![]() |
![]() |
Rozdziały: Papież Jan Paweł II w Fundacji św. Włodzimierza; Studenckie Dni Kultury Ukraińskiej w Krakowie; Galeria Sztuki Ukraińskiej (m.in. M. Pecuch, Grekokatolicy w Polsce. Wydawnictwa; Ukraińcy w Krakowie (m.in. T. Filar, Ukraińcy krakowscy w świetle spisu powszechnego z 1931 r.; Ukraińskie Czwartki Naukowe (m.in. Kijów-Brześć-Rzym. Tendencje unijne i ich kulturowo-religijne konsekwencje przed i po 1956 roku, T. Mackiw, Legenda i pr... Болей »
Rozdziały: Studenckie Dni Kultury Ukraińskiej w Krakowie (m.in. T. Filar, Bezimienne mogiły ukraińskie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie; 1000 lat ukraińskiej poetyckiej modlitwy; Z Jerzym Nowosielskim rozmawia K. Bik-Bikoń; Spotkanie z Tyrsusem Wenhrynowiczem. Galeria Sztuki Ukraińskiej. Ukraińskie Czwartki Naukowe; Ukrainistyka Krakowska; Ukraińcy w Krakowie; Jaworzno. Między Polakami i Ukraińcami (m.in. A. Łaszczyński, Wspomnienia z... Болей »
Państwo i kościół — dwie instytucje regulujące życie społeczne w różnych, często zazębiających się zakresach — niezależnie od aktualnego formalno-prawnego wzajemnego stosunku są ze sobą w większym lub mniejszym stopniu powiązane. Wynika to przede wszystkim z tego, że instytucje te bazują na tym samym podłożu społecznym, muszą więc zabiegać, by działania strony przeciwnej nie były sprzeczne z ich zadaniami. Ponadto państwo liczy cz... Болей »
W postępującej na świecie globalizacji, w budowaniu Nowej Europy, jednostki ludzkie, a nawet całe narody i duże grupy społeczne muszą chronić swoją tożsamość i integralność. Mniejszości narodowe i etniczne, podobnie jak narody, są zbiorowościami społecznymi o charakterze wspólnoty kulturowej. Dla określenia i wyodrębnienia zbiorowości narodowych, jak też narodowościowych, etnicznych i regionalnych, swoiste są takie fakty kultury, jak: j... Болей »
Podlasie, do którego przynależy Ziemia Mielnicka, to kraina oddalona od wielkomiejskich aglomeracji. Osią podlaskiej krainy jest dolina Bugu. Rzeka ta pozostała dzika, do czego przyczynił się niewątpliwie fakt, że w okresie dramatycznych dziejów ziem podlaskich Bug bywał rzeką graniczną. Bug również i dziś na dużym odcinku stanowi granicę z Ukrainą i Białorusią. Spór o pochodzenie nazwy „Podlasie”, trwa od wieków i nie został rozstrzygn... Болей »
Podlasie to jeden z ciekawszych regionów Kraju. W ciągu stuleci ścierały się tutaj, silnie na siebie oddziaływując, różne kierunki osadnictwa, kultury i tendencje rozwojowe. Ziemie nadbużańskie były terenem rywalizacji pomiędzy książętami ruskimi, litewskimi i mazowieckimi. W XVI-XVIII wieku tędy przebiegała granica między Litwą i Koroną, która ostatecznie podzieliła pierwotne terytorium ziem podlaskich na dwie części. Mielnik, to niew... Болей »
Migracje towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Miejsca zamieszkania zmieniały jednostki i całe narody. Przemieszczano się w celu poprawy jakości życia, poszukiwania nowych źródeł utrzymania, kolonizowano podbite tereny. Zagrożenie wojenne często było przyczyną ewakuacji lub ucieczki ludności cywilnej; niejednokrotnie migrantami, adoptującymi się do nowego środowiska, stawali się także wojskowi. Zmiana miejsca zamieszkania wynikała ... Болей »
Mikołaj Jańczuk (1859-1921) – etnograf, folklorysta, pisarz, literaturoznawca, historyk i archeolog, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Moskwie. Członek kilku towarzystw naukowych, autor licznych prac. W publikacjach wydawanych na Ukrainie przedstawiany jest jako ukraiński, w publikacjach wydawanych na Białorusi – jako białoruski, a w publikacjach wydawanych w Rosji – jako rosyjski uczony. (Źródło: www.pl.wikipedia.org) Болей »
Elżbieta Daniszewska jako poetka poprzez swoją pracę, twórczość i działalność społeczną jakże mocno jest związana z Knyszynem. Swój pamiętnik napisała na konkurs pod tytułem „Historia rodziny wiejskiej — Mikrokosmos”, organizowany w 1986 roku przez Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Od zapomnienia uratował go Zygmunt Ciesielski, dzięki któremu Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku wydał pamiętnik w formie bro... Болей »
„(...) Praca Aliny Filinowicz jest poświęcona interesującemu i ważnemu zagadnieniu badawczemu, mianowicie mikrotoponimii dawnego powiatu sokólskiego. Obszar objęty badaniami jest specyficznym terenem o szczególnie bogatej i złożonej historii: tu przecież w ciągu wieków zbiegały się, oddziaływały i nakładały na siebie różnorodne - w tym także kulturowe i językowe - fakty bałtyckie oraz wschodnio- i zachodnio-słowiańskie. (...) Do najważn... Болей »