![]() |
![]() |
Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny prezentujący przykłady żelaznych kutych krzyży, umieszczanych masowo w końcu XIX i początku XX wieku w zwieńczeniu przydrożnych i cmentarnych drewnianych krzyży i kapliczek we wschodnim pasie woj. podlaskiego. Były one ważnym elementem architektury drewnianych kapliczek i krzyży, ale też i samoistnym dziełem sztuki kowalskiej. W większości są one zapomniane, pozbawione opieki ulegają zniszcze... Болей »
Broszura Moja odpowiedź „ludziom małym” jest unikalnym źródłem, autentycznym w swym przekazie. Z owego źródła dowiadujemy się więcej o dziejach społeczności prawosławnej i białoruskiej na uchodźstwie aniżeli z innych opasłych opracowań naukowych. Ta ogromna wartość poznawcza źródła nadaje mu wyjątkowy charakter i pozwala na podjęcie dalszych badań nad losami Cerkwi prawosławnej i jej wiernych na uchodźstwie w latach 1942-1945. Болей »
Postać księdza Remigiusza Ładowskiego najczęściej jest przywoływana w literaturze wspólnie z postacią księdza Krzysztofa Kluka, w kontekście ich wspólnego miejsca pozyskiwania wiedzy przyrodniczej, a mianowicie biblioteki i Gabinetu Historii Naturalnej ich protektorki, księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Już Janina Bergerówna, autorka biografii księżnej Anny Jabłonowskiej podkreślała, że „z jej inicjatywy literatura polska wzbogacił... Болей »
Był jednym z nielicznych pisarzy początku XIX w., który ogłosił swoją biografię. Zamieścił ją w książce wydanej w 1812 r. w Warszawie pt. Vita et scripta quorundum e Congregatione Cler. Reg. Scholarum Piarum in Provincia Polona professoram (s. 182-184). Z samego tytułu wynika, że był pijarem i nauczycielem. W biografii znalazły się podstawowe dane życiorysu: Bielski Mateusz (imię chrzestne) po ślubach zakonnych - Szymon (Simon). Urodził... Болей »
W roku 2008 trzynastego dnia lutego według starego stylu minęło czterysta lat od śmierci księcia Konstantego Bazylego Ostrogskiego. Bazyli dano księciu na chrzcie. Ale sława jego ojca, Konstantego Iwanowicza Ostrogskiego, tak szeroko rozprzestrzeniła się po Wielkim Księstwie Litewskim i Koronie, że zagarnęła i syna. Syna zaczęto nazywać Konstantym - po ojcu, choć sława syna przerosła i chwałę ojca. Potomni zwykli kreślić portret Konstan... Болей »
W pracy niniejszej przedstawiono dzieje książki białoruskiej w Rzeczypospolitej Polskiej od 1921 do września 1939 r. W tym bez mała 19-letnim okresie do państwa polskiego należały obszary północno-wschodnie (województwa: nowogródzkie, poleskie i wschodnie części wileńskiego i białostockiego), zamieszkałe w przeważającym stopniu przez ludność białoruską. Przeznaczona dla tej ludności książka w języku ojczystym spełniała nie tylko zwykłą ... Болей »
Праца беластоцкага беларускага гісторыка Антона Мірановіча прысьвечаная культу Маці Божай Корнінскай, які быў распаўсюджаны ў XVIII ст. на Падляшшы, Гарадзеншчыне, Берасьцейшчыне, Мазоўшы, Валыні ды Галіцыі. Дзякуючы “Кнізе цудаў”, якая захавалася ў бібліятэцы Супраскага манастыра можна часткова адкрыць як гісторыю самой парафіі у Старым Корніне, якая паўстала ў сярэдзіне XVII ст., гэтак і гісторыю культу іконы. Пакланенне іконам мае вя... Болей »
Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego jest jedną z ważniejszych publikacji, jakie mówią o historii tego miasta. Jej autorami było ponad sześćdziesięciu dawnych żydowskich mieszkańców, którzy po wojnie spisali wspomnienia o swoim rodzinnym mieście, nie istniejącym już w tym kształcie, w jakim je znali. Księga została wydana oryginalnie w Tel Awiwie w 1975 roku przez dwie organizacje bielskich Żydów – Ziomkostwo Bielskie w Izraelu oraz... Болей »
W okresie ogólnej globalizacji i przynależności Polski do Unii Europejskiej niezwykle ważne, szczególnie w lokalnych społecznościach jest kształtowanie przywiązania do tzw. "Małej Ojczyzny". Istotnym elementem, który może temu służyć jest dziedzictwo historyczno-kulturowe. Jedną z metod poznania przeszłości historycznej swojej miejscowości, czy regionu może być bezpośrednie zapoznanie się z interesującymi materiałami źródłowymi. Болей »
Zwyczaj publikowania katalogów swoich książek ma długotrwała historię. Pozwala przede wszystkim po/nać warsztat naukowy właściciela księgozbioru i jego upodobania literackie. O. Grzegorz Sosna, niezwykle zasłużony dla poznania historii Białostocczyzny, autor cennych bibliografii odnoszących się do Prawosławia w Polsce i do parafii prawosławnych na Białostocczyźnie, na swoje siedemdziesiąte urodziny przygotował do druku katalog swojej b... Болей »