Лакотка Святлана, укладальнік, Беларускі дзяржаўны музей народнай архітэктуры і побыту

Беларускі дзяржаўны музей народнай архітэктур...

Лакотка Святлана, укладальнік

Беларускі дзяржаўны музей народнай архітэктуры і побыту адносіцца да тыпу музеяў пад адкрытым небам або музеяў-скансэнаў. Музеі гэтага тыпу - гэта адна з формаў захавання і паказу помнікаў гісторыі і культуры ў асяроддзі, блізкім да натуральнага: традыцыйнай народнай архітэктуры, прадметаў побыту, рамёстваў, промыслаў, прылад працы і г.д. Асноўныя меры па рэалізацыі мэты -гэта навуковыя даследаванні, набыццё, перавоз на тэрыторыю музея,... Болей »


Сахута Е. М., Говор В. А., Художественные ремесла и промыслы Белоруссии

Художественные ремесла и промыслы Белоруссии

Сахута Е. М., Говор В. А.

В книге представлен богатый материал по ремеслам и народному искусству Белоруссии: художественной обработке дерева и металла, керамике, росписи, ткачеству, плетению. Анализируется деятельность художественных ремесел и промыслов на современном этапе. Рассчитана на работников художественных промыслов, учащихся профессионально-технических училищ, музейных работников, всех, кто интересуется культурным наследием республики. Болей »


Dziedzictwo kulturowe ziemi knyszyńskiej

Dziedzictwo kulturowe ziemi knyszyńskiej

Ziemia knyszyńska, wchodząca w skład Podlasia, posiada bardzo bogatą historię. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w jej kulturowym dziedzictwie stanowiącym dorobek wielu pokoleń mieszkańców Knyszyna i jego okolic. Niestety szybko zachodzące przemiany wpływają na postępujący zanik wszelkich materialnych wytworów kultury tradycyjnej, jak i dawnych zwyczajów i obrzędów. Niniejsze wydawnictwo prezentuje dziedzictwo kulturowe ziemi knyszyńsk... Болей »


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, 2018

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejsk...

Tegoroczny XIV Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim przypadł na niezwykle ważny rok: 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Dziedzictwo to coś, co nas łączy i pozwala zrozumieć miejsca, w których żyjemy. To spuścizna, która wzmacnia naszą tożsamość, wzbogaca i pozwala być dumnym z dzieła naszych przodków. Piękna, drewnian... Болей »


Ciesielski Zygmunt, Plastyka ludowa roku obrzędowego w województwie podlaskim

Plastyka ludowa roku obrzędowego w województw...

Poradnik pracy nauczyciela, instruktora, regionalisty

Ciesielski Zygmunt

Żyjemy w czasach charakteryzujących się ogromnym tempem zmian cywilizacyjnych i kulturowych. Wejście Polski do struktur Unii Europejskiej zdecydowanie przyspieszyło procesy tych przemian. W zaistniałej sytuacji nie wolno nam zatracić siebie - własnej tożsamości narodowej, regionalnej, lokalnej. Zwłaszcza te najmniejsze, lokalne społeczności są najbardziej narażone na niwelację i zatarcie, a przecież właśnie tu w rodzinie, wiosce, parafi... Болей »


Dębowska Alina, Sołub Jerzy, Sołub Katarzyna, Tajemniczy ręcznik

Tajemniczy ręcznik

wystawa stała

Dębowska Alina, Sołub Jerzy, Sołub Katarzyna

Ręcznik ludowy - płat lnianego płótna, który choć niegdyś powszechny, w ostatnich latach został niemalże wyparty z codziennego życia mieszkańców ziemi bielskiej. Perspektywa utraty tej wyjątkowej pod wieloma względami tradycji skłoniła pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku do interwencji, której celem było zachowanie ręczników ludowych i tradycji z nimi związanych. Z perspektywy czasu widzimy, j... Болей »


Stopa Magdalena, Podwaliny

Podwaliny

Drewniane domy Podlasia i ich mieszkańcy

Stopa Magdalena

W krajobrazie Podlasia bardzo ważną rolę odgrywa budownictwo drewniane. Stanowi ono specyficzny element wiejskiego i małomiasteczkowego pejzażu. Ze względu na swoją skalę i walory architektoniczne jest dziedzictwem, które wyróżnia go na tle innych regionów. Upowszechnianie wiedzy na temat wartości i wyjątkowości drewnianej wiejskiej architektury, a także potrzeby jej ochrony to cel, który przyświeca organizatorom Konkursu na Najlepiej Z... Болей »


Plewa Jerzy, Lady, Leniewo, Podrzeczany

Lady, Leniewo, Podrzeczany

na bielskim hostinciu

Plewa Jerzy

Lady, Lenewo i Pudryeczany, bo takie nazwy w miejscowej gwarze noszą miejscowości znane kiedyś również jako Lada, Ladka, Lenów, Lenowo, Porze-cze i Podrzecze, to dzisiaj ciche, położone na uboczu wielkiego świata, wsie. Przed laty toczyło się w nich bujne życie, a istniejące w Ladach i w Leniewie dwory były miejscami znanymi nie tylko w najbliższej okolicy. Obecnie po zabudowaniach dworskich nie pozostały nawet fundamenty, a i świadomoś... Болей »


Plewa Jerzy, Kuraszewo

Kuraszewo

lata minione

Plewa Jerzy

Kuraszewski żniwiarz zbierający przed stu laty przy pomocy sierpa plony swojej ciężkiej pracy rolnika zapewne w najśmielszych swoich wyobrażeniach nie mógł sobie przedstawić, jak zmieni się jego „mała ojczyzna" w ciągu zaledwie wieku. Dotychczas przez całe stulecia kuraszewianie prowadzili prawie że niezmienne życie, przerywane jedynie wojnami, epidemiami i innymi klęskami elementarnymi niezależnymi od wiejskiej społeczności, a traktowa... Болей »


Dobroński Adam Czesław, Worowska Anna, Wieś podlaska

Wieś podlaska

Dobroński Adam Czesław, Worowska Anna

Z nieśmiałością zapytuję się sam siebie, czy mogło być na przykład tak, że gdy Pan upatrzył sobie zakątek w sam raz dla mężczyzn i niewiast cichych duchem, spokojnych w sposobie bycia, krzywd bliźnim nieczyniących, nieskorych do pędzenia życia wystawnego, przeciwnych zmianom raptownym – postanowił pokierować wybrańców takimi szlakami, żeby dotarli koniec końców na ziemię pokrytą puszczami, poprzecinaną rzekami i ruczajami urokliwymi, zd... Болей »


Першая   Папярэдняя   [1-71]   Наступная   Апошняя