![]() |
![]() |
Jednym z zagadnień historii dnia dzisiejszego, wywołującym nieraz spory, jest sytuacja mniejszości narodowych w Polsce. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tymi sprawami. Książki ich dotyczące cieszą się dużym powodzeniem, artykuły wywołują polemiki. Niejednokrotnie spotkać się można z poglądem, że historycy zbyt mało piszą na ten temat. Nie jest to opinia słuszna. Ukazało się wiele studiów poświęconych mniejszościom narodowym w ... Болей »
Niniejsze opracowanie jedynie zarysowuje dzieje Polesia podczas II wojny światowej i pragnie wypełnić lukę istniejącą w tym zakresie. Nie mając możliwości dotarcia do wiarygodnych dokumentów z tamtego okresu, oparłem się w głównej mierze na relacjach świadków i uczestników wydarzeń, którym za życzliwą pomoc dziękuję. Nieliczne dokumenty, z którymi udało mi się zapoznać, były mi pomocne w weryfikacji podstawowego materiału, chociaż i w ... Болей »
Rok 2010 jest rokiem obchodów jubileuszu 235. rocznicy założenia wsi Sokole. Niniejsza publikacja ma na celu zebranie „okruchów historii” zachowanych w życzliwej pamięci żyjących mieszkańców Sokola, archiwalnych dokumentów i fotografii, ocalonych dla przyszłych pokoleń w rodzinnych zbiorach oraz ich opublikowanie w zwartym wydawnictwie. Pragniemy, aby szczególnie młodzi mieszkańcy naszej wsi z dumą rozczytywali się w bogatej historii sw... Болей »
Nikodem Sulik-Sarnowski (ur. 15 sierpnia 1893 we wsi Stara Kamienna k. Sokółki na Podlasiu, zm. 14 stycznia 1954 w Londynie) – polski dowódca wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego. Do 1918 roku był oficerem armii rosyjskiej. W 1918 roku działa w Samoobronie Grodzieńskiej. Od 25 stycznia 1919 do 16 maja 1922 roku dowodził kompanią w Białostockim Pułku Strzelców, który wchodził w skład 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a po jej reorg... Болей »
Janka Kupała, biał. Янка Купала, właśc. Iwan Łucewicz, biał. Іван Дамінікавіч Луцэвіч (ur. 7 lipca 1882, zm. 28 czerwca 1942) – klasyk literatury białoruskiej, poeta, dramaturg, publicysta, działacz narodowy i jeden z twórców białoruskiego języka literackiego. 28 czerwca 1942 roku Kupała tragicznie zginął, spadając ze schodów w hotelu Moskwa. Do tej pory nie udało się wyjaśnić czy był to nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo czy zaplanowan... Болей »
Biskup Leon Ludwik Jaworowski (1764-1833) byt jedną z najważniejszych postaci nie tylko wspólnoty bazyliańskiej klasztoru bazylianów w Supraślu, ale też Kościoła unickiego na terenie Ziem Zabranych dawnej Rzeczypospolitej. Opat z Supraśla cieszył się dużym autorytetem we własnym środowisku zakonnym. Szanowali go również przedstawiciele władz zaborczych, a także zwolennicy apostazji religijnej. Uznanie, którym się cieszył, każe historyko... Болей »
Opera : lietuvos Didžiųjų Kunigaikščių Rūmuose = L'Opera nel Palazzo dei Granduchi di Lituania = Opera in the Palace of the Grand Dukes of Lithuania = Opera w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich / [sud. Jūratė Trilupaitienė ; testų aut. Jūratė Trilupaitienė, Dainius Būrė ; vertėjai Vaiva Aglinskas et al. ; red. Laima Kunickytė]. Tekst w języku litewskim, angielskim, włoskim i polskim. Болей »
Książka o operacji "Ostra Brama", której celem było samodzielne wyzwolenie Wilna (w lipcu 1944 roku) spod okupacji niemieckiej przez połączone siły wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu Armii Krajowej (w ramach "Akcji Burza"). Болей »
Autor tych wspomnień, Tadeusz Józef Chamski, nie był człowiekiem wybitnym, nie odznaczył się niczym szczególnym w swym. długim, blisko osiemdziesięcioletnim życiu. Nie był znanym wojskowym, nie błyszczał intelektem, nie zajmował się też działalnością polityczną. Zaledwie paru współczesnych wymienia go w swych pamiętnikach, i to na ogół z odcieniem pobłażliwości. On sam zresztą trzymał się zwykle na uboczu, nie mając praktycznie przyjaci... Болей »
Niniejsza publikacja jest poprawioną i częściowo zmienioną wersją Opisów dekanatu Olwita, opracowanych do 2009 roku, a następnie udostępnionych na stronach Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej. Olwita to późniejsza nazwa dekanatu Przerosi, który od początku swego istnienia przynależał do diecezji wileńskiej. Położony w jej zachodniej części, obok księstwa i diecezji żmudzkiej, bezpośrednio przylegał do granicy pruskiej i koronnej. Graniczył z... Болей »