![]() |
![]() |
Gródek zawsze leżał w puszczy, której tylko nazwy się zmieniały. Najpierw Grodzieńską ją nazywano, potem Błudowską i Supraską, by wreszcie w XIX wieku nazwać Knyszyńską. Nad Gródkiem i polaną, na której się rozlokował, dominuje cerkiew. W całej historii miejscowości cerkiew wyznaczała jej punkt centralny. Kształtowała kulturowe oblicze tej ziemi, określała związki duchowe, nadawała Gródkowi znaczenie. Mało jest w Polsce miejscowości, na... Болей »
lat temu na polach między Stębarkiem, Łodwigowem i Grunwaldem stanęły naprzeciwko siebie dwie potęgi militarne ówczesnej Europy - wojska Królestwa Polskiego i zakonu krzyżackiego. Rozegrana wówczas bitwa była jedną z największych w całej średniowiecznej Europie. Jej wynik miał zasadniczy wpływ na stosunki polityczne na kontynencie - nie tylko załamał potęgę Zakonu, ale wyniósł także dynastię jagiellońską do rangi najważniejszych w ówcze... Болей »
Żanna Kormanowa (z d. Zelikman) pseud. Zosia, Zofia, Orm (ur. 14 sierpnia 1900 w Łodzi, zm. 3 sierpnia 1988 w Warszawie) – działaczka komunistyczna, publicystka, historyk ruchu robotniczego, dyrektor Departamentu Reformy szkolnictwa i Wychowania w Ministerstwie Oświaty TRJN 1945-1948, od 1947 pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiedzialna za komunizację polskiego szkolnictwa i nauk historycznych w Polsce... Болей »
Aktualne wydanie Dzieła prof. Nadolskiego zostało od strony redakcyjnej stworzone od nowa. Wprowadzono rozdziały i podrozdziały indeks barwne ilustracje wymieniono mapę Schrttera. Na koniec Dzieło zostało opatrzone posłowiem prof. Witolda Świętosławskiego Болей »
Książka litewskiego autora stanowi skrupulatną analizę bitwy grunwaldzkiej 1410 roku - przyczyny wybuchu wojny , przygotowania do samej bitwy, jej przebieg oraz zakończenie i konsekwencje. Болей »
Praca niniejsza ma w zamyśle swego Autora nawiązywać do modelu badań nad bitwą grunwaldzką postulowanego w 1930 r. przez Karola Piotrowicza*. Nie jest ona syntezą, lecz zbiorem powiązanych ze sobą szczegółowych dociekań, rzucających światło zarówno na odnośne źródła, jak i na problemy wymagające w danym momencie rozwiązania. Jej treść stanowią badania nad materiałem żródłowym, których rezulataty są odnoszone bezpośrednio do samej bitwy.... Болей »
Po pierwszej wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości białostocki ruch esperancki , którego powstanie datuje się na rok 1910, reaktywował się. Jego najważniejszym osiągnięciem zaraz po wyzwoleniu, bo już 11.06.1919 roku było nadanie imienia Ludwika Zamenhofa ulicy Zielonej. Wszystkie ówczesne , a także późniejsze działania białostockich esperantystów znalazły wsparcie początkowo u Tymczasowego Komitetu Miejskiego, a następnie równie... Болей »
* BORODA KRZYSZTOF, Kultura studencka wczoraj i dziś, czyli jak w mieście uniwersyteckim „bydlić" ongiś wypadało * CZAPIUK ALINA, Polak, Litwin... w szkolnych podręcznikach historii * GUZOWSKI PIOTR, Jeśli nie Oxford to... Cambridge * KAMECKA MAŁGORZATA, „Tylko pospolite i niskie umysły siedzą w domu przytwierdzone do jednego miejsca" O zagranicznej edukacji naszych przodków * KOWALCZYK IZABELA, MAŁYSZKO JAKUB, Tajem... Болей »
Кароткая гісторыя, справачныя даведкі, партнёрскія праекты, турыстычныя шляхі, патрэбныя кантакты і неабходныя адрасы і нумары тэлефонаў - усё гэта можна знайсці ў дадзеным даведніку. Болей »
Michał Kondratiuk urodził się 6 marca 1934 roku we wsi Dubiny koło Hajnówki. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Białymstoku, zwolniony za dobre wyniki w nauce z obowiązującego nakazu pracy, podjął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Filologię rosyjską ukończył w roku 1958, białoruską w 1961, znajdując się w gronie pierwszych absolwentów tego kierunku w Polsce. Болей »