![]() |
![]() |
Danuta Kuczyńska urodziła się 1 kwietnia 1938 roku w Derkaczach (pow. Wołkowyski) w rodzinie inteligenckiej Aleksandra Olszaka i Marii z domu Ditrych. Dwojga imion Danuta Teresa, ale posługuje się tylko pierwszym. Rodzice byli nauczycielami. Ma siostrę Irenę (ur. 22 IX 1934), pielęgniarkę i brata Bogusława (ur. 16 VI 1940), nauczyciela historii. Zamężna – nosiła nazwisko Mańkowska, a obecnie Kuczyńska. Болей »
Dla starych aparatczyków pojawienie się na salonach krzykliwego Łukaszenki było tylko stanem przejściowym, chwilą słabości, zanim nomenklatura się nie uwłaszczy, nie przejmie majątku i władzy. Strasznie się pomylili. Łukaszenko chciał rządzić. O tym marzył, tak sobie wyobrażał władzę deputowanego. W toczącej się między frakcjami wojnie potężną bronią były parlamentarne komisje śledcze. I tak pojawił się pomysł, by pyskaty dyrektor Łukas... Болей »
I oto wśród coraz liczniejszego grona wybitnych Polaków - urodzonych na Ziemi Lidzkiej i z nią związanych - pojawia się nowa postać, Maciej DOGIEL, który opracował i wydał pierwszy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów kodeks dyplomatyczny pod tytułem Codex diplomaticus Regni Poloniae et Magni Ducatus Lithuaniae. Urodzony w początkach XVIII stulecia w zaścianku GEMBULE (GIMBUTY nad Żyżmą [?]), nieopodal Lidy, pochodził z drobnej szlachty. K... Болей »
Naród Polski obchodzi uroczyście 80-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wskrzeszenie na mapie Europy niezawisłego Państwa Polskiego było wydarzeniem historycznym w skali światowej. Dla Polaków dzieje tamtego okresu mają wartość szczególną. Rzutują one na naszą tożsamość narodową, na teraźniejszość i na naszą przyszłość. Dlatego przypomnienie tamtych wydarzeń jak najbardziej aktualne, szczególnie dla młodego pokolenia Polaków. ... Болей »
Do znaczących postaci związanych z badaniami etnograficznymi i językoznawczymi na Syberii należy Edward Piekarski, zaliczany do grona najwybitniejszych jakutologów. Postać to szczególnie znana w światowej orientalistyce i mało kto wie, że pochodził on z terenów dzisiejszej Białorusi. Kontynuując cykl wywiadów z przyjacielem „Magazynu Polskiego”, dr Antonim Kuczyńskim, etnologiem, Kierownikiem Ośrodka Badań Wschodnich Uniwersytetu Wrocła... Болей »
Magnackie dobra Jana Klemensa Branickiego to publikacja długo oczekiwana. Autorką książki jest dr Alina Sztachelska-Kokoczka - długoletnia pracownica Archiwum Państwowcgo w Białymstoku, która przez wiele lat zajmowała się zbieraniem materiałów źródłowych pozwalających odtworzyć dzieje rodu Branickich na tłe epoki, a wyniki swoich badań prezentowała w wielu artykułach naukowych m. in. na łamach Białostocczyzny. W publikacji autorka prze... Болей »
Oddajemy w Państwa ręce album Malarze Białegostoku, który jest szczególną pozycją w ofercie wydawniczej naszej Fundacji Art. HANZA, powstałą z potrzeby serc i zaangażowania ludzi, których połączyła miłość do sztuki oraz miasta, w którym żyją i tworzą - Białegostoku. Idea upamiętnienia dokonań artystycznych malarzy wywodzących się z tego miasta bądź trwale z nim związanych, towarzyszyła nam od dawna, bo ich wkład w polską oraz europejską... Болей »
Dzieje miasta i zamku w Malborku liczą przeszło 700 lat. Już w końcu XIII w. dokonał się wyraźny podział na dwa organizmy-miasto i zamek. Odrębność czy też odmienność podkreślały mury i fosy otaczające dwa układy przestrzenne zabudowane ceglano-drewnianą (ryglową) i ceglaną architekturą. Polityczno-militama historia nie zawsze łączyła zamek i miasto, zmienne losy czyniły z miasta to twierdzę, to znów ośrodek życia gospodarczego i handlo... Болей »
Chciałem pogadać z nim, bez pośpiechu, ale nie dał dojść do słowa; wcale nie dlatego, że gaduła, bo to nie tak. Zwyczajnie, miał mi wiele do powiedzenia, więc mówił, a ja przez cały czas słuchałem. — Żeby człowiek wiedział, co go jeszcze w życiu czeka, to chyba powiesiłby się nie czując większego strachu — zaczął od tandetnych jakie rozlegają się nieraz w trakcie pijatyk, narzekań. — Można, cholera, tylko się 'dziwić radości ojców... Болей »
Kolejna konferencja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalne Collegium Suprasliense i Katedrę Antropologii Kultury Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się w Białymstoku i Supraślu w dniach 23-25 listopada 2001 r. pod obiecującym tytułem: „Małe miasta". Opierając się na tradycji, a zarazem mając na względzie wyzwania przyszłości, konferencja wniosła nowe, bogate materiały do tematu wciąż mało znanego w literaturze. Tereny pół... Болей »