Вайцяшонак Марыя

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Марыя Вайцяшонак.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Nowa Europa Wschodnia, 3-4/2009

Nowa Europa Wschodnia

dwumiesięcznik

3-4/2009

Месца выхаду: Wrocław

Дата выхаду: 2009-08

Рэдактар: Brzeziecki Andrzej

Выдавец: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Памеры: 200 s.

ISSN: 1899-5543

Copyright © 2009 by Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Кнігазбор: EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: EEDC — [2010]

W numerze między innymi: Najdłuższa trasa, jaką pokonałem koleją transsyberyjską, wiodła z Czyty do Za-bajkalska przy chińskiej granicy. Wyjechaliśmy po południu i dotarliśmy na miejsce wczesnym rankiem. Dłużej za jednym razem nie wytrzymałbym w tym pociągu. Rosjanie, rzecz jasna, są mistrzami PR-u i legendę kolei transsyberyjskiej sprzedają na całym świecie. Wszyscy za nimi powtarzają, że to niemal mistyczne doznanie, że koniecznie trzeba przejechać całą trasę. Tymczasem oglądanie przez tydzień podobnych pagórków, bagien i brzózek to upierdliwie monotonne zajęcie — rozmowa z Andrzejem Stasiukiem. Ukraina pod wieloma względami nie jest gotowa na członkostwo w NATO. Znaczna część ukraińskiego społeczeństwa jest przeciwna przystąpieniu do Sojuszu, na terytorium tego kraju znajduje się wiele kluczowych dla rosyjskiej obronności zakładów zbrojeniowych, wreszcie - ukraińskie siły zbrojne nie są przystosowane do wstąpienia do NATO. Jednak najważniejszym problemem jest niezależność: jeszcze nigdy państwo członkowskie NATO nie posiadało tak rozległej i nieszczelnej granicy z Rosją jak granica rosyjsko-ukraińska. Jak będzie wyglądało życie na tej granicy? Nie ma odpowiedzi na to pytanie. A brak odpowiedzi jest gorszy od zdiagnozowanego niebezpieczeństwa - ostrzega Dmitrij Babicz w tekście Rosja--NATO. Stracone nadzieje i szansa na przyszłość.

Выдаўцы і выдавецтвы: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Каталёг: EEDC

Пэрыёдыка: Nowa Europa Wschodnia

Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Nowa Europa Wschodnia, 3-4 (29-30) 2013

Nowa Europa Wschodnia

dwumiesięcznik

3-4 (29-30) 2013

O społeczeństwie rosyjskim - z pośpiechu, a czasem także niewiedzy -mówimy Rosjanie. Tymczasem współczesną Rosję zamieszkuje około stu różnych narodów i narodowości, wśród mieszkańców Federacji Rosyjskiej aż 10 procent stanowią wyznawcy islamu. To dużo, a będzie ich jeszcze więcej, bo za pracą czy kierując się chęcią zdobycia lepszego wykształcenia, płynie do Rosji fala emigracji z Azji Centralnej. Także mieszkańcy Kaukazu Północnego sz... Болей »


Nowa Europa Wschodnia, 1 (27) 2013

Nowa Europa Wschodnia

dwumiesięcznik

1 (27) 2013

Wejście w życie restrykcyjnych praw w Rosji utrudniających pracę organizacjom pozarządowym oraz dziennikarzom, prawo o referendum dające prezydentowi Ukrainy niemal nieograniczone możliwości z jednej strony i wzrost nastrojów nacjonalistycznych z drugiej, akty politycznej zemsty w Gruzji dokonywane przez rząd Bidziny Iwaniszwilego na ekipie Michaela Saakaszwilego, wreszcie stagnacja na Białorusi i popadanie tego kraju w pełną zależność ... Болей »


Nowa Europa Wschodnia, 1 (3) 2009

Nowa Europa Wschodnia

dwumiesięcznik

1 (3) 2009

Kamil Kłysiński, Kazachstan demonstruje niezależność wobec Moskwy # Kamil Kłysiński, Dialog Mińsk-Bruksela trwa # Wojciech Górecki, Nowy prezydent Inguszetii # Jadwiga Rogoża, Władzy raz zdobytej… # Anna Górska, Przerwany paraliż ukraińskiego parlamentu # Wojciech Konończuk, Achillesowa pięta Ukrainy # Wadym Hreczaninow, Flota niezgody # Andrzej Talaga, Rosja – wielki krzykacz # Grzegorz Kaliszuk, Ropa zawiodła Rosję # Andrzej de Lazari... Болей »


Nowa Europa Wschodnia, 1 (1) 2008

Nowa Europa Wschodnia

dwumiesięcznik

1 (1) 2008

Maciej Falkowski, Unia Europejska i prawa człowieka w Turkmenistanie # Kamil Kłysiński, Ruszyła kampania wyborcza do parlamentu # Wojciech Górecki, Podłoże konfliktu na Kaukazie # Jadwiga Rogoża, Dwuwładza ze wskazaniem na Putina # Anna Górska, Niemcy – pierwszy partner Ukrainy # Wojciech Tworkowski, Logiczny koniec. Czyli początek # Lilia Szewcowa, Miedwiediew na beczce z prochem # Sławomir Popowski, Czy Rosja jest skazana na samodzier... Болей »