Porucznik Piatrowicz i chorąży Duch

Ballada

Arłou Uładzimier

Загаловак на мове арыгіналу: Арлоў Уладзімер, Паручнік Пятровіч і прапаршчык Здань

Месца выхаду: Lublin

Дата выхаду: 2021

Перакладчык: Zadura Bohdan

Выдавец: Warsztaty Kultury

Памеры: 654 s.

ISBN: 978-83-64375-54-5

Катэгорыя: Мастацкая літаратура; Пераклады

Copyright © 2021 by Arłou Uładzimier, Warsztaty Kultury - Polish edition, Zadura Bohdan - translation

Кнігазбор: прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Niezwykłość tej książki polega na jej różnorodności zarazem. Te ballady, z akcją rozgrywającą się na przestrzeni wieków, przez które przewija się cała plejada postaci historycznych i współczesnych, od kata w rodzinnym Płocku, przez renesansowych artystów z Padwy, Casanovę, po współczesnych ukraińskich poetów, łączy osoba autora - poety i historyka, podróżnika i archeologa własnej duszy. Niemal reportażowy weryzm łączy się z oniryzmem, liryzm przeplata się z ironią i sarkazmem, humor często przełamuje się z poczuciem tragizmu. Czytając Porucznika Piatrowicza i chorążego Ducha odbywamy fantastyczną podróż po historii i współczesności. (Bohdan Zadura) Uładzimier Arłou (ur. 1952 w Połocku) - jeden z najbardziej popularnych białoruskich poetów, historyk i prozaik. Po studiach na wydziale historii na uniwersytecie w Mińsku, pracował jako nauczyciel i dziennikarz w Nowopołocku. Od 1988 współpracował z wydawnictwem `Mastackaja litaratura`, wtedy też wstąpił do Białoruskiego Frontu Ludowego. W 1996 zwolniony z pracy w wydawnictwie za `wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej`, wspierał w wyborach prezydenckich kandydatów demokratycznych, w 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. Aktywnie działał w białoruskim PEN Clubie i w niezależnym Związku Pisarzy Białoruskich. Opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. W 2018 roku otrzymał za książkę Tańce nad miastem nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Jego utwory tłumaczono na wiele języków.

Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Arłoŭ Uładzimier, Prom przez kanał La Manche

Prom przez kanał La Manche

Wiersze

Arłoŭ Uładzimier

Seria poetycka Europejski Poeta Wolności. Nominacje. Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, przyznawana co dwa lata, wyróżnia i promuje zjawiska poetyckie o wybitnych wartościach artystycznych, podejmujące temat wolności. W pierwszej edycji Nagrody biorą udział poeci z Francji, Cypru, Szwecji, Słowacji, Słowenii, Serbii, Białorusi i Polski. Laureata poznamy w roku 2010. Uładzimier Arłou Poeta, prozaik i eseista. Ur... Болей »


pdf
Arłou Uładzimier, Kochanek jej wysokości

Kochanek jej wysokości

Arłou Uładzimier

Kochanek jej wysokości to zbiór piętnastu opowiadań, esejów i nowel, powstałych w latach 1985-2004. Mistrzowsko skomponowane, nie pozbawione humoru, szczypty ironii i cienia smutku, są owocem refleksji nad światem i ludzką naturą wspartych niezwykłą zdolnością wnikliwej obserwacji życia. Ich autor, Uładzimier Arłou, jest jednym z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy białoruskich. Болей »


mobi
fb2
epub
Arłou Uładzimier, Requiem dla piły motorowej

Requiem dla piły motorowej

Arłou Uładzimier

Зьмест выданьня падабраны адмыслова - асэнсаваньне самога сябе і перажытага сабой – тое што аўтар выносіць на старонкі выданьня. Напэўна, для кожнага, хто ведае пра Уладзімера Арлова, адна з першых асацыяцыяў з аўтарам зьвязаная з яго любімым Полацкам. І не выпадкова, бо мала хто так здолеў перадаць пачуцьці да родных мясьцінаў, багатых як падзеямі гэтак і асобамі, як палачанін Уладзімер Арлоў. Полацкія апавяданьні – цыкль твораў, як... Болей »