Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

07-08/2003


Minął miesiąc

W regionie

W końcu maja pojawiły się doniesienia o zwiększonej zachorowalności na zapalenie opon mózgowych w Grodnie. Podlaski Sanepid śledził te doniesienia z Białorusi, ale na razie nie zanotowano żadnych niepokojących sygnałów z terenu województwa. Trudno powiedzieć cokolwiek na temat przyczyn i charakteru wspomnianych zachorowań, gdyż nasi epidemiolodzy nie otrzymali od strony białoruskiej żadnych konkretnych informacji.

24 maja z wizytą w Narewce gościł premier Leszek Miller. Podczas spotkania z okolicznymi mieszkańcami mówił o korzyściach wynikających ze wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i przekonywał do wzięcia udziału w referendum europejskim. Następnego dnia premier odwiedził Białystok. Nie tylko premier, ale też wielu jego ministrów odwiedziło przed referendum Podlasie. Byli to m.in. minister pracy i polityki socjalnej Jerzy Hausner, minister kultury Waldemar Dąbrowski, minister zdrowia Leszek Sikorski.

W kampanię przedreferendalną włączyli się także przedstawiciele naszej mniejszości. Na tydzień przed głosowaniem, w dniach 31 maja – 1 czerwca, w Hajnówce Białoruskie Forum Samorządowe zorganizowało konferencję szkoleniową dla samorządowców na tematy unijne. Prelegenci – m.in. burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk, były wójt gminy Gródek Eugeniusz Siemieniuk (obecnie kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku) i przewodniczący Związku Białoruskiego w RP Eugeniusz Wappa – przedstawili sposoby finansowania inwestycji z funduszy unijnych, szanse i zagrożenia rolnictwa na Podlasiu po wstąpieniu Polski do UE oraz znaczenie białoruskiej odrębności tych terenów dla procesów dostosowawczych. Wystąpieniom przysłuchiwali się radni z powiatów hajnowskiego i bielskiego.

Gimnazjum w Narewce, jako jedna z trzech szkół w Polsce, ma prawdziwe studio telewizyjne. Wszystko za sprawą Akademii Telewizyjnej działającej przy Telewizji Polskiej, która przy pomocy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wytypowała cztery szkoły (w tym w Narewce) i ufundowała im profesjonalny sprzęt filmowy: cyfrową kamerę, komputer, monitor, zestaw montażowy i okablowanie. Akademia zobowiązała się do przekazywania bibliotece szkolnej wszystkich skryptów i podręczników drukowanych przez TVP. Uczniowie tej placówki będą mogli też uczestniczyć w profesjonalnych kursach organizowanych przez akademię dla dziennikarzy. Z inicjatywy dyrektora białostockiego oddziału TVP szkoła otrzymała wszystkie kopie reportaży i filmów autorstwa Tamary Sołoniewicz – wybitnej dokumentalistki i reportażystki TVP, patronki gimnazjum.

28 maja na cmentarzu prawosławnym w Orli został pochowany znany operator filmowy i dokumentalista telewizyjny, Mikołaj Nesterowicz. Był autorem zdjęć większości reportaży i filmów Tamary Sołoniewicz. W pogrzebie wzięło udział kilkaset osób – sąsiedzi i znajomi z Orli oraz współpracownicy i przyjaciele zmarłego.

28 maja w Hajnówce otwarto nowy, nowoczesny budynek Prokuratury Rejonowej. W uroczystości wziął udział Grzegorz Kurczuk, minister sprawiedliwości. Otwarcie nowej, skomputeryzowanej siedziby prokuratury w Hajnówce, jest jednym z działań władz państwowych, które ma na celu wzmocnienie i usprawnienie działania wymiaru sprawiedliwości w ośrodkach położonych przy wschodniej granicy Polski – niedługo także granicy Unii Europejskiej.

W dniach 30-31 maja w Białymstoku i Cisówce odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Artystyczny “Świat na Uboczu”. Oprócz polskich i białoruskich twórców wzięli w nim udział goście zaproszeni z Serbii i Czarnogóry. Swoje wiersze prezentowała także stała współpracownica “Czasopisu” Mira Łuksza. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Artystyczne “Kartki”.

