![]() |
![]() |
Żargon złodziejski, stosowany przez bohaterów tej powieści jest niejednolity, np. ucieczkę określają złodzieje wyrazami: zwiewać, urywać, plitować, drałować, piętować, nogować, dawać gwinta. Stać na warcie: być świecą, stać na stromie, stać na lipku, cynkować. Uprzedzić: dać zeks, dać cynk, dać abcyng. Powyższe wyrazy, stosowane przez złodziei mińskich w tamtych czasach (akcja powieści obejmuje okres od wiosny 1918 po sierpień 1919 rok... Болей »
Społeczeństwo białoruskie jest tworem bardzo specyficznym. Trudno tu mówić o istnieniu społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ nie funkcjonują – lub nie funkcjonują prawidłowo – podstawowe instytuty takiego społeczeństwa. I właściwie nie ma chyba na nie specjalnego zapotrzebowania; przynajmniej może się tak wydawać na podstawie opinii większości. Organizacje pozarządowe, tj. trzeci sektor, nie pełnią takiej funkcji, jak w innych nowoczes... Болей »
Najnowsza seria wydawnicza Centrum Stosunków Międzynarodowych zajmuje się najważniejszymi problemami współczesnych Niemiec i stosunków polsko-niemieckich. Kolejne książki poświęcone są m.in. przenosinom stolicy do Berlina, niemieckim dyskusjom o przyszłości, badaniom elit politycznych Polski i Niemiec, stosunkom niemiecko-czeskim i niemiecko-rosyjskim, grupie polskojęzycznej w Niemczech. Seria niemiecka przeznaczona jest nie tylko dla s... Болей »
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota", zwany dalej Klubem, powstał w Warszawie, w początkach stycznia 2002 r. z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej-Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN-KŚZpNP). Zadaniem Klubu miało być i jest zapoznawanie członków i sympatyków, a także szerokich kręgów społeczeństwa, w tym młodzieży, z opartą ... Болей »
Problem narodowościowy okazał się jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi musiała się zmierzyć Druga Rzeczpospolita. Jeśli zaś idzie o stosunki polsko-białoruskie, to czasy premierostwa Władysława Grabskiego były o tyle ważne, że właśnie w latach 1924-1925, zarówno za sprawą działań organów państwa polskiego, jak i wrogich czynników zewnętrznych, ustaliło się status quo, trwające właściwie aż po rok 1939. Można uznać, że drugi rząd W... Болей »
Few institutions — colleges, universities, foundations and large nonprofits — that rely on investments to generate cash for current operations and to underwrite future growth have escaped economic whiplash in recent years as the stock market tumbled and the economy stalled: The Mott Foundation has been neither immune to, nor isolated from, this experience. Our assets rose dramatically in the 1990s, growing from $1,162 billion in 1992 to... Болей »
Adam Eberhardt - koordynator programu w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. W latach 2001-2002 stały korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Moskwie. Wielokrotny uczestnik misji obserwacyjnych OBWE w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, na Ukrainie. Zainteresowania badawcze - polityka zagraniczna Federacji Rosyjskiej, stosunki międzynarodowe na obszarze posowieckim. Болей »
Spektakularne zacieśnienie stosunków i współpracy pomiędzy Niemcami i Rosją w ostatnich kilku latach wywołuje w Polsce - historycznie uzasadnione - obawy. Doceniając wagę tej problematyki, Ośrodek Studiów Wschodnich podjął jesienią 2004 roku inicjatywę przygotowania, przy wsparciu pozarządowego Centrum Stosunków Międzynarodowych, pogłębionej analizy stosunków rosyjsko-niemieckich w latach 1998-2005. Zasadniczym celem projektu OS W i CSM... Болей »
Kiedy w 1905 roku Abramowski pisał te słowa, stowarzyszenia były na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim jednymi z nielicznych organizacji demokratycznych Były szkołą demokracji. Dziś, po kilkudziesięciu latach funkcjonowania w Europie Wschodniej systemu totalitarnego i zdominowania wszystkich organizacji społecznych przez państwo, odbudowanie demokratycznej struktury organizacji jest ważne zarówno dla funkcjonujących organizacji jak... Болей »
Proponowana w piśmie „Studia Interkulturowe Europy Środkowo-Wschodniej” koncepcja regionu jest szersza od tej lansowanej po II wojnie światowej (choć w polskiej historiografii sięgającej korzeniami w czasy przedwojenne). Powojenna „kariera” naukowa „Europy Środkowowschodniej” jest ściśle związana z dominacją rosyjską na terytoriach od Dniepru i Niemna po Łabę, która to dominacja nadała tym terytoriom charakter regionu a rebours, tj. ist... Болей »