Ціхаміраў Андрэй

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Андрэй Ціхаміраў.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Haradockija nawiny, 7-8 (302) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

7-8 (302) 2022

Месца выхаду: Gródek

Дата выхаду: 2022-07

Рэдактар: Sulżyk Dorota

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)

Крыніца: http://gckgrodek.pl

Jak moja córka dowiedziała się, że będę przeprowadzać wywiad z adminami „Gródeckich memiszonów”, to powiedziała, że jej znajomi ze studiów są fanami stronki. Oni nie znają Białegostoku, ale znają Gródek i dzięki „memiszonom” są w nim zakochani, chcą tu przyjechać. Aż tak? Obserwowałam stronę od jakiegoś czasu, jest zabawna, śmieję się na głos z niektórych memów, co ważne - nie jest wulgarna. Ale ja jestem gródecką patriotką i wszystko, co jest związane z Gródkiem, jest mi bliskie. Nie zdawałam sobie sprawy, że popularne w Internecie memy przekształcane na to, co pasuje do Gródka spopularyzują nasze miasteczko. W rozmowie admini przyznali, że idealizują je w pozytywnym znaczeniu: „Być może niektórzy młodzi nie słyszeliby o Gródku, gdyby nie nasze „memiszony”. To wyszło przez przypadek, bo chyba nie myśleliśmy, żeby wypromować Gródek. Stworzyliśmy trochę taką otoczkę Gródka jako miejsca mistycznego, magicznego, do którego każdy chce przyjechać, które trzeba zobaczyć. Wyszedł chyba z tego całkiem dobry efekt, chociaż nie zamierzony.” Wyszedł z tego świetny efekt. „Gródeckie memiszony” to głos konkretnego pokolenia z konkretnego regionu i to jest bezcenne. Co najważniejsze – jest to miejsce stworzone przez młodych i głównie dla młodych (ale wiadomo, że starsi gródczanie też je podglądają z radością). Trzymajcie za nich kciuki! Lato.

Каталёг: Kamunikat.org

Пэрыёдыка: Haradockija nawiny

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Увесь нумар у адным файле

Варта пазнаёміцца:

pdf
Haradockija nawiny, 9 (303) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

9 (303) 2022

Może zostanie to już tradycją, że lato w gminie Gródek będzie należało do nowych murali? W ubiegłym roku dzięki staraniom Magdy Łotysz w lipcu po raz pierwszy naszą gminę odwiedził Arkadiusz Andrejkow. W Waliłach, Raduninie i Słuczance powstały piękne drewnale jego autorstwa, w których zaklęci są ludzie ze starych fotografii. Obiecał, że wróci. Tym razem artysta stworzył rozśpiewany mural na ścianie naszego domu kultury. Mural – s... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 6 (301) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

6 (301) 2022

Ostatnio w jednym ze swoich wierszy zamieszczonych na facebooku Marzenka przypomniała dawną budkę z lodami: „Idąc spacerkiem/ Przy rzece wspominasz/ Budkę stojącą niegdyś z lodami/ Swojskiej roboty/ I pamiętasz tę kolejkę/ Jak dziś w niedzielę…” Oczywiście, że doskonale pamiętam tę kolejkę i smak śmietankowych lodów. Tylko nie mogę sobie przypomnieć, czy moje pierwsze lody w sezonie były z okazji pochodu pierwszomajowego czy Dnia Dziec... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 5 (300) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

5 (300) 2022

Na okładce kwitnąca mirabelka na jednej z najstarszych ulic w Gródku – ulicy Michałowskiej. Przyznaję, mam słabość do tej, w końcu mojej rodzinnej, ulicy, chociaż zdjęcie nie ja zrobiłam, tylko Radek. Końcówka kwietnia i maj 2022 roku na pewno będą należały do królowej fejsbukowych i instagramowych zdjęć - mirabelki. Ale jak brzmi to słowo! Nie gruszka, wiśnia, ale właśnie z lekka po francusku mirabelka. Kwitnie jak szalona w ogrodach, ... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 4 (299) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