Kolejny raz uczniowie VIII LO w Białymstoku zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu historycznego Fundacji Stefana Batorego i Ośrodka “Karta”. W tym roku odbywał się on pod hasłem: “Ludzie w ruchu – migracja, awans, degradacja społeczna 1914-89”. Marcin Łukoszyk i Beata Szapiel otrzymali trzecią nagrodę. Jednym z nauczycieli historii, który opiekował się pracą uczniów, jest nasz redakcyjny kolega Wiesław Choruży. Sukces odniosła też młodzież z białoruskiego liceum w Bielsku Podlaskim. Praca napisana pod kierunkiem Włodzimierza Wawulskiego na temat “bieżeństwa” ludności wschodniej Białostocczyzny do Rosji w 1915 r. zdobyła w konkursie drugie wyróżnienie.

Pomnik poległym żołnierzom Armii Czerwonej pochodzącym z Podlasia zamierzają postawić mieszkańcy Ryboł. Chcą w ten sposób upamiętnić swoich bliskich, którzy zostali wcieleni do radzieckiego wojska i zginęli w walkach z Niemcami. W pobliżu Ryboł, nad Narwią, rozegrała się w 1941 r. bitwa, w której polegli walczący w Armii Czerwonej mieszkańcy okolicznych wsi. W pobliskim lesie znajduje się zbiorowa mogiła. O idei budowy pomnika i bitwie nad Narwią pisaliśmy dwa lata temu w “Czasopisie” w artykule pt. “Czorny kameń”.

W odbywającym się 7 i 8 czerwca referendum europejskim wzięło udział 52,71 proc. mieszkańców Podlasia (średnia niższa od krajowej). Na TAK głosowało 68,63 proc. (zdecydowanie mniej niż w całej Polsce), na NIE 31,37 proc. W gminie Orla frekwencja wyniosła tylko 28 proc. i była najniższa w kraju.

7 czerwca w białostockim szpitalu zmarł nie odzyskawszy przytomności wójt Orli Jan Dobosz. Lekarze podejrzewali u niego ostre zapalenie trzustki, do czego dołączyły się jeszcze kłopoty z sercem. Jan Dobosz miał 47 lat, od listopada 2002 r. był drugą już kadencję wójtem gminy Orla.

8 czerwca Białoruskie Stowarzyszenie Literackie “Białowieża” świętowało swe 45-lecie. Z tej okazji w Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się miedzynarodowa konferencja naukowa.

9 czerwca na zaproszenie prawosławnego metropolity Sawy oraz biskupa Jakuba, ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej, z wizytą na Białostocczyźnie gościli biskupi i archimandryci pięciu Kościołów prawosławnych – aleksandryjskiego, serbskiego, albańskiego, rumuńskiego i ukraińskiego. Hierarchowie odwiedzili monastyr w Supraślu oraz białostockie cerkwie, w tym katedrę św. Mikołaja, gdzie modlili się przy relikwiach św. Męczennika Gabriela.

11 czerwca we wsi Sioło Budy koło Białowieży samorządowcy z Hajnówki i ich koledzy z Białorusi podpisali porozumienie w sprawie połączenia sił na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i ochrony dziedzictwa kulturowego w Euroregionie Puszcza Białowieska. W realizacji tego porozumienia pomóc ma projekt, finansowany przez UNDP – Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

12 czerwca Katedra Kultury Białoruskiej i Białoruskie Zrzeszenie Studentów zorganizowały w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego wieczór poświęcony 20. rocznicy śmierci białoruskiej poetki Łarysy Hieniusz. Michaś Skobła prezentował zbiór wierszy poetki, wydany w 2001 r. przez “Biełaruski knihazbor” w Mińsku. Aleś Łoś śpiewał poezję Łarysy Hieniusz. Wspomnieniami o Łarysie Hieniusz podzielił się Wiktor Szwed. Wieczorowi towarzyszyła wystawa poświęcona poetce. Pokazano zdjęcia, listy Łarysy Hieniusz z Zelwy do Józefa Aleksandrowicza (Najdziuka) do Inowrocławia i do wnuków zamieszkałych w Białymstoku.

