Беларус, 529

Беларус

Газэта Беларусаў у Вольным Сьвеце

529

Больш за 12 гадоў Лукашэнка цягнуў Беларусь у Расею (у пашчу гэтага імпэрскага драпежніка). Карміў абяцанкамі пра райскае жыцьцё ў “саюзнай дзяржаве”. А сам меў спадзеўку, што калі прадасьць маскоўскім мафіёзі Беларусь і беларусаў, то яму дазволяць заняць крамлёўскі трон. Не атрымалася. У канцы мінулага году маскоўскі гэбізм выставіў ультыматум Лукашэнку і яго рэжыму. Альбо здавай Беларусь дабраахвотна праз рэфэрэндум аб “канстытуцыйным... Болей »


Беларус, 528

Беларус

Газэта Беларусаў у Вольным Сьвеце

528

У апошні дзень мінулай сэсіі, амэрыканскі Кангрэс амаль аднагалосна, 397-2, прыняў працяг Акту аб падтрымцы дэмакратыі ў Беларусі на наступныя два гады. Сэнат далучыўся, прыняўшы закон аднагалосна. Абноўлены закон Н. R. 5948 узмацняе шэраг пунктаў папярэдняга. Закон заклікае не прызнаць любы рэфэрэндум у справе стварэньня саюзу Расеі-Беларусі, вынікі якога могуць спрычыніцца да страты незалежнасьці Беларусі. Ён патрабуе пашырэньня аб’ек... Болей »


Czasopis, 07-08/2007

Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

07-08/2007

Z roku na rok, szczególnie w porze letnio-wakacyjnej, nasz region odwiedza coraz więcej turystów. I chociaż poza obszarem przybiałowieskim ciągle niewiele jest miejsc, gdzie z turystyki można żyć, to każda gmina już dawno wpisała ją na listę priorytetowych kierunków w swych planach rozwoju lokalnego. Póki co przejawia się to jednak głównie w działaniach promocyjnych – wydawaniu folderów, prezentowaniu wystaw podczas organizowanych na sw... Болей »


Czasopis, 06/2007

Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

06/2007

Wynik Białoruskiego Komitetu Wyborczego w powtórzonych wyborach do podlaskiego sejmiku znów okazał się wysoce niezadowalający. Stawia to pod dużym znakiem zapytania sens tej inicjatywy w niezmienionej formule w przyszłości. Z drugiej strony musimy pamiętać, iż uczestnictwo naszej społeczności w życiu publicznym – poprzez nie tylko bierny, ale i czynny udział w wyborach, z wyraźną i jednoznaczną identyfikacją – jest jednym z filarów zach... Болей »


Czasopis, 05/2007

Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

05/2007

W wyznaczonych na 20 maja przedterminowych wyborach do sejmiku województwa podlaskiego na listach Białoruskiego Komitetu Wyborczego znajdą się też przedstawiciele mniejszości litewskiej. Wystartują oni w swoim okręgu suwalskim. Jeśli dodać do tego Polaków, którzy także stosunkowo licznie kandydują z list BKW, można mówić o nawiązaniu do najlepszych tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego, kiedy to wielonarodowe społeczności wspólnie i z... Болей »


Czasopis, 04/2007

Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

04/2007

Nic o nas bez nas! – jakże często chce się zawołać, patrząc jak spuścizną i dorobkiem naszej prawosławno-białoruskiej społeczności rozporządzają się inni i nawet za nią samą rozwiązują jej problemy. Od razu uprzedzam, iż nie piszę tych słów li tylko w obliczu rozpoczętej już kampanii przed majowymi powtórnymi wyborami do sejmiku wojewódzkiego. Bo Białoruski Komitet Wyborczy co prawda znów w nich wystartuje, ale po to głównie, by zamanif... Болей »


Czasopis, 03/2007

Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

03/2007

Mogę się pochwalić, iż na temat naszego miesięcznika napisano już kilka prac magisterskich. I to nie tylko w Białymstoku. Co i raz z różnych uczelni z całej Polski nadchodzą do naszej redakcji ankiety i kwestionariusze z mnóstwem szczegółowych nieraz pytań. Interesują się nami także doktoranci, profesorowie, analitycy, urzędnicy i dziennikarze. Z reguły nie odmawiamy odpowiedzi, mimo że wypełnienie formularzy zajmuje często sporo czasu ... Болей »


Czasopis, 02/2007

Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

02/2007

Jakże często we wszelakich oficjalnych wypowiedziach słyszymy – do znudzenia – że „różnorodność Podlasia jest jego bogactwem”. Nie powiem, miłe to i sympatyczne słowa, chociaż ogólnikowe, bo nikt nie zaprzeczy, że w regionie pośród mniejszości zdecydowanie dominują Białorusini i prawosławni. Dlatego te ciepłe słowa zawsze odbieram przede wszystkim pod swoim-naszym adresem. No, ale aż tak łatwowierny to nie jestem. Bo publicznie źle o mn... Болей »


Czasopis, 01/2007

Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

01/2007

Nasz przyjaciel Lonik Tarasewicz opowiadał mi kiedyś, jak w połowie lat 80. swym autem podwoził z Warszawy do Bielska znajomego prawosławnego duchownego. Po drodze oczywiście wywiązała się między nimi „patriotyczna” dyskusja. Batiuszka mocno akcentował zasługi Cerkwi dla zachowania tożsamości narodowej przez Białorusinów na Białostocczyźnie. Wskazywał na północną Sokólszczyznę, gdzie – jego zdaniem – Kościół katolicki zrobił robotę wręc... Болей »


Czasopis, 12/2006

Czasopis

Białoruskie pismo społeczno-kulturalne

12/2006

W większości miast, gmin i powiatów naszego regionu listopadowe wybory samorządowe istotnych zmian nie przyniosły. Wójtami, burmistrzami, a także radnymi, zostali najczęściej ci, którzy te funkcje sprawowali dotychczas. Wielu spośród nich w lokalnym samorządzie zasiada już szereg kadencji z rzędu. Rekordzistą jest wójt Dubicz Cerkiewnych, który swój urząd nieprzerwanie piastuje od 1981 r., zaczynał jako naczelnik gminy z nadania władz k... Болей »