4 (299) 2022

Co przyniósł marzec? Ostatnio uczniowie VI klasy podczas spotkania zapytali mnie, w jaki sposób wybieramy zdjęcia na okładkę WG-HN. W ubiegłym miesiącu mieliśmy np. most-kładkę z ul. Błotnej w okolicznościach marcowej aury, a w lutym ekipę gródeckich wolontariuszy tegorocznej WOŚP. W grudniowo-styczniowym numerze królowały czerwień ze złotem i dzieci śpiewające bożonarodzeniową piosenkę na deskach sceny naszego domu kultury. A więc… Okł... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 3 (298) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

3 (298) 2022

Na okładce nowy most, a właściwie kładka, na rzece Supraśl. Kto pamięta kąpielisko na Błotnej? Ja pamiętam, jako dziecko chodziłam chyba z babcią, która mieszkała na początku ul. Michałowskiej. Razem z innymi dzieciakami pluskałam się w płytkiej wodzie tuż przy moście. Przyznaję, że częściej z dziećmi z końca ul. Michałowskiej i Polnej oblegaliśmy Dzierniakówkę za cmentarzem. I tu, i tam pływaliśmy „po warszawsku, czyli brzuchem po pias... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 2 (297) 2022

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

2 (297) 2022

Kiedy piszę ten wstępniak, lecą gęste płatki (niestety chyba mokrego) śniegu i przypomina mi się ubiegłoroczna akcja „szufla challenge” wymyślona przez Magdę Łotysz. I od razu zrobiło się weselej, chociaż rok temu, kiedy zima nas zmroziła, zasypała białym puchem, zabrała prąd i zasięg, nie było nam do śmiechu. Szuflowaliśmy i szuflowaliśmy. Ale jak zaczęliśmy robić zdjęcia z tymi łopatami i śniegiem, wstawialiśmy je na swoich tablicach ... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 12-1 (296) 2021

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

12-1 (296) 2021

Czy kiedykolwiek mieliśmy tak bardzo, bardzo świąteczną okładkę? Jest blask złota i ciepło czerwieni. Kolorowa choinka. A przede wszystkim radosne dzieci i św. Mikołaj. Na okładce tego nie widać, że tuż przed uwiecznieniem tej sceny na fotografii, płynęła nastrojowa świąteczna piosenka „Pierwsza gwiazda” w wykonaniu dziecięcego zespołu i był nagrywany teledysk. Serce Wam mocniej zabije, a może nawet uronicie łzę ze wzruszenia, jak obejr... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 11 (295) 2021

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

11 (295) 2021

To uwielbienie Leona Tarasewicza do chłodnika (takiego ze śmietaną rozcieńczaną przegotowaną wodą i z octem) przypomniało mi, jak dawno już go nie jadłam. Babcia robiła go często. Z ogórkami i szczypiorem, obowiązkowo z ziemniakami. Za skwarki i palcówkę podziękuję, ale zupę ekologiczną z pokrzywy, co to ojciec malarza szmyrnął przez drzwi domu na „Wysrance”, chętnie bym skosztowała. Nie sposób zrozumieć artysty, nie znając jego korzeni... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 10 (294) 2021

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

10 (294) 2021

Młoda para stoi z małym dzieckiem, pozują do zdjęcia. Fotografem jest Konstanty Kuźmin, jest lato 1954 roku. Ta fotografia razem z ponad czterdziestoma innymi wisi na szkolnym ogrodzeniu w Gródku. A parę rozpoznaje w niedzielę 3 października 2021 r. pani Wiera Tarasewicz – to jej rodzice z bratem. Widzieliście już wystawę odnalezionych negatywów Konstantego Kuźmina? Są na nich Wasi dziadkowie, babcie, znajomi, sąsiedzi? Zaczęło się to ... Болей »


pdf
Haradockija nawiny, 9 (293) 2021

Haradockija nawiny

Gazeta o Ziemi Gródeckiej i jej Mieszkańcach

9 (293) 2021

Od 30 lipca mamy w naszej gminie pięć drewnali (deskali) wykonanych przez Arkadiusza Andrejkowa. W Waliłach (na stodole Anny i Roberta Młynarczuków), w Raduninie (na domu Wieczysława Lisowskiego) i w Słuczance (na budynku świetlicy). We wsi Waliły na stodole, która jest w bezpośrednim sąsiedztwie z polem powstał tryptyk pokazujący ludzi (już nieżyjących) podczas prac polowych (sianokosy, wykopki). W Słuczance zapatrzona w dal pani Ania ... Болей »