14 czerwca odbyła się w Białymstoku XVIII edycja Święta Kultury Białoruskiej. Na scenie wystąpiło 15 zespołów m.in. z Gródka, Lewkowa Starego, Orzeszkowa i Tyniewicz. Gościnnie wystąpili: chór “Akwareli” i Reprezentacyjna Strażacka Orkiestra Dęta wraz z solistami z Grodna. Koncertu wysłuchała kilkusetosobowa publiczność. Organizatorem imprezy było Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

W ramach Dni Miasta Białegostoku (19-22 czerwca) były też dwa akcenty białoruskie. W soborze św. Mikołaja pod patronatem Urzędu Miejskiego odbył się koncert muzyki cerkiewnej. Zorganizowały go Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów, parafia prawosławna św. Mikołaja i Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Wystąpiło pięć chórów z Białegostoku, Supraśla, Bielska Podlaskiego i Łosinki. Białystok przeżył też prawdziwe teatralno-muzyczne szaleństwo w związku z przypadającym w tym samym czasie jubileuszem 50-lecia Białostockiego Teatru Lalek. Wśród teatrów z Polski, Niemiec, Słowacji, Anglii, Belgii, Francji, Wegier, Hiszpanii a nawet Izraela przyjechała też grupa z Teatru Lalek z Grodna ze swym spektaklem (granym od dziesięciu lat) “Tutejsi” według sztuki Janki Kupały.

W kraju

W dniach 1-3 czerwca Warszawę odwiedził białoruski badacz kosmosu z Frankfurtu nad Menem, Borys Kit. Spotkał się z białoruskimi przyjaciółmi i dziennikarzami, m. in. z prof. Andrejem Majsiajonkiem, Lidią Sawik, Jerzym Turonkiem, Walerym Kalinouskim, Alaksiejem Dzikawickim, Anną Sobecką.

Wraz z końcem maja zniesiony został tak zwany uproszczony ruch graniczny z Białorusią, Rosją i Ukrainą. Mieszkańcy przygranicznych gmin, korzystający dotychczas z możliwości przekraczania granicy tylko na podstawie dowodu osobistego i zezwolenia komendanta strażnicy granicznej, będą musieli starać się o paszporty i wizy, jak wszyscy inni podróżni.

8 czerwca w Chełmie odbyły się uroczystości kanonizacyjne Świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Nowi święci w Cerkwi to ofiary polsko-ukraińskiego konfliktu z lat 40. na terenie Lubelszczyzny. Uroczystościom przewodził metropolita warszawski i całej Polski Sawa.

Pierwsze wyniki przeprowadzonego rok temu spisu powszechnego zostały podane 15 czerwca na konferencji prasowej w Głównym Urzędzie Statystycznym. W 2002 r. w Polsce zamieszkiwało ponad 38 mln osób. W naszym województwie – 1 208 600 (3,2 proc. ludności kraju). Mniej mieszkańców mają tylko dwa województwa: lubuskie i opolskie. Podlasie jest słabo zaludnione – 60 mieszkańców na kilometr kwadratowy; niższy wskaźnik mają tylko nasi sąsiedzi z warmińsko-mazurskiego. Prawie 97 proc. mieszkańców naszego kraju określiło swoją narodowość jako polską. Przynależność do innych nacji zadeklarowało 471,5 tys. osób (1,23 proc.). Natomiast aż 774,9 tys. (2,03 proc.) nie podało swojej przynależności narodowej. Narodowość białoruską podało 48,7 tys., ukraińską – 31,0 tys. osób, litewską – 5,8 tys. Ludność o tożsamości niepolskiej stanowi w województwie podlaskim 11,7 proc. Więcej jest tylko w śląskim (39,5 proc.) i opolskim (28,3 proc.).

12 czerwca we Wrocławiu spotkali się ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych z 17 państw należących do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (CEI). Rozmawiano głównie o rozszerzeniu UE i konsekwencjach tego faktu. Działalność CEI ma się teraz koncentrować na krajach, które nie są członkami UE, i na zapobieganiu podziałom w Europie. Ministrowie ustalili, że CEI powinna być “wehikułem” programu Szersza Europa, opracowanego przez Komisję Europejską. Określa on politykę Unii wobec sąsiadów, w szczególności Ukrainy, Białorusi i krajów b. Jugosławii, czyli państw należących do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

Przeciwko wycinaniu najstarszych drzewostanów Puszczy Białowieskiej zaprotestowali w skierowanym do rządu apelu znane osobistości kultury (m.in. Czesław Miłosz) i profesorowie wielu uczelni – w sumie 130 osób. Zapisy o wycince ponad stuletnich drzew znalazły się ponoć w nowych planach urządzania nadleśnictw. Plany te zatwierdza minister środowiska. Zdecydowanie przeciwny wycince jest też Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody, który realizuje projekt “Białowieski Park Narodowy”.

