![]() |
![]() |
Zabytki opracowane w tomie znajdują się w następujących miejscowościach: Borysław-Tustanowice, Borysław-Hubicze, Borysław-Mraźnica, Dublany, Gaje Wyżne, Krynica Szlachecka, Letnia, Lipowiec, Majdan, Medenice, Neudorf, Nowoszyce, Podbuż, Równe, Rychcice, Schodnica, Słońsko, Stara Wieś, Stebnik, Stupnica Polska, Truskawiec, Wacowice, Winniki, Wołoszcza. Болей »
Tom obejmuje zabytki dawnego dekanatu samborskiego diecezji przemyskiej w jej granicach sprzed roku 1991. Wszystkie uwzględnione w tomie miejscowości należą do dekanatu samborskiego w ramach archidiecezji lwowskiej. Obiekty przedstawione w publikacji znajdują się w Biskowicach, Boryni, Brześcianach, Chyrowie, Czukwi, Felsztynie, Ilniku, Komarnikach, Laszkach Murowanych, Łomnej, Rakowej, Rozłuczu, Samborze, Sąsiadowicach, Starej Soli, St... Болей »
Tom zawiera monografie 10 kościołów. Zagadkowa świątynia w Podhajcach stanowi ważny klucz do uchwycenia specyficznego zjawiska trwania form gotyckich w budownictwie Rusi Koronnej w XVII w. Z tegoż stulecia pochodzą najstarsze partie kościołów w Białym Kamieniu i Nadwórnej. Architektura kościoła w Mikulińcach oraz zniszczone wyposażenie rzeźbiarskie kościoła w Monasterzyskach należą do najwybitniejszych osiągnięć epoki na skalę ogólnokra... Болей »
Teren omawiany w książce to dawny dekanat wisznieński oraz odcięte obecną granicą części dekanatu dobromilskiego i jaworskiego. Od 1941 r. działające tam parafie wchodzą w skład dekanatu mościckiego (Jaworów, Milatyn, Sądowa Wisznia, Stojańce, Twierdza) i samborskiego (Błozew, Czyszki, Dobromil, Nowe Miasto), w ramach archidiecezji lwowskiej. Болей »
Pierwszy tom serii - stanowiący swoiste pole doświadczalne pod względem koncepcji opracowania i metodologii badań - zawiera monograficzny opis kościołów w Buczaczu, Hodowicy, Lwowie, Nawarii, Olesku i Podhorcach. Przy całym zróżnicowaniu inwentaryzowanych zabytków łączy je dostępność, stosunkowo wysoka klasa artystyczna i obfitość dokumentacji. Болей »
O poświęceniu Żółkwi osobnego tomu zdecydowało bogactwo i znaczenie dla dziejów sztuki zabytków miasta, związanych z działalnością fundatorską Żółkiewskich, Daniłowiczów i Sobieskich, jak również Radziwiłłów. Autor omawia dzieje, architekturę i elementy wystroju kościoła farnego p.w. Św. Wawrzyńca, kościoła i klasztoru Dominikanów i Felicjanek oraz dawnego kościoła p.w. Św. Andrzeja i byłego klasztoru PP. Dominikanek. Болей »
Tom podsumowuje ćwierć wieku pracy poświęconej dokumentowaniem historycznej i artystycznej spuścizny Kościoła rzymskokatolickiego na terenie dawnego województwa ruskiego. Zawiera uzupełnienia do opublikowanych już monografii (o objętości kwalifikującej je w kilku przypadkach do rangi samodzielnych opracowań), słownik artystów i rzemieślników opracowany na podstawie wzmianek w dotychczas wydanych tomach, a także wykazy opracowanych paraf... Болей »
Publikacja stanowi bezpośrednią kontynuację tomu 19 części I serii Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej na Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, wydanego w roku 2011 i zawiera opracowania lwowskich zespołów kościelno klasztornych: Bernardynów, Dominikanów (Bożego Ciała i św. Marii Magdaleny), Jezuitów oraz Karmelitów (pierwotnie bosych, od końca wieku XVIII – trzewiczkowych). Klasztor Dominikanów pw. Bożego Ciała ma metrykę czte... Болей »
Tom zawiera monografie 21 kościołów i klasztorów Lwowa z okresu przedrozbiorowego, m.in.: Św. Jana Chrzciciela, Matki Boskiej Śnieżnej, Św. Anny i dawny klasztor OO. Augustianów, Niepokalanego Poczęcia Najśw. Panny Marii i klasztor SS. Bernardynek, Wszystkich Świętych i klasztor PP. Benedyktynek, Św. Zofii, Św. Piotra w Okowach i klasztor PP. Brygidek, Św. Łazarza, Św. Katarzyny Sieneńskiej i klasztor SS. Dominikanek, Św. Marcina i klas... Болей »
Tom zawiera opracowania świątyń zabużańskiej części dawnej ziemi chełmskiej, przynależącej administracyjnie do województwa ruskiego dawnej Rzeczypospolitej, choć oddzielonej od niego terenem dawnego województwa bełskiego. Obiekty z tego terenu należały do dekanatu lubomelskiego diecezji chełmskiej, w XIX w. zostały wcielone do diecezji łucko-żytomierskiej, a w okresie międzywojennym należały do diecezji łuckiej. W tomie 22. opracowano o... Болей »