Гумянюк Юры

Памятаем...

Гэты дзень у гісторыі запісаўся тым, што ў 1969 годзе на сьвет зьявіўся Талент – Юры Гумянюк. Па Таленце заўсёды застаецца памяць, якую нам наканавана захаваць.

Чыгрын Сяргей

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Сяргей Чыгрын.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Rocznik Zabłudowski, 5

Rocznik Zabłudowski

5

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2011

Рэдактар: Leończuk Jan

Выдавец: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

Памеры: 126 s.

ISSN: 1898-2417

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1842.]

W XV wieku tereny porośnięte puszczą, położone pomiędzy Narwią a Supraślą otrzymał Iwan Chodkiewicz. Założył on wśród lasów swoje dobra supraskie, zabłudowskie, choroskie i dojlidzko-gródeckie. Na włość Chodkiewiczów składały się tereny dawnych trzech puszcz: Błudów rozciągającej się, aż do rzeki Supraśli, część puszczy nad rzeką Białą i Choroszcz nad Narwią. Zamek Chodkiewiczów w Gródku usytuowany był w punkcie, w którym spotykały się granice trzech województw: podlaskiego, nowogródzkiego i trockiego. W 1509 roku ówczesny właściciel dóbr Aleksander Chodkiewicz został aresztowany, a władzę nad jego włościami objęli namiestnicy bielscy, którzy rozpoczęli intensywne kolonizowanie terenów tych puszcz. (Izabela Szymańska, Paszkowscy herbu Zadora w dobrach zabłudowskich Radziwiłłów, fragment)

Каталёг: BTH

Пэрыёдыка: Rocznik Zabłudowski

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Rocznik Zabłudowski, 6

Rocznik Zabłudowski

6

Radziwiłłowie przez kilka wieków należeli do najściślejszej elity władzy oraz odgrywali ogromną rolę polityczną w Wielkim Księstwie Litewskim, w Koronie, a po unii w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wywodzili się od bojarów litewskich, którzy szybko awansowali w otoczeniu wielkich książąt litewskich. Pełnili wiele znaczących funkcji i piastowali wysokie urzędy. Byli kanclerzami, hetmanami, marszałkami, wojewodami. Często w swych rękach ... Болей »


Rocznik Zabłudowski, 3

Rocznik Zabłudowski

3

Życzliwi czytelnicy ofiarowali w darze dla biblioteki swoje cenne egzemplarze. Nowe książki kupowane były przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Białymstoku. Stopniowo, pozycja po pozycji gromadzono nowy księgozbiór. Przez okres 2 lat biblioteka mieściła się w malutkim pokoiku w Szkole Podstawowej w Zabłudowie. Następnie wynajmowany był pokoik o powierzchni 15m2 w mieszkaniu prywatnym przy ulicy Białostockiej 10. Po 4 latach biblio... Болей »


Rocznik Zabłudowski, 2

Rocznik Zabłudowski

2

Po wojnie pierwszą bibliotekarką była Pani Ryta Stankiewicz. W 1970 roku Pani Stankiewicz przekazała Miejską Bibliotekę Publiczną Pani Annie Roguckiej. Do 6 stycznia 1971 roku biblioteka mieściła się w budynku Miejskiej Rady Narodowej w Zabłudowie przy ulicy Białostockiej. Tragicznej nocy z 5 na 6 stycznia wraz z budynkiem Rady Narodowej doszczętnie spłonęlo wyposażenie i księgozbiór biblioteki. Życzliwi czytelnicy ofiarowali w darze dl... Болей »