15 czerwca policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na Dworcu Centralnym w Warszawie 29-letniego Białorusina Siergieja D., poszukiwanego listem gończym Interpolu. Siergiej D. jest jednym z najniebezpieczniejszych białoruskich przestępców. Za popełnione czyny grozi mu w Białorusi nawet kara śmierci. Ma na koncie kilka morderstw i napadów z bronią w ręku, m.in. zabił białoruskiego milicjanta. Bandyta od stycznia 2002 roku ukrywał się w Polsce.

17 czerwca Sokrat Janowicz odebrał w Belwederze z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nagrodę im. Andrzeja Drawicza, przyznawaną za propagowanie polskości za granicą.

23 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbył się wernisaż wystawy Leona Tarasewicza, będącej kontynuacją projektu, pokazanego w 2001 r. na Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Tym razem ekspozycja obejmuje pięć instalacji malarskich, wpisanych w całą przestrzeń galerii – ściany, podłogę, drewniane platformy i rusztowania. Jedna z nich to barwiony pigmentami beton, wylany na podłodze, na środku której stoją trzy pomarańczowe betoniarki z zastygłą kolorową masą cementową. Wystawa potrwa do końca sierpnia.

W Republice Białoruś

30 maja, w czwartą rocznicę tragedii, odbył się wieczór pamięci ofiar, stratowanych przez tłum uciekający przed nawałnicą do stacji metra Niamiha. Zginęły wówczas 53 osoby. Rodzinom ofiar przysługiwało dotąd szereg ulg – bezpłatne przejazdy transportem miejskim, bezpłatne leki i usługi komunalne. W tym roku Aleksander Łukaszenka dekretem prezydenckim zniósł te ulgi, podobnie jak dla weteranów i ofiar tragedii czarnobylskiej.

30 maja w Mińsku wręczono nagrodę im. Barysa Kita, wybitnego naukowca Białorusina – specjalisty w dziedzinie kosmonautyki, mieszkającego obecnie w Niemczech. Co roku to wyróżnienie przyznaje niemiecka organizacja Spotkania Białorusko-Niemieckie za zasługi w działaniach na rzecz pojednania obydwu narodów. Poprzednio laureatami nagrody byli literaci, Wasil Bykau i Wolha Ipatawa. W tym roku otrzymał ją lekarz biochemik z Grodna, Andrej Majsiajonak.

Za obrazę prezydenta Aleksandra Łukaszenki Ministerstwo Informacji na trzy miesiące zawiesiło wydawanie popularnego dziennika “Biełorusskaja Diełowaja Gazieta” i jej comiesięcznego dodatku “Dla Służebnogo Polzowanija” (Do użytku służbowego). Ministerstwu nie spodobała się przedrukowana z rosyjskiej prasy informacja o bliskich kontaktach prezydenta Łukaszenki z Miss Rosji, którą białoruski przywódca miał niedawno gościć w swoich mińskich apartamentach, a potem odesłać do Moskwy służbowym samolotem. Resort zaniepokoił się również materiałem o przekrętach finansowych w rządzie oraz publikacją na temat okoliczności zagadkowego samobójstwa jednego z byłych wysokich urzędników państwowych. Gazeta “nielegalnie” informowała też o procesie byłego dyrektora jednego z największych zakładów przemysłowych w Białorusi. Piotr Marcau, wydawca “BDG”, jest pewien, że decyzja o zawieszeniu pisma ma charakter polityczny. Wychodząca nakładem 25 tys. “BDG” była największym niezależnym dziennikiem w Białorusi od czasu zamknięcia “Naszej Swabody”. Teraz z niezależnej “konkurencji” w mińskich kioskach została tylko “Narodnaja Wola”. Ale jej redakcja również otrzymała grożące zamknięciem oficjalne ostrzeżenie z Ministerstwa Informacji.

