Баена Юрка

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Юрка Баена.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Europa, 1/1987

Europa

pismo Instytutu Europy Wschodniej

1/1987

Месца выхаду: Katowice, Warszawa, Wrocław

Выдавец: Prawy Margines

Выдавецтва/ друкарня: Wydawnictwo Organizacji Solidarność Walcząca

Памеры: 128 s.

Кнігазбор: EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: EEDC — [2050]

Inicjatywa stworzenia w Wilnie Instytutu zajmującego się naukowym badaniem Europy Wschodniej wyszła na początku 1930 r. od profesora Stefana Ehrenkreutza, ostatniego Rektora Uniwersytetu Stefana Batorego. Spotkała się ona z poparciem wileńskiego środowiska liberalno-demokratycznego, w którym wciąż żywa była idea federacyjnych planów Piłsudskiego, coraz bardziej atrakcyjnych w miarę pogarszania się stosunków polsko-litewskich i błędów polityki narodowościowej administracji polskiej. Podobnie w kręgach bliskich demokratom-krajowcom i grupie "Przeglądu Wileńskiego" nie zrezygnowano z bardziej zgodnych z tradycją Rzeczypospolitej Obojga Narodów sposobów ułożenia stosunków z Republiką Litewską i mniejszościami narodowymi. Uważano, że ani Uniwersytet Stefana Batorego ani Towarzystwo Przyjaciół Nauk nie spełniają swojej roli w poznawaniu najnowszej historii i stosunków kulturalno-społecznych na terenie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz obszarach sąsiednich. (Roman Dworek, Instytut Europy Wschodniej 1930-1939, fragment)

Каталёг: EEDC

Пэрыёдыка: Europa

Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Europa, 2/1987

Europa

pismo Instytutu Europy Wschodniej

2/1987

Drugi numer pisma poświęcony jest głównie modnemu dziś tematowi Europy Środkowej. Pojęcie to interpretowane jest w różny sposób. Jedni rozumieją pod tym terminem małe kraje Europy Wschodniej, inni dopatrują się w nim spuścizny po Monarchii Austro-Węgierskiej, jeszcze inni zaś do Europy Środkowej zaliczają Niemcy, a takie ich sąsiadów z południa. My skłaniamy się raczej ku pierwszemu rozumieniu tego pojęcia i dlatego koncentrujemy się gł... Болей »