![]() |
![]() |
Znacie dokładnie mapę gminy Gródek? W moim redakcyjnym pokoju wisi nad biurkiem. Zerkam na nią zawsze, kiedy mam oszacować odległości pomiędzy miejscami, znaleźć jakąś wieś, czy uroczysko w leśnych ostępach Puszczy Knyszyńskiej. Jeszcze kilka, no może kilkanaście lat temu wszędzie jeździliśmy według mapy, dziś prowadzi nas nawigacja w komórce. Ale taka papierowa mapa dużego formatu pozwala lepiej sobie wyobrazić niemały obszar naszej gm... Болей »
„Jak korona, to tylko u księżniczki”, czyli powoli wracamy do normalności Włosy pomalowane u Asi, brwi zrobione u Judyty, czyli powoli wracamy do normalności. (Warto zostać przy haśle tak bardzo często powtarzanym dwa miesiące, miesiąc temu – wspieraj lokalnie). Niektóre osoby, które musiały zrezygnować z pracy zawodowej podczas zaostrzonej pandemii i ten wolny czas zaczął już uwierać. Bo, ileż można sprzątać, dopieszczać ogrody, patrze... Болей »
Tegoroczny kwiecień jak żaden do tej pory. Siedzieliśmy głównie w domach. Nawet przez pierwsze trzy tygodnie do naszej Puszczy nie mogliśmy wyrwać się na spacer z racji ogłoszonego na początku miesiąca zakazu. Chociaż w poprzednim wstępniaku wychwalałam jeszcze pod niebiosa uroki i zalety Puszczy Knyszyńskiej w czasach pandemii. Od marca trwamy w niepewności i zmienności. Jednego dnia można, drugiego nie można. Najgorsze były święta. Na... Болей »
9 marca zaczęłam dzień po dniu, „na gorąco” sporządzać notatki na temat „czasów zarazy” (koronawirusa) w Gródku. Powstała kronika z takimi zwyczajnymi zapiskami - bardziej i mniej subiektywnymi, dotyczącymi ważnych i banalnych spraw. Teraz wszyscy o nich wiemy, pamiętamy, ale za rok, dwa, więcej, będziemy czytać jak tekst z innej planety. Pamiętam, jak na lekcjach języka polskiego omawiałam z licealistami „Dżumę” A. Camusa. W latach 40.... Болей »
Dokładnie 5 lat temu pisałam swój pierwszy wstępniak do marcowo-kwietniowego numeru „WG-HN”. I trudno uwierzyć, że minęło już tyle czasu, a ja świętuję swój mały jubileusz – drewniany (jak dowiedziałam się z językowej porady Irenki Matysiuk). Obiecywałam wtedy, że będę się starała nie zawieść Waszego zaufania. Jak wyszło? Ocena należy do Was. Dokładnie 25 lat temu ukazał się pierwszy numer „Wiadomości Gródeckich – Haradockich Nawinau”.... Болей »
Zwiększenie odporności organizmu, poprawa wydolności układu sercowo – naczyniowego, pozytywny wpływ na skórę, która jest bardziej ożywiona oraz efektywniej pozbywa się toksyn, wydzielanie się katecholamin, dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny, kojenie dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym/nadwyrężeniem… Dodać do tego – dużą dawkę uśmiechu i dobrą zabawę. Cudowny lek, środek. W dodatku za darmo! Możesz to wszystko mieć… wch... Болей »
I znów minął rok. W naszych Wiadomościach Gródeckich żegnamy go i witamy zarazem Nowy kalendarzem na 2020 rok. To taki nasz lokalny kalendarz, z kalendarium w języku polskim i białoruskim, ze świętami prawosławnymi i katolickimi, z wydarzeniami gminnymi. I zdjęciami miejsc, które są nam bliskie. W kalendarzu, który przygotowaliśmy naszym czytelnikom, wiodącym tematem są – wsie gminy Gródek. Oglądane z różnych perspektyw – z bliska i z ... Болей »
3 listopada. Niedziela. I tłumy na gminnym stadionie. Na okładkowym zdjęciu widać 15 drużyn, które wzięły udział w Turnieju Charytatywnym na rzecz bliźniaczek Nadii i Leny Marcinczyk. To nie pierwszy raz gródecka społeczność pokazała swoje „wielkie serca”. Jeśli trzeba pomóc, pomagamy! Wystarczy przypomnieć finały WOŚP w Gródku, Szlachetną Paczkę, szkolne charytatywne kiermasze. Musi być tylko ktoś, kto zainicjuje wydarzenie, zarazi szl... Болей »
W felietonie wstępnym z ubiegłego miesiąca wspominałam o pewnej mieszkance Gródka, która była świadkiem sceny, kiedy to podczas II wojny światowej wieziono na śmierć Sonię Cukierman razem z jej ojcem – doktorem Cukiermanem i matką. Rozmawiałam z nią dawno temu i niestety, rozmowa, którą nagrałam wtedy na dyktafon, „zniknęła”. I trzy tygodnie temu okazało się, że będę miała możliwość spotkania się z panią Walentyną na jej …uroczystych 10... Болей »
Właśnie mija 80 lat od momentu wybuchu II wojny światowej. Patrzę na tę liczbę i nie mogę się nadziwić, że to aż tyle. Wydaje mi się, że całkiem niedawno powtarzałam, jak to coraz mniej jest świadków pamiętających okres przedwojenny w Gródku. A teraz uświadomiłam sobie, że to już dotyczy też czasów II wojny. Kochani, jeśli macie możliwość, rozmawiajcie i spisujcie wspomnienia swoich dziadków, pradziadków, sąsiadów. Od ilu osób słyszała... Болей »