Uładzimir Kołas, założyciel i od 13 lat dyrektor elitarnego liceum humanistycznego im. Jakuba Kołasa, został odwołany przez władze. Tej jedynej w pełni białoruskojęzycznej takiej placówce w stolicy groziło zamknięcie już pięć lat temu. Władze ugięły się jednak wobec strajków uczniów i ich rodziców. Teraz na miejsce Uładzimira Kołasa naznaczono nikomu nieznaną, przywiezioną w teczce, Tatianę Szczerbanowicz. Rodzice licealistów i ich nauczyciele znowu ogłosili strajk, obawiając się zmiany dotychczasowego profilu szkoły i zastąpienia wykładowego języka białoruskiego rosyjskim.

Za złamanie prawa podczas demonstracji ulicznej organizująca ją partia lub organizacja może zostać zlikwidowana. Białoruski parlament uchwalił na początku czerwca nową redakcję ustawy “O zgromadzeniach, wiecach, pochodach, demonstracjach i pikietach”. Zgodnie z nowym projektem osoby fizyczne mogą być organizatorem wiecu, na którym nie zgromadzi się więcej niż tysiąc osób. Liczebniejsze wystąpienia pozwolono przeprowadzać jedynie organizacjom – np. partiom politycznym lub związkom zawodowym. I w jednym, i w drugim przypadku demonstranci muszą być niezwykle ostrożni. Zabroniono im “tamowania ruchu samochodowego i pieszego, zakłócania pracy służb komunalnych, rozbijania namiotów i innych prowizorycznych budowli oraz wywierania wpływu na funkcjonariuszy milicji pełniących obowiązki służbowe”. Oprócz broni, amunicji i materiałów wybuchowych demonstranci nie mogą też mieć plakatów i transparentów “nawołujących do obalenia porządku konstytucyjnego, propagujących wojnę lub wrogość na tle narodowym lub rasowym”. Za podobne naruszenia osoby fizyczne będą pociągane do odpowiedzialności administracyjnej lub karnej. Ale partie polityczne i inne organizacje nawet za jednorazowe złamanie prawa mogą zostać po prostu zlikwidowane.

W ambasadzie izraelskiej w Mińsku kolejnej grupie osób zostały pośmiertnie wręczone medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Odebrali je krewni mieszkańców Białorusi, którzy podczas drugiej wojny światowej z narażeniem życia ratowali Żydów.

Na Białorusi władze wznowią proces o likwidację organizacji pozarządowej Ratusza. 12 czerwca Sąd w Grodnie oddalił apelację prezesa Ratuszy. Teraz można wznowić postępowanie mające na celu likwidację jednej z najstarszych organizacji “trzeciego sektora” w Białorusi. Ratusza jest tzw. centrum resursowym – swoimi zasobami technicznymi i intelektualnymi pomaga innym organizacjom pozarządowym na całej Grodzieńszczyźnie. Udostępnia im np. dostęp do Internetu i posiadanego przez siebie sprzętu komputerowego i poligraficznego. Szef Ratuszy, Aleksander Milinkiewicz, znowu zapowiedział zaskarżenie obecnego postanowienia sądu. Sam jednak przyznał, że to tylko gra na czas: – To sprawa polityczna – powiedział. –Likwidacja Ratuszy i tak się odbędzie...

12 czerwca została podpisana umowa pomiędzy Republiką Białoruś i Białoruskim Egzarchatem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Dokument ten daje Cerkwi szereg przywilejów, np. ulgi podatkowe, szeroki dostęp do placówek szkolnych, armii, szpitali, więzień, a także pomoc państwa w utrzymaniu świątyń - zabytków architektury. W imieniu państwa umowę podpisał premier Hienadź Nawicki, a Cerkwi prawosławnej metropolita Filaret.

Białoruski prezydent ostrzegł USA przed rozmieszczaniem baz w Polsce. – Amerykańskie wojska w Polsce nie tylko będą znajdować się pod kontrolą Białorusi, ale będą również na muszce – zapowiedział Łukaszenko. – Zareagujemy w odpowiedni sposób, jeżeli USA rozmieszczą swoje jednostki w pobliżu granicy z Białorusią. Prezydent, który możliwą obecność amerykańskich wojsk w Polsce uznał za “zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” Białorusi, zapowiedział ścisłą współpracę z Rosją przy podejmowaniu adekwatnych posunięć.

