![]() |
![]() |
Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 2020
Выдавец: Fundacja Białoruś 2020
Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)
Pośród zatrzymanych na niedzielnym marszu w Mińsku znalazł się Ihar Aūsianik, dyrektor EPAM Systems, jednej z czołowych firm białoruskiego huba IT. Obrońcy praw człowieka mówią o liczbie 422 zatrzymanych. Sześciu studentów dopisano do listy więźniów politycznych, których na ten moment jest 132. Około tysiąca seniorów przeszło ulicami Mińska w tradycyjnym już marszu emerytów. Czoło kolumny na ul. Kupały próbowali zatrzymać siłowicy. Udało im się rozbić kolumnę na dwie mniejsze, w rezultacie niewiele osób dotarła na plac Kołasa. Zatrzymano sześć osób, najmłodsza ma 58, najstarsza 72 lata. W Grodnie do emerytów wyszedł były szef MSW J.Karajeū wyrażając wobec nich dezaprobatę. Litwa wydała obywatelom Białorusi 650 decyzji na wjazd do kraju tzw. korytarzem humanitarnym. O 11 proc. zmniejszyło się w ciągu ostatniego miesiąca poparcie Białorusinów dla sojuszu z Rosją i sięga 40 proc. W sondażu wynika, że zwiększyła się liczba zwolenników orientacji proeuropejskiej - z 26,7 proc. na 33. Władze Litwy, Łotwy i Estonii uzgodniły listę 156 osób reżimu Łukaszenki.
Каталёг: Kamunikat.org
Były komandos białoruskiego specnazu Ihar Makar odkrywa kolejne karty - potwierdził, że władze chciały zlikwidować rosyjskiego politologa Andrieja Suzdalcewa. Opublikowana w internecie taśma z 2012 roku będzie jednym z dowodów ws. ukraińskiego śledztwa którego zadaniem jest znalezienie mocodawców udanego zamachu na dziennikarza Pawła Szeremeta w Kijowie w 2016. Ukraińscy śledczy chcą przesłuchać właściciela nagrań rozmów w białoruskim ... Болей »
14 dzień głodówki aktywisty Ihara Łosia, który Nowy Rok zamierza przywitać w areszcie z butelką wody mineralnej. Za kratami przebywa od ponad pół roku 7 lat kolonii dla jednego, półtora - dla drugiego: mieszkańcy Nowogródka zostali skazani za przygotowania do protestów, których nie przeprowadzili Po raz pierwszy w Białorusi uchylono decyzję Komitetu Śledczego o odmowie wszczęcia postępowania karnego w sprawie tortur Na początku styczni... Болей »
Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz otrzymał pozwolenie na powrót do Białorusi. W najbliższych dniach będzie mógł przekroczyć granicę i spędzić święta w domu. Łukaszenka ugiął się w wyniku interwencji papieża Siłowicy od rana rozpoczęli przeszukania w biurze i mieszkaniach dziennikarzy i pracowników Press Club Belarus. Na 72 godziny służby skarbowy zatrzymały kilka osób na czele z założycielką PCB Julią Słucką. Eksperci mówią o krokach od... Болей »
87-letnią Lizawietę Bursawę sąd w Mińsku skazał dziś na grzywnę w wysokości 405 rubli (585 zł) za biało-czerwono-białą flagę na balkonie Ihar Łosik, założyciel jednego z popularnych kanałów na Telegramie ogłosił głodówkę. 29-letni mężczyzna od czerwca przebywa za kratami. Usłyszał dziś nowe zarzuty co oznacza, że 25 grudnia nie wyjdzie na wolność. Głodówkę zapowiedziała również jego żona Daria Lider Socjaldemokratów Mikoła Statkiewicz, ... Болей »
Dzisiejszy tygodnik zaczynamy od aktualności regionalne. 8/12/2020 w Białymstoku otworzył się wspólny projekt Fundacji „Kraj do życia” z Litwy i białostockiej Fundacji „Białoruś 2020” - dom tymczasowego pobytu dla obywateli Białorusi zmuszonych opuścić własny kraj. Finansowo projekt wspierają przedstawiciele białoruskiej diaspory z Kanady, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów. Na początku zamieszkają w nim stude... Болей »
Na poniedziałkowym Marszu Seniorów zatrzymano 20 osób. Trzymano ich w komisariacie do późnych godzin wieczornych. Kilkoro emerytów spędziło noc na Akreścina. W listopadzie reżim Łukaszenki ukarał grzywnami i wsadził za kratki 2349 osób. Od początku protestów 1644 Białorusinów skazano na 21213 dni aresztu. 383832 rubli grzywn zapłaciło 705 osób. Pierwszy raz od 15 lat odwołano tradycyjny przedświąteczny turniej hokejowy o puchar prezyde... Болей »
Po niedzielnym Marszu Odważnych, pacyfikacji miejsca pamięci R. Bondarenki, nawet do kilkuset osób ukryło się w mieszkaniach bloków wokół Placu Przemian przy ul. Czerwiakowa w Mińsku. Całą noc OMON oraz wojska wewnętrzne pukały do mieszkań, wyłapywały ludzi, wprowadzając kontrolę paszportową. Ludziom udało się wydostać z zasadzki dopiero rano. Brutalny pogrom niedzielnych protestów nie przeszkodził emerytom i seniorom w liczbie ponad ... Болей »