Matus Irena, Szkolnictwo cerkiewno-parafialne w powiecie bielskim w latach 1884-1914 na tle sytuacji oświatowej w dziecezji grodzieńskiej

Szkolnictwo cerkiewno-parafialne w powiecie bielskim w latach 1884-1914 na tle sytuacji oświatowej w dziecezji grodzieńskiej

Z dziejów oświaty ludu białoruskiego na Podlasiu

Matus Irena

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2006

Рэдактар: Wysocka Dorota

Выдавец: Uniwersytet w Białymstoku

Выдавецтва/ друкарня: Sowa

Памеры: 322 s., il., 21 cm

ISBN: 978-83-7431-079-6

Катэгорыя: Гісторыя; Культура; Правы чалавека; Рэлігія; Грамадзтва

Copyright © 2006 by Uniwersytet w Białymstoku

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [2118], [3193]

Problematyka oświaty cerkiewno-parafialnej zasługuje na zainteresowanie tak ze względu na wagę i znaczenie problemu, jak i długofalowe jego oddziaływanie. Pozornie drugorzędne, zagadnienie to mówi nam wiele nie tylko o rozwoju oświaty czy polityce rosyjskiej w guberniach zachodnich, ale przede wszystkim o sytuacji ludności prawosławnej na pograniczu etnicznym i szansach jej społecznego awansu. Praktyka dowiodła skuteczności działania szkół cerkiewno-parafialnych. Rosyjska polityka oświatowa miała służyć unifikacji obszaru byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego z Rosją. Mocnym jej oparciem po likwidacji unii w 1839 roku okazała się Cerkiew. Prawosławna ludność mniej była świadoma swojej przynależności narodowej, a bardziej odrębności religijnej i kulturowej – „ruskości''. Utwierdzanie w tym przekonaniu było jednym z zadań zarówno szkolnictwa ministerialnego, jak i cerkiewno-parafialnego.

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Matus Irena, W Drohiczynie, Jałówce, Potoce i Różanymstoku

W Drohiczynie, Jałówce, Potoce i Różanymstoku

Z dziejów oświaty ludu białoruskiego na podlasiu

Matus Irena

Książka ta stanowi drugą, środkową część cyklu poświęconego dziejom oświaty cerkiewno - parafialnej na Podlasiu na przełomie XIX i XX wieku. Ten typ szkolnictwa, adresowany do prawosławnych chłopów i prowadzony na ogół przez ludzi z tego środowiska się wywodzących, odegrał znaczącą rolę w procesie wyrywania tych ziem z cywilizacyjnej zapaści. Drohiczyn, Jałówka, Potoka i Różanystok to miejscowości, w których ulokowano szkoły kształcące ... Болей »


Matus Irena, W Puchłach, Stawku, Trześciance

W Puchłach, Stawku, Trześciance

Z dziejów oświaty ludu białoruskiego na Podlasiu

Matus Irena

Przed 1915 rokiem w Trześciance i Stawku istniał prężny ośrodek oświatowy, który oddziaływał na całą diecezję litewską, a po 1900 roku na nowo powstałą grodzieńską. Z dawnej świetności zespołu szkół cerkiewno - parafialnych w Trześciance i uroczysku Stawek, malowniczo usytuowanym w dolinach rzek Narwi i Rudni, w odległości około kilometra od Trześcianki, po drodze do Puchłów, nie pozostało śladu. Stawek zniknął nawet z urzędowego nazewn... Болей »


Matus Irena, Wieś Strzelce-Dawidowicze w tradycji historycznej

Wieś Strzelce-Dawidowicze w tradycji historyc...

Matus Irena

Dawidowe, Dawidowce, Dawidowcy, Dawidowicze — tak brzmiała modyfikowana w ciągu stuleci nazwa urzędowa tej wsi. Niezmienna natomiast pozostawała druga, potoczna nazwa, określająca dawne zajęcie przodków — Strylcie (z dyftongiem pod akcentem na drugiej zgłosce), po polsku Strzelce. Dawidowicze to dawna wieś królewska, położona w odległości około 10 km od Zabłudowa w województwie białostockim, uroczo usytuowana na skraju lasu, o charakter... Болей »