![]() |
![]() |
Autor tych wspomnień, Tadeusz Józef Chamski, nie był człowiekiem wybitnym, nie odznaczył się niczym szczególnym w swym. długim, blisko osiemdziesięcioletnim życiu. Nie był znanym wojskowym, nie błyszczał intelektem, nie zajmował się też działalnością polityczną. Zaledwie paru współczesnych wymienia go w swych pamiętnikach, i to na ogół z odcieniem pobłażliwości. On sam zresztą trzymał się zwykle na uboczu, nie mając praktycznie przyjaci... Болей »
Niniejsza publikacja jest poprawioną i częściowo zmienioną wersją Opisów dekanatu Olwita, opracowanych do 2009 roku, a następnie udostępnionych na stronach Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej. Olwita to późniejsza nazwa dekanatu Przerosi, który od początku swego istnienia przynależał do diecezji wileńskiej. Położony w jej zachodniej części, obok księstwa i diecezji żmudzkiej, bezpośrednio przylegał do granicy pruskiej i koronnej. Graniczył z... Болей »
Celem niniejszej pracy jest opublikowanie opisów zamków znajdujących się w Dziale XXV Archiwum Radziwiłłów (dalej AR Dz. XXV) z terenów objętych obecnie granicami Republiki Białoruskiej. Archiwum Radziwiłłów (dalej AR), chociaż podzielone na kilka części przechowywanych na terenie wszystkich państw będących spadkobiercami dawnej Rzeczypospolitej, a także innych państw sąsiednich, w dalszym ciągu stanowi jeden z największych i najcenniej... Болей »
Święty Paisjusz Hagio-ryta (Arseniusz Eznepidis) - to jeden z najbardziej czczonych greckich starców naszych czasów, mnich ze Świętej Góry Atos, szeroko znany ze swoich pouczeń duchowych i ascetycznego życia. Arseniusz urodził się 25 czerwca 1924 roku w Farasach w Małej Azji, ale już w dzieciństwie został przywieziony do Grecji, do miasta Konica. Po ukończeniu szkoły został cieślą i powołano go do wojska, gdzie służył jako radiotelegraf... Болей »
Do roboty, koniec końców, wybrałem Franka zwanego Depresją. Ustaliliśmy, że kiedy on będzie kopał, ja poodpoczywam, łykając dla kurażu z flaszki. — tej, co postawił nam Stary Kościu. Potem, on odzipnie, a ja pokopię. Tyle, że Franek nie pije — od dzieciństwa odczuwa przemożny wstręt do alkoholu. „Przemożny wstręt do alkoholu!" — kto tak u nas mówi? No, Franek... Ale on ciurkiem ogląda telewizję, i dlatego gada jak telewizor. Może z tego... Болей »
Po upalnym dniu, wieczorem ostatniego dnia maja, rozpoczęły sie w Teremiskach sianokosy. Przez najbliższe tygodnie będą toczyć się w niezmiennym rytmie koszenia łąk, suszenia i zwożenia siana. Gdy tylko traktor położył pierwsze pokosy przyleciały szpaki i bociany. W niskiej trawie łatwiej im szukać pożywienia. Coraz szerszy pas pokosów, coraz dalsza ściana traw. Kiedy koszono tu po raz pierwszy? (fragment) Болей »
Po upalnym dniu, wieczorem ostatniego dnia maja, rozpoczęły sie w Teremiskach sianokosy. Przez najbliższe tygodnie będą toczyć się w niezmiennym rytmie koszenia łąk, suszenia i zwożenia siana. Gdy tylko traktor położył pierwsze pokosy przyleciały szpaki i bociany. W niskiej trawie łatwiej im szukać pożywienia. Coraz szerszy pas pokosów, coraz dalsza ściana traw. Kiedy koszono tu po raz pierwszy? Болей »
The Institute for the Study of the USSR is a body of emigre scholars from the Soviet Union, whose aim is to furnish reliable information regarding conditions and trends in the Soviet Union. Founded in 1950, its activities are centered in Munich, Germany. Any member of the Soviet emigration, irrespective of his national origin, political affilations or place of residence, is eligible to take part in the work of the Institute provided he ... Болей »
Idea wolności oraz równości szlacheckiej była naczelną zasadą ustroju dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej. Nic też dziwnego, iż pierwsza próba wprowadzenia instytucji orderu w Polsce zakończyła się fiaskiem. Polska siedemnastowieczna nie uznawała innych tytułów poza tymi, które stare rody litewsko-ruskie miały zawarowane na mocy unii lubelskiej. W imię równości „brać szlachecka" niezwykle ostro występowała przeciw najrozmaitszym tytuło... Болей »
Niniejsza praca stanowi monografię organizacji jednej diecezji, bardzo rozległej terytorialnie, bo obejmującej nie tylko Wołyń, Bracławazczyznę & okręg brzeski /część Polesia/, ale i Podlasie / w chwili obecnej tylko ono należy do Polski/. Organizacja tej diecezji od XVI do XVIII wieku nie posiadała dotychczas swojego opracowania monograficznego. Obecne studium stanowi próbę prześledzenia tego procesu. Czasokres /XVI - XVIII w./ wyzn... Болей »