W ministerstwie sprawiedliwości Białorusi przygotowywane jest nowe rozporządzenie zakazujące używania określenia “prezydent” wobec innych osób niż Aleksander Łukaszenka. Anna Szpak, przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości, powiedziała, że jest to inicjatywa samej głowy państwa. Od dnia przyjęcia ustawy, czyli 1 sierpnia, to słowo powinno być wykluczone z nazw stanowisk w przedsiębiorstwach i firmach.

W referendum unijnym głosowali też obywatele polscy przebywający w Białorusi. Większość odpowiedziała TAK w referendalnym pytaniu. W Mińsku frekwencja wyniosła 59,8 proc., z czego 90,98 głosujących opowiedziało się za wejściem Polski do UE

16 czerwca w Mińsku milicja zatrzymała znanego działacza białoruskiej opozycji, jednego z liderów Partii BNF, Jurija Chadykę. Polityk ten od kilku miesięcy ukrywał się przed organami ścigania. Będzie sądzony za udział w nielegalnym marszu “O lepsze życie” oraz, prawdopodobnie, za obrazę sądu.

22 czerwca zmarł w Mińsku Wasil Bykau, najwybitniejszy współczesny pisarz białoruski i krytyk obozu Aleksandra Łukaszenki. Ostatnie pięć lat żył w Finlandii i Niemczech, a pod koniec ub.r. prezydent Vaclav Havel przyznał mu z żoną karty stałego pobytu w Czechach. Kilka tygodni temu Bykau postanowił wrócić do Mińska. 19 czerwca skończył 79 lat.

Minister łączności Władimir Hanczarenka poinformował na konferencji prasowej, że wkrótce wszędzie w kraju będzie można rozmawiać przez telefon komórkowy. Sieć nadajników zbuduje firma Ericson.

Susza zniszczyła jedną trzecią plonów na południowym wschodzie Białorusi, na Homelszczyźnie. Ludzie modlili się tam w cerkwiach o deszcz. Niektóre państwowe gospodarstwa rolne zdecydowały się na nadzwyczajne kroki; zaorać pola i zasiać jeszcze raz, licząc na opady.

Środek Europy znajduje się w Białorusi – ok. 50 km od Połocka, w okolicy jeziora Szo – ogłosili białoruscy specjaliści z Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. Nowe ustalenia wynikły z zastosowanej przez geodetów nowej metod badawczej.

Na świecie

W końcu maja w Sankt Petersburgu odbyły się zakrojone na szeroką skalę uroczystości z okazji 300-lecia miasta. Wzięło w nich udział wielu przywódców państw z całego świata. Prezydent Rosji z tej okazji zaprosił też Aleksandra Łukszenkę, który wykorzystał wizytę do nieoficjalnych rozmów m.in. z polskim prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskimi oraz premierami Włoch, Kanady i Japonii.

Rosyjskie media znane są z niezbyt pochlebnych komentarzy na temat prezydenta Łukaszenki. Ostatnio wypowiedziała się na jego temat “Izwiestia”. Jej zdaniem białoruski prezydent stale i publicznie potępia rosyjski kurs ekonomiczny i polityczny. – Nie chcemy mieszkać w kraju, w którym nagle umierają albo znikają politycy opozycyjni, gdzie zabrania się krytykować władzę, gdzie nie ma wolności gospodarczej – czytamy. – Żyjcie sobie w waszym baraku komunistycznym, ale w takim wypadku nie domagajcie się szacunku ze strony znienawidzonej “rynkowej Rosji”, a tym bardziej nie domagajcie się od niej pieniędzy – kończy dosadnie “Izwiestia”.

Rosja będzie wspomagać Polskę w misji stabilizacyjnej w Iraku. Współpraca ta ma się opierać na wymianie doświadczenia – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec po spotkaniu 10 czerwca z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Federacji Rosyjskiej Władimirem Ruszajłą.

12 czerwca w Genewie na sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy Białoruś została wciągnięta na “czarną listę” państw, w których łamane są prawa związków zawodowych.