![]() |
![]() |
Z ogromną przyjemnością na kartach niniejszej książki przybliżamy Państwu sylwetki twórczyń w taki czy inny sposób związanych z Siedlcami. To one udowadniają, iż miastu temu wbrew opinii niektórych, daleko do kulturalnej pustyni. Co chwila dowiadujemy się o ich wystawach, o medalach zdobytych przez ich podopiecznych, o wydanych przez nich tomikach wierszy. Dziś przyszedł czas. by oddać im głos. by opowiedziały o sobie, o swojej twórczoś... Болей »
Kochanek jej wysokości to zbiór piętnastu opowiadań, esejów i nowel, powstałych w latach 1985-2004. Mistrzowsko skomponowane, nie pozbawione humoru, szczypty ironii i cienia smutku, są owocem refleksji nad światem i ludzką naturą wspartych niezwykłą zdolnością wnikliwej obserwacji życia. Ich autor, Uładzimier Arłou, jest jednym z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy białoruskich. Болей »
Album „Kolory Prawosławia. Polska" to prezentacja piękna i różnobarwności Prawosławia w Polsce, uchwyconego w obiektywie aparatu fotograficznego. To też przyczynek do przypomnienia, że Prawosławie na tych ziemiach obecne jest nieprzerwanie od IX wieku, a jego początki na południowych krańcach Polski związane są z misją chrystianizacyjną Świętych Braci Cyryla i Metodego oraz ich uczniów. To ówczesny zasiew przyniósł plon, który w różnych... Болей »
Celem niniejszej pracy jest określenie istoty komizmu w tekstach 'białoruskiej prozy ludowej. Służy temu analiza typologiczna wątków prowadzona w dwóch aspektach: ze względu na najbardziej popularne postaci komiczne oraz na środki wyrażania komizmu. Termin „proza ludowa" rozumiany jest jako nazwa nadrzędna do wszystkich gatunków folkloru z wyjątkiem utworów poetyckich, takich jak: pieśni ludowe, przyśpiewki i oracje. W jej zakres wchodz... Болей »
KONCENTRACJA WOJSK WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO GRUNWALD 1410-2010 TO PRZEDSIĘWZIĘCIE - ORGANIZOWANE Z OKAZJI 600. ROCZNICY JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH BITEW W HISTORII ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPY ZAMYSŁEM IMPREZY JEST, SPOTKACIE I PREZENTACJA GRUP REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ Z POLSKI, BIAŁORUSI I LITWY - MAJĄCE NA CELU f PRZEDE WSZYSTKIM PRZEDSTAWIENIE WAŻNEGO WYDARZENIA, JAKIM BYŁA KONCENTRACJA NA TERENIE DZISIEJSZEGO PODLASIA WOJSK WIELKIEGO K... Болей »
Problem narodowościowy należał do najtrudniejszych kwestii wewnętrznych Drugiej Rzeczypospolitej Nie było też tajemnicą, iż od sposobu jego rozwiązania zależeć mogą dalsze losy państwa polskiego, utrzymanie jego integralności i samodzielności politycznej. Na czoło problemu narodowościowego wysuwały się kwestie: ukraińska, białoruska, żydowska i niemiecka, sprawy mniejszości litewskiej, rosyjskiej czy czeskiej posiadały z politycznego pu... Болей »
Z przyjemnością oddajemy do rąk Czytelnika monografie pt. "Konfederacja Warszawska 1573 roku. Geneza, pierwsze lata obowiązywania" pióra mgr. Janusza T. Maciuszki, pracownika naukowego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jest to praca magisterska Autora, pisana przy katedrze Teologii Historycznej CHAT pod kierunkiem ks. prof. dra Woldemara Gastpary'ego* kierownika katedry9 będąca podstawą uzyskania przez Autora w roku 1981 stopnia... Болей »
Prawa mniejszości narodowych i etnicznych. Rzecznik z niepokojem obserwuje powtarzające się w różnych miejscach kraju akty nietolerancji wobec Romów. W końcu stycznia RPO otrzymał do wiadomości wystąpienie skierowane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Romów w Polsce w sprawie powtarzających się w Świebodzicach (23 grudnia 1996 r. i, 10 stycznia 1997 r.) napaści kilkudziesięcioosobowych grup... Болей »
Mimo, iż od wydarzeń lat 1918 - 1920 na Ziemi Sejneńsko - Suwalskiej wkrótce minie cały wiek, to stan badań nad ich przebiegiem jest wciąż fragmentaryczny. Całościowej przynajmniej próby ich ujęcia jak dotąd nie doczekaliśmy się1. A rozegrały się tu niezwykle istotne wydarzenia społeczno - polityczne i militarne związane z przyłączeniem tych ziem do niepodległego państwa polskiego. Żeby właściwie zrozumieć znaczenie polskiego zrywu nie... Болей »
W budownictwie wiejskim i małomiasteczkowym w województwie podlaskim drewno było podstawowym surowcem budowlanym aż do lat siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnie dziesięciolecia ubiegłego stulecia przyniosły w tej dziedzinie zdecydowaną zmianę - coraz powszechniej zaczęto wykorzystywać trwalsze materiały budowlane, takie jak cegła, beton komórkowy czy silikat. Budynki wznoszone z tych materiałów zmieniają w sposób zasadniczy krajobraz wsp... Болей »