляецца таксама момант нараджэння ідэі аб стварэнні Музея і Асяродка Беларускай Культуры, адбылося гэта больш-менш 50 гадоў таму, пра што, між іншым, распавядзем у гэтым выданні. Кніга - акт пашаны стваральніку Му... Болей »
Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki MOTO RETRO ma zaszczyt przekazać album zawierający zebrane przez sześć pierwszych lat naszej działalności pamiątki w postaci zdjęć oraz wybranych zapisów z Księgi Pamiątkowej Muzeum na Węglowej. Przez kilka lat naszej działalności wystawy w Muzeum na Węglowej były masowo odwiedzane przez tysiące osób z kraju i zza granicy. Tego typu specjalistyczne muzea znajdują się zaledwie w kil... Болей »
Celem tworzonego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru jest odkrywanie i upowszechnianie wiedzy związanej z tematyką zesłań, deportacji i losów Polaków na Sybirze oraz warunków życia społeczności polskiej na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej. Muzeum Pamięci Sybiru ma się stać kluczową, nie tylko polską, ale również europejską instytucją, inicjującą i prowadzącą badania naukowe dotyczące szeroko rozumianej tematyki syberyjskiej. Niniejs... Болей »
Położony w woj. łomżyńskim na pograniczu Mazowsza i Podlasia, nad rzeką Nurzec (dopływ Bugu) Ciechanowiec jest miastem niewielkim (ok. 5 tys. mieszkańców) ale mającym interesującą historię. Gród obronny nad Nurcem formuje się w okresie wczesnego osadnictwa mazowieckiego. W 1241 r. wymienia się Ciechanowiec wśród grodów zniszczonych przez Tatarów. W XIV — XVI w. umacnia się rola Ciechanowca jako punktu obronnego. Władający w tym czasie m... Болей »
Podczas przesłuchań konkursowych - na scenie pojawiły się wspaniałe chory z Polski, Słowacji, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Bułgarii, Serbii, a nawet odległego Kazachstanu. Ekumeniczne przedstawicielstwo prawosławnych, grekokatolików, katolików, protestantów, muzułmanów. Zespoły, występując w kategoriach: chórów amatorskich (parafialnych i świeckich), uczelni muzycznych i zawodowych, stworzyły publiczności prawdziwą muzyczną i du... Болей »
Książka jest pierwszym w języku polskim wyborem tekstów dotyczących stosunków polsko – litewskich od połowy XIX stulecia po początki XXI wieku. Jak pisze w Przedmowie Robert Kostro Ta antologia powinna być obowiązkową lekturą nie tylko dla Polaków, którzy interesują się sprawami Litwy. Jest to również wspaniały przewodnik po dylematach związanych z rodzeniem się nowoczesnej polskiej tożsamości. Stanowi też ciekawy materiał dla osób zain... Болей »
Apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego zapraszający Polaków do wspólnego świętowania 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku w sposób szczególny zainteresował Archiwa Państwowe. Dzięki rozwiniętej sieci organizacyjnej, obejmującej 3 archiwa centralne i 30 archiwów o charakterze regionalnym, posiadają Archiwa Państwowe liczne dokumenty utrwalające wydarzenia, które doprowadziły do odrodzenia się Rzeczypospol... Болей »
Wspomnienia generała armii Afanasija Biełoborodowa dotyczą okresu wojny od walk pod Moskwą aż do wyzwolenia Kłajpedy i Królewca i wyrzucenie hitlerowców z rejonu Gdańska i Gdyni. Autor był uczestnikiem tych walk jako dowódca dywizji. Болей »
Przedstawione w tej książce szkice i artykuły są pionem konferencji naukowej poświęconej polsko-białoruskim związkom literackim i językowym, która odbyła się w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku w dniach 4-5 czerwca 1992 roku. inicjatorem i organizatorem był Instytut Filologii Polskiej z udziałem Zakładu Filologii Wschodniosłowiańskich. Od stuleci współżyją na Kresach Wschodnich różne grupy etniczne tworzące wspólnie kulturę... Болей »