Бохан Юры

Памятаем.

Гэты дзень у гісторыі запісаўся тым, што ў 1966 годзе на сьвет зьявіўся Талент – Юры Бохан. Па Таленце заўсёды застаецца памяць, якую нам наканавана захаваць.

Нікалаеў Мікола

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Мікола Нікалаеў.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Gawroński Arkadiusz, Sumariusz dokumentów Kamery Wojny i Domen 1796-1807

Sumariusz dokumentów Kamery Wojny i Domen 1796-1807

Gawroński Arkadiusz

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2006

Выдавец: Archiwum Państwowe w Białymstoku

Выдавецтва/ друкарня: Prymat

Памеры: 224с., іл., 23см

ISBN: 83-60534-43-8

Катэгорыя: Гісторыя; Культура; Грамадзтва; Крыніцы; Мэмуары

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [1572]

Przegrana wojna w obronie konstytucji 3 maja 1791 r. i jej skutek w postaci II rozbioru Polski, właściwie przesądziła ostateczną likwidację Rzeczpospolitej. Zryw i upadek insurekcji kościuszkowskiej i w efekcie III rozbiór pieczętują los państwa Polskiego. Mocą traktatu zawartego przez mocarstwa rozbiorowe dnia 24 X 1795 r. pod panowaniem Prus znalazła się część Podlasia, Suwalszczyzna, większa część Mazowsza z Warszawą, oraz skrawki Małopolski, w sumie ok. 55 tys. km2 z 1 mln ludności zamieszkałej na tych terenach. Do czasu podpisania traktatu rozbiorowego oraz powołania ministra odpowiedzialnego za organizację nowo wcielonych do Prus prowincji zarządzaniem zajętymi ziemiami zajmowała się administracja wojskowa. W grudniu 1795 roku Fryderyk Wilhelm II powołał ministra odpowiedzialnego za organizację nowych nabytków leżących pomiędzy granicą Prus Wschodnich i Zachodnich, Wisłą, Narwią, Bugiem i Niemnem. W połowie następnego roku do zorganizowania administracji w Nowych Prusach Wschodnich powołano do życia Komisję Organizacyjną Kamery z siedzibą w Białymstoku oraz podległą jej Deputację w Płocku. Do kompetencji komisji należały: administracja policji, pobieranie podatków, sprawy wojskowe, prowadzenie specjalnych robót, np. dróg, administracja dóbr i ekonomii królewskich oraz nadzór nad administracją dochodów miejskich. Na administrowanym przez komisję obszarze zorganizowano 4 cyrkuły, które podzielono na dystrykty. Najniżej w hierarchii administracyjnej znajdowały się gromady wiejskie i szl

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Gawroński Arkadiusz, Działalność Wojewódzkiego Oddziału Państwowego Urzędu Repatriacyjnego w Białymstoku

Działalność Wojewódzkiego Oddziału Państwoweg...

w latach 1945-1950

Gawroński Arkadiusz

Publikacja Arkadiusza Gawrońskiego "Działalność Wojewódzkiego Oddziału Państwowego Urzędu Repatriacyjnego w Białymstoku w latach 1945-1950" jest jedną z pierwszych prób przedstawienia dziejów instytucji w województwie białostockim, która odegrała wielką rolę po zakończeniu II wojny światowej. Autor oparł się na bogatym materiale źródłowym, przechowywanym w zasobie Archiwum Państwowego w Białymstoku i Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Obr... Болей »