Ціхаміраў Андрэй

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Андрэй Ціхаміраў.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Haradockija nawiny, 9 (303) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

9 (303) 2022

Месца выхаду: Gródek

Дата выхаду: 2022-09

Рэдактар: Sulżyk Dorota

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)

Крыніца: http://gckgrodek.pl

Może zostanie to już tradycją, że lato w gminie Gródek będzie należało do nowych murali? W ubiegłym roku dzięki staraniom Magdy Łotysz w lipcu po raz pierwszy naszą gminę odwiedził Arkadiusz Andrejkow. W Waliłach, Raduninie i Słuczance powstały piękne drewnale jego autorstwa, w których zaklęci są ludzie ze starych fotografii. Obiecał, że wróci. Tym razem artysta stworzył rozśpiewany mural na ścianie naszego domu kultury. Mural – symbol gródeckiej kultury związanej od 1954 r. z zespołem Rozśpiewany Gródek – Razśpiawany Haradok. Widzimy na nim trzy członkinie zespołu – Ninę Cywoniuk, Marię Wawreniuk i Aleksandrę Jarocką. Patrzą na nas ze zdjęcia z 1966 r. z koncertu w Białymstoku. „Niech ten mural będzie symbolem rozśpiewanego, wesołego i ciepłego Gródka, z cudownymi mieszkańcami” – te słowa dyrektorki GCK Magdy Łotysz są świetnym komentarzem do tego, co się zadziało na wschodniej ścianie domu kultury. Więcej na temat tego przedsięwzięcia pisze w swoim tekście. Artysta sprawdził przy okazji stan swoich ubiegłorocznych dzieł i stwierdził na swoim facebookowym profilu, że: „W Waliłach prace, które powstały w tamtym roku dobrze się trzymają.

Каталёг: Kamunikat.org

Пэрыёдыка: Haradockija nawiny

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Увесь нумар у адным файле

Варта пазнаёміцца:

pdf
Haradockija nawiny, 7-8 (302) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

7-8 (302) 2022

Jak moja córka dowiedziała się, że będę przeprowadzać wywiad z adminami „Gródeckich memiszonów”, to powiedziała, że jej znajomi ze studiów są fanami stronki. Oni nie znają Białegostoku, ale znają Gródek i dzięki „memiszonom” są w nim zakochani, chcą tu przyjechać. Aż tak? Obserwowałam stronę od jakiegoś czasu, jest zabawna, śmieję się na głos z niektórych memów, co ważne - nie jest wulgarna. Ale ja jestem gródecką patriotką i ws... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 6 (301) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

6 (301) 2022

Ostatnio w jednym ze swoich wierszy zamieszczonych na facebooku Marzenka przypomniała dawną budkę z lodami: „Idąc spacerkiem/ Przy rzece wspominasz/ Budkę stojącą niegdyś z lodami/ Swojskiej roboty/ I pamiętasz tę kolejkę/ Jak dziś w niedzielę…” Oczywiście, że doskonale pamiętam tę kolejkę i smak śmietankowych lodów. Tylko nie mogę sobie przypomnieć, czy moje pierwsze lody w sezonie były z okazji pochodu pierwszomajowego czy Dnia Dziec... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 5 (300) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

5 (300) 2022

Na okładce kwitnąca mirabelka na jednej z najstarszych ulic w Gródku – ulicy Michałowskiej. Przyznaję, mam słabość do tej, w końcu mojej rodzinnej, ulicy, chociaż zdjęcie nie ja zrobiłam, tylko Radek. Końcówka kwietnia i maj 2022 roku na pewno będą należały do królowej fejsbukowych i instagramowych zdjęć - mirabelki. Ale jak brzmi to słowo! Nie gruszka, wiśnia, ale właśnie z lekka po francusku mirabelka. Kwitnie jak szalona w ogrodach, ... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 4 (299) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

