![]() |
![]() |
W październiku 2005 roku miał miejsce finał pierwszej edycji Programu Liderzy Polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności. Po kilku miesiącach intensywnej pracy został zamknięty pilotaż nowatorskiego w Polsce programu wspierania liderów społeczeństwa obywatelskiego. Zakończyła się wspólna droga tutorów i liderów, którzy pracowali razem przez osiem miesięcy wspierani przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów - realizatora Programu Liderzy. Niniejsz... Болей »
Jon Elster jest profesorem nauk politycznych i filozofii na Uniwersytecie w Chicago. Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu badawczego IRIS, prowadzonego na Uniwersytecie Maryland. Autor dziękuje organizatorom projektu za okazaną mu pomoc. Uwagi na temat roboczej wersji niniejszej pracy wyrazili: Christopher Clague, Lucian Mihai, Claus Offe, Wiktor Osiatyński, Cass Sunstein i Michael Tropper, za co autor składa Im serdeczne po... Болей »
Niniejsza publikacja dotyczy pobytu ludności greckiej i macedońskiej w Polsce po drugiej wojnie światowej. Jest to temat ważny i z wielu względów zasługuje na uwagę, zwłaszcza, że nie jest znany szerszym kręgom społeczeństwa. Głównym celem pracy jest przedstawienie społecznych konsekwencji osiedlania się politycznych emigrantów z Grecji w Polsce, ich przystosowania się do nowego środowiska, przemian społeczno-zawodowych oraz życia polit... Болей »
Cudzoziemcy są w Polsce. Przyjeżdżają tu pracować, uczyć się, zakładają rodzinę, odwiedzają bliskich i przyjaciół lub też turystycznie w weekend zwiedzają Kraków. Generalnie rzecz biorąc, przybywają do Polski, ponieważ tak zadecydowali i mieli na to ochotę. Zostają tak długo, jak tego chcą - w każdej chwili przecież mogą wrócić do domu, do swojego kraju. W Polsce są również inni cudzoziemcy - przyjechali, gdyż życie w ich ojczyźnie stał... Болей »
Niniejszy raport to drugie z serii planowanych opracowań, które prezentować będą głos polskich środowisk pozarządowych w dyskusji na temat ważnych, z punktu widzenia integracji europejskiej, zagadnień międzynarodowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja im. Stefana Batorego. Do współpracy nad kolejnymi raportami zapraszamy różne organizacje pozarządowe. Tekst, który mamy przyjemność dziś Państwu zaprezentować powstał we współprac... Болей »
Tom ten stanowi integralną część podręcznika Uczymy się polskiego. Zawiera on komentarz językowy i ćwiczenia, odnoszące się do tekstów czytankowych i dialogowych zamieszczonych w tomie pierwszym. Struktura podręcznika, który składa się z trzech osobnych części (teksty, komentarz językowy i ćwiczenia oraz gramatyka języka polskiego), umożliwia lektorowi prowadzącemu zajęcia wybór metody przyswajania materiału. (Wstęp, fragment) Болей »
Część niniejsza zawiera teksty i dialogi, pisane językiem prostym, zbliżonym do potocznej polszczyzny mówionej. W tekstach tych występują podstawowe formy gramatyczne i konstrukcje składniowe, konieczne do opanowania praktycznej umiejętności samodzielnego budowania wypowiedzi w języku polskim. Ich słownictwo ograniczone jest do około 2000 wyrazów, wybranych spośród minimalnego zasobu leksykalnego, mieszczącego się w Słowniku podstawowym... Болей »
Książka ta należy do serii poświęconej krajom Europy Środkowej i Wschodniej. Celem prac tego cyklu jest ukazanie wewnętrznych stosunków politycznych między państwami i narodami Europy Środkowej i Wschodniej. Autor położył nacisk na wydarzenia i konflikty z okresu pieriestrojki i rozpadu imperium sowieckiego (1988-1992). Wiadomości historyczne przedstawiono przede wszystkim z punktu widzenia ich użyteczności przy analizie sytuacji współc... Болей »
Punkt widzenia - krótkie materiały analityczne prezentujące opinie ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich na temat aktualnych, ważnych dla Polski wydarzeń i procesów zachodzących w Europie Środkowej i Wschodniej, w Rosji, na Bałkanach oraz na Kaukazie i w Azji Centralnej. Ich celem jest zarówno wskazanie w publicznej dyskusji istotnych naszym zdaniem wątków danego problemu, jak i pomoc w wypracowaniu konkretnych rozwiązań politycznych. Болей »
Od samego zarania swej niepodległości Ukraina musiała zmierzyć się z wieloma bardzo poważnymi problemami. Pierwszym z nich był problem kadr dla nowopowstałego, suwerennego państwa. W czasach istnienia Związku Radzieckiego, bliskość kulturowa i brak poważniejszej bariery językowej sprawił, że cały czas następował odpływ najlepszych ludzi z Kijowa do Moskwy. Poza nielicznymi, którzy odrzucali możliwość robienia wielkich karier w centralny... Болей »