![]() |
![]() |
Publikacja pt: „Kultura - Naród - Etniczność na pograniczach Europy i świata" podejmuje jakże istotną i aktualną tematykę badawczą związaną z kulturowymi, etnicznymi i narodowymi aspektami regionów granicznych, czy też peryferyjnych. Współcześnie regiony te są postrzegane jako uzależnione od centrów i skazane na niesamodzielność. Niniejsza publikacja zaś wskazuje na niebywałe bogactwo i twórczą różnorodność opisywanych obszarów, które w... Болей »
Słowo „migracja" pochodzi z języka łacińskiego (tac. migratio) i oznacza „przesiedlenie" lub „wędrowanie". Określa ono demograficznie wędrówki ludności oraz przemieszczenia terytorialne związane ze względnie trwałą zmianą miejsca zamieszkania. Etnolodzy dyfuzjonistyczni, którzy na przełomie XIX i XX wieku propagowali rozprzestrzenianie się innowacji kulturowych, począwszy od narzędzi, a na instytucjach społecznych i ideach religijnych s... Болей »
„Autorzy książki podjęli aktualną, społecznie doniosłą i wartą zainteresowania tematykę. Problematyka kulturowych uwarunkowań przestępczości jest istotna zarówno z naukowego, jak i praktycznego punktu widzenia. Jest to bowiem problem nie tylko prawny i kryminologiczny, lecz także społeczny i polityczny. Niewątpliwym walorem opracowania jest jego interdyscyplinarność. Autorzy analizują przedmiotową tematykę na płaszczyźnie prawnej... Болей »
Prezentowany tom studiów stanowi plon międzynarodowej konferencji naukowej pod tym samym tytułem: Kultura artystyczna Wielkiego Księstwa Litewskiego w epoce baroku. Zorganizował ją w Warszawie w dniach 3-5 października 1989 r. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w ramach współpracy z Instytutem Nauk o Sztuce, Etnografii i Folklorze Białoruskiej Akademii Nauk w Mińsku. Konferencja, której przebieg omawia mgr Wojciech Boberski w zakońc... Болей »
Міфалагічная сістэма беларусаў, якая адлюстроўвае касмалагічныя веды разуменне структурна-сістэмных адносін будовы свету тыпу Сусвет-Прырода-Чалавек прыблізна выглядала так. Сімвалам Сусвету быў вярхоўны бог, які ўяўляўся ў вобразе Агнявога Змея (па матэрыялах чарадзейных казак - Змей Гарыныч, Цмок - драконападобная істота). Сусвет у сваіх непасрэдных праявах усведамляўся як спалучэнне чатырох асноўных стыхіяў: неба, зямлі, вады і агню.... Болей »
Chęć opisania moich przeżyć i doświadczeń w kulturze wstąpiła we mnie po zapoznaniu się z regulaminem konkursu na pamiętnik - zwierzenia pn. „Jak żyjesz Polaku”. Został on ogłoszony przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży. Dodatkową motywacją do pisania była szczera zachęta ze strony red. Stanisława Zagórskiego z Łomży, inicjatora i organizatora konkursu. Zebrałem wszystkie posiadane dokumenty, zapisy, artykuły, kro... Болей »
Sejmik Województwa Podlaskiego Uchwałą nr XV/79/99 z dnia 18 października 1999 roku w sprawie: szczegółowych zasad i trybu przyznawania, oraz wysokości dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, ustanowił doroczne nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego. Болей »
Na Podlasiu krzyżują się mazowieckie wpływy językowe ze wschodniosłowiańskimi. Badanie Podlasia jest ważne ze względu na jego wielokulturowość, która stanowi o bogactwie danego regionu i całego kraju. Celem projektu było zbadanie polsko-wschodniosłowiańskiej interferencji językowej i historyczno-kulturowej, natomiast dodatkowym wymiarem - prześledzenie zachowania się społeczności bilingwalnej w warunkach wielokulturowości pogranicza, na... Болей »
Studenci i pracownicy Katedry Białorutenistyki (do 2004 r. Katedry Filologii Białoruskiej) Uniwersytetu Warszawskiego w ciągu ostatnich 40 lat (1975-2015) wiele razy wyjeżdżali na Białostocczyznę w celu przeprowadzenia folklorystyczno-lingwistycznych badań terenowych. Nagraniami objęto 79 podlaskich miejscowości na terenie czterech powiatów: sokolskiego, białostockiego, bielskiego i hajnowskiego. Głównym zadaniem wyjazdów było zbadanie ... Болей »
Znaczną część materiałów nagranych na Białostocczyźnie w latach 1975-2015 przez pracowników i studentów Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego stanowi folklor wschodniosłowiański. Właśnie teksty folklorystyczne składają się na tom Twórczość ludowa trzytomowego wydania Kulturowo-językowe dziedzictwo Podlasia. W większym lub mniejszym stopniu na wschodnim Podlasiu zachowały się pieśni religijne, poezja obrzędowa (związana z c... Болей »