![]() |
![]() |
Niezależny Związek Polaków na Białorusi już od dziesięciu lat działa w ramach nieuznawalności przez władze białoruskie. W 2005 roku, gdy ZPB został zdelegalizowany, nikt z działaczy wtedy nie przypuszczał, że okres pracy w warunkach nieuznawalności potrwa tak długo. «To były lata walki i ciężkiej pracy nad odbudowaniem nowej struktury organizacji, w której mimo nieuznawalności, trzeba było przestrzegać statutu i zasad organizacji demokr... Болей »
Obóz Auschwitz-Birkenau stał się symbolem Zagłady Żydów i chociaż były inne obozy, ten okazał się miejscem najtragiczniejszym. Obchodzona w tym roku 70. rocznica wyzwolenia obozu śmierci przyczyniła się do tego, że historycy, politycy, etycy i zwykli ludzie znowu zadali sobie pytanie: jak mogło dojść do Holokaustu w XX wieku? To przecież nie czasy Czyngis-chana, to się działo w oświeconej chrześcijańskiej Europie, gdzie obowiązywały zas... Болей »
W Domu Elizy Orzeszkowej w Grodnie w kolejną rocznicę urodzin Adama Mickiewicza czytano «Pana Tadeusza». Strofy Wieszcza zabrzmiały w języku polskim, białoruskim, rosyjskim i litewskim, czytali je ludzie różnych pokoleń. Organizatorka czytania – Łarysa Łotysz, kierownik Działu Literatury Zagranicznej, jest zafascynowana Narodowymi Czytaniami w Polsce, które zainicjował prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski. Болей »
1805 – powstało Liceum Krzemienieckie. Szkoła założona przez Tadeusza Czackiego była jednym z głównych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych na Kresach, nazwanym często Atenami Wołyńskimi. Zobacz co jeszcze wydarzyło się tego dnia w historii Kresów Болей »
Od mamy mojej przyjaciółki usłyszałam kiedyś taką oto historię. Na miejscu, gdzie znajduje się stadion w Grodnie, mieścił się stary żydowski cmentarz. Kiedy już stało wiadomo, że zostanie zburzony – krewni osób pochowanych na tym cmentarzu, mieszkający w USA, Izraelu i innych krajach, prosili znajomych z Grodna, żeby zrobili zdjęcia grobów ich bliskich. To świadczy o tym, na ile ważne dla ludzi są groby rodzinne. Bo kim jesteśmy bez gro... Болей »
Wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego odniosły 8 września 1514 roku zwycięstwo w bitwie pod Orszą nad dwukrotnie liczniejszym wojskiem moskiewskim. Bitwa ta jest uważana za jedną z największych w XVI-wiecznej Europie, był to zarazem największy triumf armii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej od czasu bitwy pod Grunwaldem. Болей »
W tym roku, w dn. 8-10 sierpnia, po raz dwudziesty odbył się w Mrągowie Festiwal Kultury Kresowej, w którym uczestniczyli poeci z Litwy, Białorusi i Ukrainy piszący po polsku. Mają okazję do rozmów i dyskusji w swoim gronie, a także prezentacji własnej poezji przed publicznością. Jak mówi poeta Aleksander Sokołowski z Litwy, imprez promujących polską kulturę organizuje się dużo, ale poetów tam nie zapraszają. Więc tym bardziej cenią fes... Болей »
Przypadająca w tym roku 70. rocznica akcji AK «Ostra Brama», była okazją do spotkania polskich i białoruskich historyków oraz dyskusji na temat oceny działalności Armii Krajowej. Trzeba zaznaczyć, że oficjalna białoruska historiografi a wyłącznie negatywnie ocenia jej działania. Jeden z gości spotkania zapytał polskich historyków: czy to dobrze, że wokół tematu AK obecnie na Białorusi jest cisza. – Niedobrze, bo powinny być badania, róż... Болей »
Od ponad dziesięciu lat ukazuje się w Grodnie w języku białoruskim pismo «Horad Światoha Huberta» (Miasto świętego Huberta), almanach historii lokalnej. Autorami artykułów są historycy i krajoznawcy, którzy poruszają ważne tematy z historii Grodna i całego regionu, czytelnicy poznają nieznane i mało znane karty historii. Właśnie odbyła się prezentacja dwóch kolejnych numerów almanachu. Болей »
W maju na stokach wzgórza Cassino, jak i wszędzie we Włoszech, kwitną czerwone maki – przepiękny widok. Na strome wzgórze z klasztorem benedyktynów autokar wjeżdża wijącą się serpentyną. Podczas tej podróży nie opuszcza myśl, jak trudne zadanie mieli żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem Władysława Andersa, by zdobyć wzgórze. Walki o nie trwały aż pięć miesięcy, a zwycięstwo w bitwie otworzyło aliantom drogę na Rzym. Болей »