![]() |
![]() |
Mikołaj Jańczuk (1859-1921) – etnograf, folklorysta, pisarz, literaturoznawca, historyk i archeolog, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Moskwie. Członek kilku towarzystw naukowych, autor licznych prac. W publikacjach wydawanych na Ukrainie przedstawiany jest jako ukraiński, w publikacjach wydawanych na Białorusi – jako białoruski, a w publikacjach wydawanych w Rosji – jako rosyjski uczony. (Źródło: www.pl.wikipedia.org) Болей »
Przez kilka dziesięcioleci w zbiorach Polskiego Towarzystwa Leśnego przelegiwał tekst powstałego w języku łacińskim w latach 1521-1522 dzieła poetyckiego Mikołaja z Hussowa, w późniejszym tłumaczeniu Jana Kasprowicza „Pieśń o żubrze” („De bisonte carmen”). Jak wiele innych inicjatyw, tak i inicjatywa wydania drukiem tego nieznanego szerszemu ogółowi poematu należy do profesora Franciszka Krzysika, wieloletniego, zmarłego w 1980 r. nieod... Болей »
Elżbieta Daniszewska jako poetka poprzez swoją pracę, twórczość i działalność społeczną jakże mocno jest związana z Knyszynem. Swój pamiętnik napisała na konkurs pod tytułem „Historia rodziny wiejskiej — Mikrokosmos”, organizowany w 1986 roku przez Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Od zapomnienia uratował go Zygmunt Ciesielski, dzięki któremu Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku wydał pamiętnik w formie bro... Болей »
„(...) Praca Aliny Filinowicz jest poświęcona interesującemu i ważnemu zagadnieniu badawczemu, mianowicie mikrotoponimii dawnego powiatu sokólskiego. Obszar objęty badaniami jest specyficznym terenem o szczególnie bogatej i złożonej historii: tu przecież w ciągu wieków zbiegały się, oddziaływały i nakładały na siebie różnorodne - w tym także kulturowe i językowe - fakty bałtyckie oraz wschodnio- i zachodnio-słowiańskie. (...) Do najważn... Болей »
Krynki to od wieków teren pogranicza. Krzyżowały się tu fale osadnictwa polskiego, ruskiego, litewskiego. Od wielu lat współżyją obok siebie katolicy, wyznawcy prawosławia, judaizmu i islamu. Na każdym kroku spotkać można ślady życia różnorodnych ludów i religii. Kościoły, cerkwie, synagogi, meczety w połączeniu z teraźniejszością oraz otaczającą przyrodą tworzą specyficzny - magiczny klimat. Krynki po raz pierwszy wzmiankowane są w his... Болей »
Milejczyce są dużą. wsią gminną, położoną na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej nad rzeczką Krupą (dopływ Nurczyka) i - jak podaje słownik geograficzny z XIX wieku - są „otoczone borami i bagnami, powierzchnia niska, grunt zły, piaszczysty”. Na południe rozciągają się rozległe kompleksy Puszczy Mielnickiej. Miejscowość położona jest przy trasie Siemiatycze—Białowieża, oddalona o kilkanaście kilometrów od Świętej Góry Grabarki - prawosławnego sa... Болей »
Dwór w Krasnogrudzie, położony w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy, jest dziedzicem pamięci jagiellońskiej Rzeczpospolitej. Pierwszy dokument z 1676 r. podaje, iż właścicielką Krasnogrudy była Krystyna z Giblów, córka mieszczanina wileńskiego. Od końca XVII w. do 1939 r. władały tu rody ziemiańskie Eysymontów i Kunatów. Z tych ostatnich wywodziła się matka Czesława Miłosza, Weronika. Dla poety t... Болей »
Lietuvos kurortinė kultūra atsirado XIX šimtmetyje. Būtent tuomet šiame krašte suspindėjo savotiški sezoniniai visuomenės susitelkimo centrai, „mineraliniai miesteliai", ilgainiui tapę neatskiriama to meto gyvenimo dalimi. Pristatomoje knygoje siekiama pažvelgti į vieną iš jų - Druskininkus, dažnai vadintus Lietuvos vasaros sostine, antruoju Vilniumi. Autorė pasirinko gana neįprastą metodą - tik vieną rankraštį - Vilniaus universiteto b... Болей »
„Rozmówki" przeznaczone są przede wszystkim dla turystów polskich wyjeżdżających na krótki pobyt do Białoruskiej SRR. Zawierają wybór pytań, odpowiedzi, słów i zwrotów umożliwiających porozumiewanie się w elementarnym zakresie w typowych sytuacjach związanych z wyjazdem i pobytem za granicą. Będą one stanowiły także pomoc doraźną w wielu innych sytuacjach, wymagających elementarnego kontaktu z językiem białoruskim. Prosty układ tem... Болей »
Minsk: is the Capital of the Republic of Belarus, a state comprising most of the lands inhabited by the Belarusan people, with the exception of Smolensk. The country lies stategically placed at the watershed of the Baltic and Black Sea river systems, between Poland and Lithuania to the west, Russia to the north and east and Ukraine to the south. With a total area of 230.000 km2, and a population approximating 11.000.000. Belarus is abou... Болей »