4 (299) 2022

Co przyniósł marzec? Ostatnio uczniowie VI klasy podczas spotkania zapytali mnie, w jaki sposób wybieramy zdjęcia na okładkę WG-HN. W ubiegłym miesiącu mieliśmy np. most-kładkę z ul. Błotnej w okolicznościach marcowej aury, a w lutym ekipę gródeckich wolontariuszy tegorocznej WOŚP. W grudniowo-styczniowym numerze królowały czerwień ze złotem i dzieci śpiewające bożonarodzeniową piosenkę na deskach sceny naszego domu kultury. A więc… Okł... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 3 (298) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

3 (298) 2022

Na okładce nowy most, a właściwie kładka, na rzece Supraśl. Kto pamięta kąpielisko na Błotnej? Ja pamiętam, jako dziecko chodziłam chyba z babcią, która mieszkała na początku ul. Michałowskiej. Razem z innymi dzieciakami pluskałam się w płytkiej wodzie tuż przy moście. Przyznaję, że częściej z dziećmi z końca ul. Michałowskiej i Polnej oblegaliśmy Dzierniakówkę za cmentarzem. I tu, i tam pływaliśmy „po warszawsku, czyli brzuchem po pias... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 2 (297) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

2 (297) 2022

Kiedy piszę ten wstępniak, lecą gęste płatki (niestety chyba mokrego) śniegu i przypomina mi się ubiegłoroczna akcja „szufla challenge” wymyślona przez Magdę Łotysz. I od razu zrobiło się weselej, chociaż rok temu, kiedy zima nas zmroziła, zasypała białym puchem, zabrała prąd i zasięg, nie było nam do śmiechu. Szuflowaliśmy i szuflowaliśmy. Ale jak zaczęliśmy robić zdjęcia z tymi łopatami i śniegiem, wstawialiśmy je na swoich tablicach ... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 12-1 (296) 2021

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

12-1 (296) 2021

Czy kiedykolwiek mieliśmy tak bardzo, bardzo świąteczną okładkę? Jest blask złota i ciepło czerwieni. Kolorowa choinka. A przede wszystkim radosne dzieci i św. Mikołaj. Na okładce tego nie widać, że tuż przed uwiecznieniem tej sceny na fotografii, płynęła nastrojowa świąteczna piosenka „Pierwsza gwiazda” w wykonaniu dziecięcego zespołu i był nagrywany teledysk. Serce Wam mocniej zabije, a może nawet uronicie łzę ze wzruszenia, jak obejr... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 11 (295) 2021

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

11 (295) 2021

To uwielbienie Leona Tarasewicza do chłodnika (takiego ze śmietaną rozcieńczaną przegotowaną wodą i z octem) przypomniało mi, jak dawno już go nie jadłam. Babcia robiła go często. Z ogórkami i szczypiorem, obowiązkowo z ziemniakami. Za skwarki i palcówkę podziękuję, ale zupę ekologiczną z pokrzywy, co to ojciec malarza szmyrnął przez drzwi domu na „Wysrance”, chętnie bym skosztowała. Nie sposób zrozumieć artysty, nie znając jego korzeni... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 10 (294) 2021

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

10 (294) 2021

Młoda para stoi z małym dzieckiem, pozują do zdjęcia. Fotografem jest Konstanty Kuźmin, jest lato 1954 roku. Ta fotografia razem z ponad czterdziestoma innymi wisi na szkolnym ogrodzeniu w Gródku. A parę rozpoznaje w niedzielę 3 października 2021 r. pani Wiera Tarasewicz – to jej rodzice z bratem. Widzieliście już wystawę odnalezionych negatywów Konstantego Kuźmina? Są na nich Wasi dziadkowie, babcie, znajomi, sąsiedzi? Zaczęło się to ... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 9 (293) 2021

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

9 (293) 2021

Od 30 lipca mamy w naszej gminie pięć drewnali (deskali) wykonanych przez Arkadiusza Andrejkowa. W Waliłach (na stodole Anny i Roberta Młynarczuków), w Raduninie (na domu Wieczysława Lisowskiego) i w Słuczance (na budynku świetlicy). We wsi Waliły na stodole, która jest w bezpośrednim sąsiedztwie z polem powstał tryptyk pokazujący ludzi (już nieżyjących) podczas prac polowych (sianokosy, wykopki). W Słuczance zapatrzona w dal pani Ania ... Болей »